• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ADSL интернет на Linux

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
OK narode vaka. Bootirav knoppix na kompjuterot i sakav da se konektiram na internet probav da vidam dali evntualno ima nekoja default internet konekcija od windows prevzemeno, no nema. Pa dali bi bil nekoj dovolno ljubezen da mi objasni kako da se konektiram na internet.
Odnapred blagodaren
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
pppoeconf e za UBUNTU
pppoe-setup e za KUBUNTU

Не е точно :)
Секоја дистрибуција си одлучува која алатка ќе ја вметне без разлика на графичката околина дали е тоа KDE или GNOME. Но, може да се имат и двете. Јас лично ја преферирам pppoe-setup затоа што за мене е повеќе human-like.
За pppoeconf, по конфигурацијата се користи нешто како
pon dsl - за вклучување на конекцијата
poff dsl - за исклучување на конекцијата

Од друга страна pppoe-setup користи нешто вака
pppoe-start
pppoe-stop

мислам дека нема потреба да ги објаснувам самите команди си го кажуваат своето.
За сите debian базирани системи за инсталирање на pppoe-setup треба да внесете нешто вака
apt-get install pppoe-setup
или
apt-get install rp-pppoe
не сум сигурен што точно беше пошто не користам Ubuntu (и не сум некој фан на нив баш)

за конфигурирање на adsl конекција внесете
pppoe-setup и следете инструкции.
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Не е точно :)
Секоја дистрибуција си одлучува која алатка ќе ја вметне без разлика на графичката околина дали е тоа KDE или GNOME. Но, може да се имат и двете. Јас лично ја преферирам pppoe-setup затоа што за мене е повеќе human-like.
За pppoeconf, по конфигурацијата се користи нешто како
pon dsl - за вклучување на конекцијата
poff dsl - за исклучување на конекцијата

Од друга страна pppoe-setup користи нешто вака
pppoe-start
pppoe-stop

мислам дека нема потреба да ги објаснувам самите команди си го кажуваат своето.
За сите debian базирани системи за инсталирање на pppoe-setup треба да внесете нешто вака
apt-get install pppoe-setup
или
apt-get install rp-pppoe
не сум сигурен што точно беше пошто не користам Ubuntu (и не сум некој фан на нив баш)

за конфигурирање на adsl конекција внесете
pppoe-setup и следете инструкции.


Ако не работи сето тоа, во глобала:

ifconfig eht0 down - исклучуваш локална мрежа
ifconfig eth0 up - уклучуваш локална мрежа
а предходно од netconfig треба да имаш наместено се да ти зема од DHPC .

Јас така го решив мојот проблем со конектирање на интернет(ADSL и WADSL) конкретно за Slackware 10 и Slackware 12. Мислам дека со повеќето линукси ќе работи истото ова.

УЖИВАЈТЕ !!! :bravo:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Ако не работи сето тоа, во глобала:

ifconfig eht0 down - исклучуваш локална мрежа
ifconfig eth0 up - уклучуваш локална мрежа
а предходно од netconfig треба да имаш наместено се да ти зема од DHPC .

Јас така го решив мојот проблем со конектирање на интернет(ADSL и WADSL) конкретно за Slackware 10 и Slackware 12. Мислам дека со повеќето линукси ќе работи истото ова.

УЖИВАЈТЕ !!! :bravo:

Ти зборуваш за со рутер, на дечкото му треба директна PPPoE конекција.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.286
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно