• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Acronis True Image или друг Imaging Software scripting?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Овака користам го Acronis True Image Home 11 за бекап на C: партицијата после секоја нова инсталација на Windows XP или Vista, а бекап фајло го обично чувам на D: како скриен.
Recovery е успешно ,и сум ногу задоволен од софтверо, али само коа јас го правам тоа на лице место.

Немам работено со други вакви слични софтвери како шо се Norton Ghost итн. али ме интересира следното:
Има ли начин ,прво за Acronis прашувам ако не може со него, може и за некој друг Imaging software, да се автоматизира целио Recovery процес со помош на некоја custom made скрипта т.е. на шо мислам:
Да може и неискусен корисник да го ставе Recovery Boot CD-то од програмо (претходно у БИОС на компјутеро ке биде сетирано First Boot Device=CDROM).
Бутирајки од CDROM со помош на скриптата, програмо го автоматски спотера Recovery-то и на крај се рестартира компјутеро со вратена C: партиција.

Не барам да ми објаснувате како се прае сето воа, само ме интересира дали некој го има пробано или знае со која програма може, за да знам за шо да барам на интернет.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Би требало да може. Јас барав опција да го сместам бекапот на едно бутабилно CD заедно со Аcronis-от, ама не успеав, па морав да го имам на хард бекапот и да бутирам со Аkronis. Moже да се направат на едно ЦД?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Би требало да може. Јас барав опција да го сместам бекапот на едно бутабилно CD заедно со Аcronis-от, ама не успеав, па морав да го имам на хард бекапот и да бутирам со Аkronis. Moже да се направат на едно ЦД?
Да мислам дека имаше таква опција да го сместеш бекапо и бутабилното ЦД на еден медиум како ДВД на пример и ако има можност да се скриптира Recovery-то од него би била одлична можност.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно