• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Acer LCD Monitor "22 - ПОМОШ

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Пред некој ден купив Acer LCD Monitor "22 AL2206W,
но незнам зошто но повремено сликата "тресе"
Го инсталирав цедето кое беше во пакет со мониторот и пак ништо

Ве молам да ми каже некој во што е проблемот
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Како изгледа тресење, како дегманетизација на CRT монитор или...?
Случајно да не е до каблите, да не се лабави, провери ги уште еднаш и запази дали тресе кога ќе ги чепкаш? Да не тресе кога мрдаш случајно со ноѕете некој од каблите?
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
На кој порт од графичката картица ти е уклучен мониторо.
На VGA или на DVI порто?
LCD монитор уклучен на VGA порт знае да има проблем со сликата.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Приклучи го во струја на друго место каде што нема приклучено други работи(TВ и сл...)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
198
Намести поголем refresh rate и ресетирај го мониторот!
 

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Проблемот не е до каблите(проверив), а на мониторот немам DVI приклучок само VGA.
Инаку ги исклучив и другите работи приклучени во струја во близина на мониторот, но ни тоа не помогна
 

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Кога е резулуцијата 1680 x 1050 ( како што е наведено во упатството) единствена опција за refresh rate e 60 Hertz, ако подесам на друга резолуција има повеќе опции за refresh rate, но ништо не се менува
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Проблемот не е до каблите(проверив), а на мониторот немам DVI приклучок само VGA.
Инаку ги исклучив и другите работи приклучени во струја во близина на мониторот, но ни тоа не помогна

Vaka sea..... prvo ti posto imas graficka kartica proveri dali ti e na Nvidia karticata priklucen monitorot.........
Ako imas graficka ne smee da ti bide priklucen na onboard....... tuku na karticata.
A ako na karticata ne mozes da go priklucis monitorot zatoa sto nemas DVI connector ..... togas te zeznal toj sto ti ja prodal:)
Ama i toa ne e golem problem otidi vo najbliskata prodavnica za kompjuteri i kupi DVI connector.
E sea otposle ke treba odnovo da istaliras drajveri za grafickata .... a drajveri dalii imas proveri vo device manager .

Pa kazi sto si naprail i dali e toa problemot. :)

P.S. - stavi na pomala rezolucija posto postara graficka imas...... a refresh rate ke stavis na 75 herzi posto toj e najgolem za LCD
 
Природна резолуција на тој монитор е 1680х1050 на 60 херци. Пробај смени го кабелот, ако не бива, земи графичка од другар/комшија и пробај со неа, ако пак не бива, однеси го мониторот кај некој со јак компјутер. Ако и тогаш не бива, носи го од кај што си го купила да ти дадат нов.

Тракилаки:
1) Ако има онборд и е приклучен мониторот на онбордот, воопшто нема да дава слика, оти ја користи GeForce-от.
2) Картичката е стара и 100% нема DVI конектор, а таков конектор нема ни мониторот, така да нема проблем тука.
3) За да го бапнеш мониторот на друг конектор или друг вид на конектор не треба да реинсталираш драјвери.
4) ЛЦД не дава убава слика на други резолуции освен неговата природна резолуција што во овој случај е 1680х1050.
5) Refresh rate не постои кај ЛЦД мониторите, односно воопшто не е битно дали ке биде на 60 или погоре. Повеќето монитори фиксираат на 60 за да не се замара корисникот. Прочитај(и кој сака друг) кај тетка Wики да не пишувам цел блок од текст тука.
 

BazeBim

Intern
13 јануари 2008
4
0
najdobra varijanta spored mene e da go proveris monitorot na drug pc, taka ke znaes dali e problemot do samiot monitor ili e nesto drugo vo prasanje... pozdrav...
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Природна резолуција на тој монитор е 1680х1050 на 60 херци. Пробај смени го кабелот, ако не бива, земи графичка од другар/комшија и пробај со неа, ако пак не бива, однеси го мониторот кај некој со јак компјутер. Ако и тогаш не бива, носи го од кај што си го купила да ти дадат нов.

Тракилаки:
1) Ако има онборд и е приклучен мониторот на онбордот, воопшто нема да дава слика, оти ја користи GeForce-от.
2) Картичката е стара и 100% нема DVI конектор, а таков конектор нема ни мониторот, така да нема проблем тука.
3) За да го бапнеш мониторот на друг конектор или друг вид на конектор не треба да реинсталираш драјвери.
4) ЛЦД не дава убава слика на други резолуции освен неговата природна резолуција што во овој случај е 1680х1050.
5) Refresh rate не постои кај ЛЦД мониторите, односно воопшто не е битно дали ке биде на 60 или погоре. Повеќето монитори фиксираат на 60 за да не се замара корисникот. Прочитај(и кој сака друг) кај тетка Wики да не пишувам цел блок од текст тука.

Vaka druze........
1. Ne e tocno deka voopsto nema da dava slika.........vo pogolem del od slucaite ne dava , ama primarno ja koristi onboard a posle graficka pa duri i drajverite treba da se preinstaliraat.
2. Nema nikakov problem tuka ..... posto postoi DVI adapter sto se stava na konektorot.
3. Tuka si vo zabluda.......imeno ako go brcnes po greska monitorot na onboard windows-ot ke ja koristi taa kartica(chip) i mora da se instaliraat odnovo drajverite za grafickata.
4. Toa e tocno no kolku ke bide ubavo i dali voopsto ja podrzuva taa rezolucija Gforce 4.
5. tokmu taka ..... ama za sekoja dioda posebno.
A ima golem udel vo toa kako izgleda slikata.....odnosno moze da bide pozamatena ili poizostrena.

Ama za ova ne mi treba wikipedia ..... posto dnevno sklopuvam po 20-30 kompjuteri i istite gi testiram(toa mi e rabota)
Ne mi e celta da se dokazuvame.....tuku sakam da razmenam iskustvo, a ne da delam teorija sto pisuva na wikipedija:)

Bez ljutenje ...... pozdrav :)
 
1. Мислев дека во БИОС се фиксираат и дека немаат autosense на конекторот. My bad.
2. Абе каков црн DVI адаптер. Графичката има VGA конектор, мониторот има VGA конектор(во дадениот случај). Што мајка бара DVI адаптер тука?
3. Мислев на промена на конекторот на самата графичка, оти нели има по 2 комада. Инаку ако е за онбордот, прочитај под број 1)
4. Јеп, и јас мислам дека проблемот на Анемане лежи тука.
5. Искрено не сум приметил некоја разлика, имав монитор што на природната резолуција ми даваше да мењам 60-75 херци и немаше разлика. Сеа на овој монитор на природната(1680х1050) ми дава само 59 и 60хз. А нема ваљда на 59 да го ставам.

И не ми ја чепкај тетка Wики, заедно со чичо Gугл праат парче за информации:)):)):))
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
другар во близина на мониторот да не имаш звучници ?
ако имаш тргни ги и види ...

Нема врска дали си имал звучници или трансформатор до LCD монитор пошто тој е имун на електромагнетни и незнам ти какви бранови. Според мене ќе да е до мониторот и ако имаш гаранција барај си нов.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Кога е резулуцијата 1680 x 1050 ( како што е наведено во упатството) единствена опција за refresh rate e 60 Hertz, ако подесам на друга резолуција има повеќе опции за refresh rate, но ништо не се менува

Која верзија на nvidia драјвери имаш
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
1. Мислев дека во БИОС се фиксираат и дека немаат autosense на конекторот. My bad.
2. Абе каков црн DVI адаптер. Графичката има VGA конектор, мониторот има VGA конектор(во дадениот случај). Што мајка бара DVI адаптер тука?
3. Мислев на промена на конекторот на самата графичка, оти нели има по 2 комада. Инаку ако е за онбордот, прочитај под број 1)
4. Јеп, и јас мислам дека проблемот на Анемане лежи тука.
5. Искрено не сум приметил некоја разлика, имав монитор што на природната резолуција ми даваше да мењам 60-75 херци и немаше разлика. Сеа на овој монитор на природната(1680х1050) ми дава само 59 и 60хз. А нема ваљда на 59 да го ставам.

И не ми ја чепкај тетка Wики, заедно со чичо Gугл праат парче за информации:)):)):))

Proveriv na google .... ovoj monitor ima DVI input ....... znaci na nego mu treba adapter DVI to VGA sto bi izgledalo ko na slikava:

attachment.php
 

Атачменти

  • media.nl.jpg
    media.nl.jpg
    13,9 KB · Прегледи: 70

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Trakilaki -
На мониторот нема DVI input како на сликата во твојот пост
единствено има VGA input и Power
Во комплетот со мониторот има VGA кабел кој се поврзува со графичката и уште два кабли кои незнам за што се (од едната страна имаат приклучок како за напојување а од другата страна имаат три големи и испакнати дела-боцки)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Trakilaki -
На мониторот нема DVI input како на сликата во твојот пост
единствено има VGA input и Power
Во комплетот со мониторот има VGA кабел кој се поврзува со графичката и уште два кабли кои незнам за што се (од едната страна имаат приклучок како за напојување а од другата страна имаат три големи и испакнати дела-боцки)

Dobro....... aj sega vaka kazi mi....... kade go uklucuvas monitorot.
Pozadi bi trebalo da imas dve mesta kade sto mozes da go uklucis ednoto e za onboard drugoto za grfickata.
Za onboard sekogas e postaveno vertikalno ..... a za grafickata skoro sekogas e horizontalno i e podole.

P.S - vidi koi drajveri gi imas instalirano i probaj da simnes ponovi
 

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Мониторот го вклучувам во графичката (хоризонтално и подолу)
а на мониторот има само два приклучоци (напојување и VGA)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Тракилаки, на Гугл секаде пишува D-Sub, тоа не е ознака за DVI него за VGA конектор.

Анемане, дали проба тоа што ти напишав погоре и какви резултати доби?

Druze ovoj google ne zaebava..... mene mi dava edno tebe drugo :LOL::LOL::LOL:
Jas go najdov ova:
Acer AL2216Wbd Black 22" Widescreen LCD Monitor
(22", 1680x1050, 5ms, DVI, PC/Mac - MPN: ET2216B0D0)

eve link http://computers.pricegrabber.com/flat-panel-lcd-monitors/m/24239727/


@anemane
Najverojatno e do drajverite. Proveri koja verzija se.
Ako sakas idi na linkov simni gi ovie i instaliraj gi.
http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_93.71_2.html
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@Trakilaki
Си згрешил едно бројче во пребарувањето. Моделот е 2206, а не 2216.

Кај нив меѓу другото е разликата кај DVI.
http://www.icq.cz/?Mode=Sti&StiId=38274
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.219
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно