Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AdSense и сл. во МК

Locutus

Intern
18 април 2007
40
0
Последниот пат кога проверив, AdSense не работеше (а веројатно и сеуште не работи) во Македонија. Мислам, океј, работи, можеш да си ставиш, ама нема начин да си ги подигнеш парите. Можно е со DHL да може, но би било премногу неисплатливо.

Ме интересира, дали нешто слично на AdSense фукнционира и за нашава земја? Во смислол на подигање на пари. :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Функционира во секој аспект. :)
Праќаат чек по пошта - го кешираш во банка. Simple as that.
Морам да признаам дека terms&conditions им се малку (малку повеќе) ghey, ама конкуренцијата не е ништо подобра..
Иако сум зачленет од Јули 2005та, не баш толку активно почнав да ги користам пред еден месец..
Моментално имам поставено ad-words само на http://nebulaguild.com и http://www.quitdota.com

Статистика за Април:
Page impressions: 28,523
Clicks: 14
Page CTR: 0.05%
Page eCPM: $0.06
Earnings: $1.69


Премногу мала заработка ама реална со оглед на тоа што не беше вклучен никаков advertising на горенаведените локации..

Планирам малку посериозно да се занимавам следниве месеци со АdSense и да стигнам до сума од барем $30 на ден.
Искуствата ќе ги споделам на форумов, кога ќе дојде време за тоа :)
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
AdSense за Македонија мислам дека функционира (во смисла да ти пратат чек), меѓутоа, за сајтови со содржина на македонски.... забрави.

Имам поставени на неколку (2-3 сајта). На страните со македонска содржина најчесто се прикажуваат „Огласи за јавни сервиси на Google“ кои не се плаќаат.

Доколку имаш сајт со англиска содржина.... Може да „работиш“.
 

Locutus

Intern
18 април 2007
40
0
да. македонска содржина. како и да е, аплицирав, као требало некој ден да помине, па да одобрат. ќе видиме.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Во суштина, многу добро функционираат. Онака, кога ќе ти пратат одобрување (се надевам) човек го прави тоа а не автоматизирана скрипта, можеш да му пратиш reply со дополнителни прашања и слично - ќе ти одговори :D
 

Locutus

Intern
18 април 2007
40
0
Обично колку време поминува? Добиваш одговор дали (не верувам да ти објаснат зашто) си одбиен ако си одбиен?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Сега само што проверив на e-mail, ме одобриле за нецели 3 дена.

Ако те одбијат одприлика е истото време или помало. И да, кажуваат конкретно зошто те одбиле и то го посочуваат тој дел од terms&conditions кој не го задоволуваш. Во секој случај ако не ти е јасно зошто те одбиле, можеш да ги прашаш, ќе ти одговорат брзо :)
 

Locutus

Intern
18 април 2007
40
0
Ме одбија. Македонска содржина, јебига. Склопив нешто на англиски, ќе чекам да помине некој ден, па ќе аплицирам пак. :)
 

Locutus

Intern
18 април 2007
40
0
Ми одобрија за блогот со англиска содржина (специјално направен за тестирање на AdSense, хехе).

Ставив AdSense и на македонскиов, ама се појави тоа "Огласи за јавни сервиси на Google", sojic што го кажа. Ќе пробам некоја финта да направам и таму да проработи. ;)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ми одобрија за блогот со англиска содржина (специјално направен за тестирање на AdSense, хехе).

Ставив AdSense и на македонскиов, ама се појави тоа "Огласи за јавни сервиси на Google", sojic што го кажа. Ќе пробам некоја финта да направам и таму да проработи. ;)

Ако несмее таму - не ставај. Многу е лошо кога ќе те скинат баш кога ќе го исполниш минимумот за исплата :D
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
121
4
heheh ja probav so AdSense i napraviv 280 dolari za 4 5 dena. se sobravme kolegi i si klikavme... klikavme sami so uklucvanje na proxy i takvi nekoj finti. posle 100 dolari trebada pobaras da ti pratat nekoja lozinka. 1 den po baranjeto mi go skinaa akauntot. ui posle 3 nedeli mi stigna kodot. Sve bese za gabe. epten tesko da se zaraboti na toa.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
heheh ja probav so AdSense i napraviv 280 dolari za 4 5 dena. se sobravme kolegi i si klikavme... klikavme sami so uklucvanje na proxy i takvi nekoj finti. posle 100 dolari trebada pobaras da ti pratat nekoja lozinka. 1 den po baranjeto mi go skinaa akauntot. ui posle 3 nedeli mi stigna kodot. Sve bese za gabe. epten tesko da se zaraboti na toa.

Ептен тешко на нелегален начин... :)
 

TonInter

Intern
13 април 2007
20
1
inter.it
Пред едно 5-6 месеци, имав ставено AdSense на еден мој сајт, и за две недели направив 50$(на нелегален начин-барем според нивните t&c), и не поминаа ни 3-4 дена откако ја достигнав таа сума, ми го скина account-от. Јок пари, better luck next time. ;) - Така ми напишаа на mail-от што ми го испратија. :LOL: :LOL: :LOL:
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Може по интернет да правите што сакате, ке најдете да заебете некој, али google нема теорија да го заебете.

Не преземајте никакви илегални дејствија (што се донесува до google adsense). Иначе, има и други начини освен гоогле.

text-link-ads.com
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Не може. Но, пробав колку да видам дали ќе ми одобрат или не. Изгледа дека имаат смисла за хумор и Гугловци а?

Не би рекол дека имаат :)


И да, вчера некој немал попаметна работа па намерно ми кликал на adwords поставени на quitdota.com
Мислев дека Македонскиот менталитет барем малку е сменет :muahaha: (козата да умре на комшијата) ама има уште многу да се работи на него:tazhen: Добро е што не се работи за ништо сериозно па ги тргнав рекламите. :)
Ова е само поука јавно да не се презентираат сериозни проекти ако не сте спремни да се соочите со последиците :spienje:

Кога сме веќе кај ова, за среќа, постои и (open source) решение за вакви ситуации.

AdLogger (http://www.adlogger.org) e бесплатна PHP програма/скрипта која помага во спречување на нелегално кликање на рекламите на вашите сајтови. Работи во реално време на тој начин што го лимитира бројот на кликови на рекламите на еден посетител.
Посебно е приспособен за следење на AdSense кликови и сумирање на податоците кои подоцна можете да ги разгледувате :)
Повеќе информации на http://www.adlogger.org
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
И да, вчера некој немал попаметна работа па намерно ми кликал на adwords поставени на quitdota.com
Мислев дека Македонскиот менталитет барем малку е сменет :muahaha: (козата да умре на комшијата) ама има уште многу да се работи на него:tazhen: Добро е што не се работи за ништо сериозно па ги тргнав рекламите. :)
Ова е само поука јавно да не се презентираат сериозни проекти ако не сте спремни да се соочите со последиците :spienje:

Навистиан лошо... и "only on the Balkans"
 

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
Google ads zaboravete. Ako znaete kako da stavime reklami kako na radiomk.com ili prijateli.com.mk t.e sto moras da kliknes na niv za da se trgnat. ama poopsirno ako znae nekoj
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.316
1.074
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Jas napraviv svoj akaunt na AdSense no bev odbien poradi pricini sto vnesenite podatoci bile identicni so nekoi podatoci vneseni porano pa togash svativ deka nekogash ustvari sum napravil adsense akaunt pa se logirav uspesno na nego. pari nemav zaraboteno ich zasto najverojatno ne sum go koristel no vchera prezemav inicijativa da go isprobam i da vidam kako funkcionira. Edvaj go vmetav kodot na mojot portal koj koristi SubDreamer software i veke se zabelezuva nekoj napredok vo imresiite i klikovite. Inaku za aktivacija na akauntot cekav nepolni 2 dena. Dali mislite vie deka google samiot ima nekoja vgradena zastita od povekebrojnite klickovi na bannerite od ista IP adressa, ili pak namerno toa ne go pravat za da gi fatat klientite na kiks :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно