• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Adobe Flash

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,343
8,368
Скопје
Здраво,
Како што веќе повеќето веројатно знаете, Флешов ќе умре до крајов на годинава.
Не сум сигурен што тоа значи, дали Adobe нема да пуштаат апдејти или и прелистувачиве ќе го скинат.
Нејсе, она што мене ме интересира е, дали Adobe Flash е лош за безбедност сам по себе?
Односно, што е поверојатно да се случи, да се заразиш од флеш код на некој сомнителен сајт каде што бил поставен токму за тоа, да зарази компјутери
или пак има безбедносни пропусти во Флешот, што дури и на познати/популарни/безбедни сајтови ако го вклучиш, некој 3rd party успеал да вметне малициозен код па да се активира кај тебе.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,230
1,298
Прекинува сапортот на нова година, а ќе блокираат контент од стара нова година :)

„Since Adobe will no longer be supporting Flash Player after December 31, 2020 and Adobe will block Flash content from running in Flash Player beginning January 12, 2021“

.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,820
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно