1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Adobe Premiere Pro

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од StOrMK, 30 Јули 2015.

1. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

694
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Здраво. Не пронајдов некоја официјална тема за Adobe Premiere Pro (професионален софтвер со кој се врши видео монтажа) па затоа решив нова тема да отворам.

Еве јас да го поставам првото прашање:
    Како да креирам rolling credits кои ќе можат да искочат од одреден дел на видеото и да се губат исто така во одреден дефиниран дел на видеото. Односно да не излагаат од долниот дел на видеото и да се изгубат на горниот дел на видеото. И како тој текст што оди(rolling credits) да оди пример како подмачкано, без никакви сецкања со видеото?

Последна промена: 30 Јули 2015
  2. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,963
    4,111
    28 oктомври 2008
    Со креирање на маска. Додавање на видео, текст или било каков друг објект на веќе постоечко видео, подразбира креирање на алфа канал за истото. Разгледај го видеово убаво го објаснува креирањето на маска. Со видео туторијали најдобро се учи.

3. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

694
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист

Не се правело со тоа друже, туку со ефектот "Crop". Прогуглав малце и го најдов.
    А иначе како текстот да оди подмачкано, без сецкање? Еве пример кога гледаш некое видео на YouTube на одјавните шпици текстот сецка, а доколку гледаме на телевизија некогаш сецка ама пак некогаш оди како подмачкано без сецкање.

4. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,963
    4,111
    28 oктомври 2008
    Гледаш, јас десет години монтирам, но изгледа цело време погрешно го работам...

На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
  5. moongose

moongose
    Unstoppable

1,820
    2,051
    19 Јули 2013
    Веднаш на карење бре. Има барем пет начини тоа да се направи и ниеден не е погрешен. Некој е побрз, некој поедноставен, кој како си знае, важен е резултатот на крај.

На omegaRED и StOrMK им се допаѓа ова.
  6. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

694
    374
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист

Јас од тој туторијал не сватив ништо, можеби се прави и на тој начин, но со ефектот "Crop" е многу поедноствно и полесно за мене.

7. staycalm

staycalm
    Intern

15
    5
    3 Декември 2013
    Знае некој од каде можам да симнам бесплатно title templates, транзиции и слично? Најдов многу добри ама сите што ми се свиѓаат се плаќаат.

8. mrkela2009

mrkela2009
    Gaining Experience

149
    154
    24 Јануари 2010
    Машко

Сподели

Вчитување...