Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AdSense и сл. во МК

D

DimitarMK

Гостин
фала ама незнам ќе видам што ќе правам со MakTech.
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Е навистина HaKeRcE праша како оди плаќањето, мислам цени, начин на плаќање и такви работи ?
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1.030
634
Zdravo na site, i da vi poobjasnam malku za ova so "pecalenjeto", toa nema vrska sega, neznam kaj ovie kako e so AdSense ama na paypopup zarabotiv za 1 mesec 0.7 $, so 2000 klika
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Zdravo na site, i da vi poobjasnam malku za ova so "pecalenjeto", toa nema vrska sega, neznam kaj ovie kako e so AdSense ama na paypopup zarabotiv za 1 mesec 0.7 $, so 2000 klika


Па... според ова што го кажуваш AdSense ќе да е подобар од PayPopUp. Навистина ме зачуди што си заработил само 0,7$ за еден месец, односно со 2000 кликнувања :hmm: Можеш да провериш на претходнава страна од оваа тема за тоа колку заработил HaKeRcE со користење на AdSense и тоа за колку кратко време.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1.030
634
I mene me cudi toa, samo tolku malku da ima na smetkata i zatoa se otkazav, ke baram drug nacin.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Zdravo na site, i da vi poobjasnam malku za ova so "pecalenjeto", toa nema vrska sega, neznam kaj ovie kako e so AdSense ama na paypopup zarabotiv za 1 mesec 0.7 $, so 2000 klika
Kaj AdSense-ot заработувачката многу зависи од темата т.е. niche-то на страната. Ако имаш добро niche и ако оние 2000 клика се направени од земјите од ЕУ или УСА ептен ќе се усреќиш... :))
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1.030
634
Date Number of Ads Est. Earning
2007-06-12 122 $0.05
2007-06-13 99 $0.04
2007-06-14 106 $0.06
2007-06-15 122 $0.05
2007-06-16 78 $0.04
2007-06-17 90 $0.04
2007-06-18 103 $0.04
2007-06-19 109 $0.04
2007-06-20 98 $0.03
2007-06-21 126 $0.04
2007-06-22 77 $0.06
2007-06-23 99 $0.05
2007-06-24 83 $0.03
2007-06-25 74 $0.03
2007-06-26 55 $0.02
2007-06-27 77 $0.03
2007-06-28 57 $0.02
2007-06-29 46 $0.02
2007-06-30 59 $0.02
Total 1,680 $0.70

Eve vi gi statistikite za juni, a za juli ima uste nekoj cent. A i mnogu e golema razlikata za klikanje vo USA i UK, za MK so 1525 klika imam 0.53 $, a vo UK za 46 klika imam 0.08 $, pa sega videte ja razlikata.
 

darkwarrior

Intern
22 јули 2007
45
1
zdr

i jas probuvav na tie strani no ot toa nema kar ja s otvatav na cash surfers pa na how-to-make-money-online i tamu nisto od toa nisto ne biva.
--------------------------------------------------------------------------------------------
The Power Of DarkWarrior |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
----------------------------------------------------------------------------------------------------
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
незнам тоа...досега:посетена 95 пати, 4 кликови,заработка $0.35

има некои месечно што земаат и по 600$ и повеќе.
Од каде ти се тие 95 посети, доколку сајтот е нов сигурно не е индексиран на гугл, претпоставувам немаш ниту еден беклинк, малку ме чудат тие 95 посети уште првиот ден.
Тоа се уникатни посети или ти и пријателите?

Обично трае ден два или повеќе додека те индексираат, па дури и со приложен сајтмап може да потрае...
А понекогаш и повеќе од година додека се појавиш во топ10 на гугл за одреден keyword...

За добра заработувачка од адсенс е потребено да се вложи голем труд, работа, 1 долар дневно и не е така лошо поради фактот дека некои постари страни (кои му се поомилени на гугл) со солиден број на верни посетители и уникатни посети, PR поголем од 0 и професионално завршена SEO заработуваат по долар два дневно.
 
D

DimitarMK

Гостин
Page impressions-------Clicks---Page CTR------Page eCPM------- Earnings
----446----------------24------5.38%------------$6.22-----------$2.77

сега за сега ова се статистиките ама незнам, сеуште ме нема на гоогле индексирано :'(
 
M

Mr.Alien

Гостин
Добро за почеток, HaKeRcE. Браво. Ако ти треба помош (free of charge, се разбира), кажи.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Што треба да се направи за google да не ги покажува тие реклами за донација?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Page impressions-------Clicks---Page CTR------Page eCPM------- Earnings
----446----------------24------5.38%------------$6.22-----------$2.77

сега за сега ова се статистиките ама незнам, сеуште ме нема на гоогле индексирано :'(

Имаш 24 clicks со само 446 impressions??? :rolleyes:

Со среќа :pPP
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Сеуште не ги работам, само на некои страници имам оставено случајно. Ама еве како е кај мене:
----------------------------
Мај:
Page impressions 47,069
Clicks 25
Page CTR 0.05%
Page eCPM [?] $0.11
Earnings $5.11
----------------------------
Јуни:
Page impressions 18,235
Clicks 6
Page CTR 0.03%
Page eCPM [?] $0.04
Earnings $0.76
----------------------------
Јули:
Page impressions 310
Clicks 2
Page CTR 0.65%
Page eCPM [?] $0.23
Earnings $0.07
----------------------------
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
а може ли некако да се одберат кои реклами да се прикажуват?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
а може ли некако да се одберат кои реклами да се прикажуват?

Може. Со одбирање на содржините (конкретно текстот) на твојот сајт всушност ги одбираш и рекламите. Тие секогаш ќе бидат во контекст на она што го пишуваш. Google се трудат да го постигнат тоа со единствена цел рекламите да не се прикажуваат непотребно, туку тие навистина да бидат привлечни за посетителот. Ова ти помага и тебе. Не треба да се базираш на рекламите од Google, сконцентрирај се на создавање што поуникатен content на твојот сајт, другото само по себе ќе си дојде ;)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
ја барем да имав повеќе Page impressions

CTR ти е необично висок. Ова ќе ги натера момците од Google да разгледаат од каде доаѓаат тие кликови и колкава е нивната успешност (колку тие биле профитабилни за спонзорите што ги рекламираат)..

Ако некој кликал само за да ти оствари профит од кликовите, најверојатно ќе имаш проблеми бидејќи со тоа се кршат terms & conditions.
Да сум на твое место би разгледал за што станува збор и од каде доаѓаат тие кликови
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Може. Со одбирање на содржините (конкретно текстот) на твојот сајт всушност ги одбираш и рекламите. Тие секогаш ќе бидат во контекст на она што го пишуваш. Google се трудат да го постигнат тоа со единствена цел рекламите да не се прикажуваат непотребно, туку тие навистина да бидат привлечни за посетителот. Ова ти помага и тебе. Не треба да се базираш на рекламите од Google, сконцентрирај се на создавање што поуникатен content на твојот сајт, другото само по себе ќе си дојде ;)
Се трудам да создадам уникатен content и редовно да има нови теми, овие рекламите од google се онака(успат што се вика :) )
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Date Number of Ads Est. Earning
2007-06-12 122 $0.05
2007-06-13 99 $0.04
2007-06-14 106 $0.06
2007-06-15 122 $0.05
2007-06-16 78 $0.04
2007-06-17 90 $0.04
2007-06-18 103 $0.04
2007-06-19 109 $0.04
2007-06-20 98 $0.03
2007-06-21 126 $0.04
2007-06-22 77 $0.06
2007-06-23 99 $0.05
2007-06-24 83 $0.03
2007-06-25 74 $0.03
2007-06-26 55 $0.02
2007-06-27 77 $0.03
2007-06-28 57 $0.02
2007-06-29 46 $0.02
2007-06-30 59 $0.02
Total 1,680 $0.70

Eve vi gi statistikite za juni, a za juli ima uste nekoj cent. A i mnogu e golema razlikata za klikanje vo USA i UK, za MK so 1525 klika imam 0.53 $, a vo UK za 46 klika imam 0.08 $, pa sega videte ja razlikata.
Да не ти се toa page impressions?
А ако ти се кликови колкав ти е CTR?
Чудна ситуација...
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
И после некои 2-30 денови конечно повеќе од еден долар дневно заработка од адсенс...
Page impressions 1,053 Clicks 27 Page CTR 2.56% Page eCPM [?] $1.55 Earnings $1.63
ај наздравје :nazdravje:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.266
Мислења
977.662
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно