• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Adobe AIR- ваши искуства во користење и/или програмирање на AIR апликации?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Пред некој месец Adobe го понуди AIR како револуционерно решение за преселба на веб апликациите од стегите на разните листачи во доменот на десктопот. Сега веб страницата со сите корисни мали програми што биле достапнни само во рамките на браузерот е достапна и како десктоп апликација.
Која е иднината на оваа технологија по ваше мислење? Колку таа е раширена од она што сте го виделе и меѓу колеги и како побарувачка за програмирање?

Со оглед на тоа што Adobe лани ја откупи Macromedia, за очекување беше потпирањето врз технологиите како ActionScript, Flex, MXML кај AIR...
 

nin

Intern
13 март 2008
13
0
1. иднина има секако, концептот е единствен
2. раширено - не баш али, се шири, адоби работат на тоа
3. побарувачка има, посебно во бизнис апликациите, кај нас сеуште не, на запад - да
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
1. иднина има секако, концептот е единствен
2. раширено - не баш али, се шири, адоби работат на тоа
3. побарувачка има, посебно во бизнис апликациите, кај нас сеуште не, на запад - да
Adobe Flex AIR е одлична платформа за изработка на RIA апликации кои јас некогаш ги изработував во Flash 5. Во тоа време беше невозможно да се изработи десктоп апликација со анимација што претставува глупа варијанта. Денес цели кориснички интерфејси се изработуваат во Flesh и потоа се ембедираат во Delphi, C++, C#....

AIR ти е платформа за користење на Десктоп апликација која ќе се понаша како веб апликација и притоа ќе има одличен графички изглед.

Јас пред неколку години испраќав е-маилови до тогашната Macromedia да направат платформа за изработка на Десктоп апликации. Еве сега Adobe го има прочитано мојот емаил и то ти е Adobe AIR :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно