• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Adobe Illustrator

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Мислам дека има на форумов дечки што работат со Illustrator затоа што според мене илустраторот е врвот кога се збори за vector based things. Сакам да видам мислења околу овој vector based software од Adobe

Почнав да работам во илустратор од CS2 верзијата, предходно хејтав вектори и пен тул бев стрикно фотошоп. Али одкако ми излегоа некои проекти за кои сакал нејќел морав да палам илустратор избришав прашината од него и го инсталирав. Од тогаш па навака не го гасам:D за било која ситница која ми треба го палам, веќе заборавив на vector четки за фотошоп затоа што сам си ги правам векторите по мој мерак. Исто така 100% од моите логоа ги имам направено во илустратор.

Па мислења од илустратор корисници? Tips & Tricks for beginners:D
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
272
16
Skopje
И јас сум нов со Illustrator. Се досега сум работел во CorelDraw. Овој првиов ми изгледа повеќе за уметници. Вториов е малце потехнички....барем цртањето со слободна рака не е толку приоритетно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Да ај сфарно некој туторијал за векторско цртање и илустрирање ? :eek:brazovan:
Друже туторијали за илустратор и нема баш за тоа како да црташ затоа што цртањето и не е баш за туторијали :D има туторијали за одредени функции т.е. за олеснување на работата (направи четка/симбол)
Користи pen tool(P) и anchor point(A) за поправање линии. Користи pathfinder за спојување и одземање делови на два три објекта.....

Најлесно за учење

Наоѓаш слика-илустрација на интернет ја симињаш и преку File идеш Place се отвара нов прозор ја одбираш сликата и пред да стиснеш Open штиклирај Place а одштиклирај Link....и прекопирај:D тоа се додека да ти се навикне раката на penот
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
А има и многу добра алатка за векторизирање на слики. Добро си ја врши работата. Е сега оти сум нов во Illustrator незнам дали ја има оваа алатка во постарите верзии.

Како и да е Illustrator-от e супер!
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,323
Скопје
Zdravo decki imam eden problem so Illustrator imam windows 10 pro i sega ne mozam da najdam soodveten ilustrator cs6 so ke moze da raboti na windows 10 nekoj link kaj go ima ili nekoe resenie ! :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,920
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно