1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Adobe Premiere Pro

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од StOrMK, 30 Јули 2015.

 1. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  694
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Здраво. Не пронајдов некоја официјална тема за Adobe Premiere Pro (професионален софтвер со кој се врши видео монтажа) па затоа решив нова тема да отворам.

  Еве јас да го поставам првото прашање:
  Како да креирам rolling credits кои ќе можат да искочат од одреден дел на видеото и да се губат исто така во одреден дефиниран дел на видеото. Односно да не излагаат од долниот дел на видеото и да се изгубат на горниот дел на видеото. И како тој текст што оди(rolling credits) да оди пример како подмачкано, без никакви сецкања со видеото?
   
  Последна промена: 30 Јули 2015
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Со креирање на маска. Додавање на видео, текст или било каков друг објект на веќе постоечко видео, подразбира креирање на алфа канал за истото. Разгледај го видеово убаво го објаснува креирањето на маска. Со видео туторијали најдобро се учи.
   
 3. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  694
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист

  Не се правело со тоа друже, туку со ефектот "Crop". Прогуглав малце и го најдов.
  А иначе како текстот да оди подмачкано, без сецкање? Еве пример кога гледаш некое видео на YouTube на одјавните шпици текстот сецка, а доколку гледаме на телевизија некогаш сецка ама пак некогаш оди како подмачкано без сецкање.
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Гледаш, јас десет години монтирам, но изгледа цело време погрешно го работам...
   
  На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
 5. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Веднаш на карење бре. Има барем пет начини тоа да се направи и ниеден не е погрешен. Некој е побрз, некој поедноставен, кој како си знае, важен е резултатот на крај.
   
  На omegaRED и StOrMK им се допаѓа ова.
 6. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  694
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист

  Јас од тој туторијал не сватив ништо, можеби се прави и на тој начин, но со ефектот "Crop" е многу поедноствно и полесно за мене.
   
 7. staycalm

  staycalm
  Intern

  15
  5
  3 Декември 2013
  Знае некој од каде можам да симнам бесплатно title templates, транзиции и слично? Најдов многу добри ама сите што ми се свиѓаат се плаќаат.
   
 8. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  149
  154
  24 Јануари 2010
  Машко

Сподели

Вчитување...