• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

acpi=off помош!!!

2 октомври 2008
1
0
Па вака.. почетник сум:) го инсталирав Убунту 8,04 и најпрво нејкеше да се инсталира... т.е. местев јазик и да почни со инсталација... се полнеше она цртата и ми излегваше црн екран и поке не мрдаше... пробав со Ф6 и после acpi=off то ми го кажаја.. така успеав да го инсталирам Убунтуто ... од ко го инсталирав нормално е да се рестартира.. од ко се рестартира... почнува да се крева системот... и пак црн екран:С тука незнам шо да прам... ништо не мрда... помош :) како да го исклучам acpi=off пред да се крени системот...

1 октомври 2008
278
9
Провери дали ,ги имаш минималните потреби за убунту 8 и исто така провери дали acpi опцијата тие енаблирана или дисаблирана во bios

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.199
2.009
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Сајдовски,
кога ти се уклучува компјутерот стисни ESC (кога ќе ти се појави пораката)... ќе ти се појави едно мени, стисни e (тоа е edit) на првата опција, па после намести се на на линијата на која пишува kernel ...., и уште еднаш стисни e. Во таа линија, на крајот допиши acpi=off, стисни enter и на крај b (boot).

Така ќе го старташ системот, но тоа е привремена промена.

Ако сакаш за секогаш така да биде, едитирај го /boot/grub/menu.lst и пак додади acpi=off на крајот од линијата што почнува со kernel ...

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036