• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Adobe го најави новиот Creative Suite 4

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Во новиот Creative Suite 4 на Adobe ќе се најдат најновите верзии : Photoshop CS4, Illustrator CS4, InDesign Cs4, Flash CS4, Dreamweaver CS4, After Effects CS4, Premiere Pro CS4 и Soundbooth CS4.Главната новост е во тоа што ќе биде подобрена брзината на процесирање на графиката,анимациите,видеата преку GPU acceleration и подршката за OpenGL и 64 битно процесирање. Од ова највеќе корист ќе имаат секако корисниците кои што имаат 64 битен процесор и работат во : photoshop, after effects, flash, premiere, indesign или на кратко секаде каде што има потреба од процесирање на слики или видеа.

Creative Suite ќе има 6 верзии : Production Standard CS4, Production Premium CS4, Design Standard CS4, Design Premium CS4, Web Standard and Premium CS4 и Creative Suite 4 Master Collection.

Сите оние кои сакаат да дознаат повеќе или сакаат да бидат известени за пробните верзии можат да го посетат сајтот на Adobe .

Цените на пакетите се движат од 999 $ за Creative Suite 4 Web Standard до 2499 $ за Creative Suite 4 Master Collection .
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Главната новост е во тоа што ќе биде подобрена брзината на процесирање на графиката,анимациите,видеата преку GPU acceleration и подршката за OpenGL и 64 битно процесирање. Од ова највеќе корист ќе имаат секако корисниците кои што имаат 64 битен процесор и работат во : photoshop, after effects, flash, premiere, indesign или на кратко секаде каде што има потреба од процесирање на слики или видеа.
Ова го чекав, уште да најдам 64 битни драјвери за лаптопот

999$ :LOL: Што е многу многу е...
Многу е за наш пазар, иначе е беспари.
Пример, Австралија, еден уникатен веб темплејт се наплаќа околу 1.000-1.500$, што значи се земаат парите за неколку саати.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Да али брат јас и ти не живееме во Австралија, а за нас е многу.Сите држави не се јаки како австралиа германија и т.н...нека помислат малце и на нас:plachko2:
П.С Со тие пари ќе си купам југо:))
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
веќе скоро месец дена сум на CS4...и немам никакви замерки...одлично си функционира све.... Нормално најдоброто нешто се табовите за отворените фајлови...а не како до сега со ctrl+tab или маус. Ова зборувам у главно за Illustrator пошто најчесто тоа работам.
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
Ok, taman so prasav vcera za iskustva uspeav da go najdam CS4 master collection, gi koristam samo PS i AI od paketot. Pa ok bese, samo sto PS go izbrisav mi rabotese pobavno od PS3, taka da samo Ai4 go ostaviv sto spored mene e daleku podobar za razlika od CS3 posebno vo pogled na Clipping paths i selekcija.
 

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
Една од најголемите утки во новиов пакет е тоа што многу споро работи пс за пример , ептен е поспор од ЦС3 :ha: и мислам дека ќе го средат тоа во скора иднина со некој упдејт...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Скоро сите нови модели на десктоп компјутери доаѓаат со GPU (Graphics Processsing Units), но апликациите како Adobe Photoshop, InDesign и Premier неможат да ги искористат затоа што не се компатибилни. Со цел на корисниците да им овозможат апликации кои ќе функционираат подобро и побрзо, Adobe најави дека ќе соработува со nVidia да овозможи искористување на GPU започнувајќи со новиот креативен пакет CS4.
Creative Suite 4 пакетот беше објавен во вторникот, а беа понудени 6 опции кои содржат над 13 различни програми. Првите апликации кои ќе бенефицираат од интеграцијата на GPU се Adobe Photoshop и Premier Pro за кои ќе биде понуден специјален плагин кој ќе ја овозможи додатната функционалност.
"Доколку го користите Premier Pro и од него правите заработувачка за живот, би требало да бидете заинтересирани за оваа интеграција затоа што ќе овозможи многу подобри и побројни резултати" - изјави Jeff Brown, главниот менаџер за професионални услуги на nVidia. Коментарот се однесуваше на најавите дека со помош на GPU, апликацијата Premier Pro ќе може да рендерира филм во висока дефиниција (HD) за само 2-3 часа, а за кој претходно беа потребни околу 28 часа.

Подетално, Photoshop CS 4 со помош на GPU ќе поддржи ротација, зумирање и планирање на слики во реално време, спротивно на тоа што досега го имавме кога требаше да се чека сликата повторно да се рендерира на екранот. Исто така, ќе биде подобрено и елиминирањето на грубите аглести рабови на 3D и 2D композиции.
Adobe After Effects CS4 пак ќе го искористи GPU на nVidia графичките картички за да овозможи билатерални ефекти за замаглување, турбулентни ефекти, рендерирање на боја, дисторција и движење во реално време, како и воглавно за подобро едитирање на филмот и графиките во него.
Испробувањето на CS4 и GPU ќе можете да го започнете од Октомври кога ќе бидат дадени на продажба новите пакети на Adobe.
http://it.com.mk/index.php/Vesti/Svet/Adobe-i-nVidia-rabotat-na-pobrzi-aplikacii
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,107
2,689
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,996
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно