• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ActionScript 3.0 (Adobe AIR) vs. Java (Java VM)

ActionScript 3.0 е подобар од Java ?


  • Вкупно гласале
    11
Статус
Затворена за нови мислења.

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Ајде мои млади програмери да видам сега кој мисли дека ActionScript е подобар од Java.

Ве молам бидете прецизни и дефинирајте недостатоци и предности...
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
ActionScript 3.0 или Java? Хмм...
Претходните верзии на ActionScript 3.0 беа значително побавни, според информациите во хелп менито на Flash CS3 :) ActionScript 3.0 е 10 пати побрз од претходните верзии?! :D (не ме фаќајте за збор, и јас лично не верувам во толкав напредок) :ermm:
Java е многу ефикасен програмски јазик кој има огромна популарност. Нема да зборувам за детали, но сепак мислам дека не може да се споредуваат ActionScript и Java затоа што се има свои предности и недостатоци, а и немаат баш иста намена двата програмски јазици. ActionScript е одличен за Flash, и со него се прават чуда во Flash. За мене споредувањето меѓу ActionScript и Java е како споредување баби и жаби :ermm: Секој е добар во полето на својата примена.
Java е мој омилен програмски јазик во последно време, поради неговата едноставност, СУПЕР едитор (го користам NetBeans) и неговата брзина.
Значи јас би гласал за петта опција:
Не може да се споредуваат ActionScript и Java :D
 

MushRoom

Intern
2 октомври 2007
41
1
ActionScript 3.0 или Java? Хмм...
Претходните верзии на ActionScript 3.0 беа значително побавни, според информациите во хелп менито на Flash CS3 :) ActionScript 3.0 е 10 пати побрз од претходните верзии?! :D (не ме фаќајте за збор, и јас лично не верувам во толкав напредок) :ermm:
Java е многу ефикасен програмски јазик кој има огромна популарност. Нема да зборувам за детали, но сепак мислам дека не може да се споредуваат ActionScript и Java затоа што се има свои предности и недостатоци, а и немаат баш иста намена двата програмски јазици. ActionScript е одличен за Flash, и со него се прават чуда во Flash. За мене споредувањето меѓу ActionScript и Java е како споредување баби и жаби :ermm: Секој е добар во полето на својата примена.
Java е мој омилен програмски јазик во последно време, поради неговата едноставност, СУПЕР едитор (го користам NetBeans) и неговата брзина.
Значи јас би гласал за петта опција:
Не може да се споредуваат ActionScript и Java :D

Проектот Capuchin ги поврзува JavaME и Adobe FlashLite. Така да има што да се извлече the best of едното и другото.
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Мамо подај ми ја чашата со Џогуртот

Како ја викате Јава или Џава... ???

Доволна претстава за ActionScript ќе имаш ако го посетиш www.jooce.com..

Па тропај колку сакаш после :LOL:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Мамо подај ми ја чашата со Џогуртот
Како ја викате Јава или Џава... ???

За почеток направи разлика меѓу македонски зборови и англиски и не споредувај баби и жаби. Јогурт е македонски збор и така се чита. JAVA е англиски термин и на англиски се чита Џава. Не знам што не ти е јасно тука...:zbunet3:
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
За почеток направи разлика меѓу македонски зборови и англиски и не споредувај баби и жаби. Јогурт е македонски збор и така се чита. JAVA е англиски термин и на англиски се чита Џава. Не знам што не ти е јасно тука...:zbunet3:

Не не, тоа беше логичка стапица за фаќање на сите оние кои гласале на анкетата против ActionScript. Жалам ама ти се дефинира како против ActionScript 3.0. :D Повеќе од доволно ми е јасно како се гради изговор на македонски зборови кои потекнуваат од англиско говорно подрачје.
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
koja ti e celta na sporeduvanje na jazicive?

iskreno da ti kazam nekako bezveze muabet e ova...nema nikakva cel
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
До GoranBT,
сите овие твои коментари и исмејувања ме тераат да помислам дека ти си некој кој се прави дека е "махер" во програмирање, па и во Java и ActionScript, а всушност нема врска од разлика меѓу ActionScript и Java. Ајте те молам ти дај ми детално објаснување за разлика меѓу овие два јазици, мани и предности. И оваа тема е за дискусија околу Java и ActionScript, а не за тоа како се изговара на македонски Java.
Ова твое, цитирам:
Не не, тоа беше логичка стапица за фаќање на сите оние кои гласале на анкетата против ActionScript
Значи ти си најпаметниот овде и ти сите не фаќаш на "логички стапици". Ако ти се дискутира на некоја тема дискутирај, и не се прави паметен.
Морав да пишувам ваков коментар бидејќи од коментар во коментар исмејуваш. Прво научи нешто, докажи се, а после прави се паметен. Сфати ме како сакаш.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Не не, тоа беше логичка стапица за фаќање на сите оние кои гласале на анкетата против ActionScript. Жалам ама ти се дефинира како против ActionScript 3.0. :D Повеќе од доволно ми е јасно како се гради изговор на македонски зборови кои потекнуваат од англиско говорно подрачје.

Е па ајде те молам објасни малку според тебе кој е подобар: ActionScript или Java. Темава ја отвори и не го кажа твоето мислење и само ги напаѓаш другите.
Доволна претстава за ActionScript ќе имаш ако го посетиш www.jooce.com..

Па тропај колку сакаш после

Никој не тропа тука, туку секој си го кажува своето мислење. Ајде за промена кажи го ти своето мислење на оваа тема и ако веќе напаѓаш некого, напаѓај со факти. Покажи дека ги познаваш и двата програмски јазици и нивните предности и недостатоци и потоа брани го својот став со аргументи.

P.S. Dont act like troll.
An Internet troll, or simply troll in Internet slang, is someone who posts controversial and usually irrelevant or off-topic messages in an online community, such as an online discussion forum or chat room, with the intention of baiting other users into an emotional response or to generally disrupt normal on-topic discussion
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Опааа гледам и тука се насобрале граѓаните...

Очигледно сте за на избори...

Излезете на гласање

Не ви е познат терминот констуктивна критика...

Си одам од форумов...

Осеќам недостаток од интелегенција.:LOL::LOL:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ќе те замолам во иднина не отворај вакви теми на кои предизвикуваш на револт кај другите членови со твоите постови.
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Опааа гледам и тука се насобрале граѓаните...
Очигледно сте за на избори...

Излезете на гласање

Не ви е познат терминот констуктивна критика...

Си одам од форумов...

Осеќам недостаток од интелегенција.
E сeга има две можности, или ние сите сме со недостаток на интелигенција, а ти си најпаметниот или е обратно. Оставам на тебе да размислиш, и ако сакаш да продолжиш на форумот треба да научиш да соработуваш со другите и да не правиш закачки и конфликти. Големите луѓе знаат да признаат кога грешат.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Не ви е познат терминот констуктивна критика...

Конструктивна критика? Не видов никаде конструктивност во твоите постови.

Си одам од форумов...
Ако така си решил, Збогум Битолчанче! :bye1:

Осеќам недостаток од интелегенција.
Така ли? Е па бидејќи имаш надпросечна интелегенција, требаше да знаеш дека Битола има посебна ИП адреса од Гевгелија. :)

Case closed!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.267
Мислења
920.238
Членови
32.927
Огласи
1.069
Најнов член
yapa
На врв Дно