1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Acer Aspire ES1-531 проблем

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од Кристијан Про, 29 Март 2016.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Здраво, момци имам проблем на следниов лаптоп моментално има OS 8.1, но сакам да му инсталирам WIN7. На официјалната страна пишува дека ги поддржува само 8.1 и WIN10, но кога пробувам да инсталирам (WIN7) ми ја јавува следнава грешка
  Load Driver
  A required CD/DVD drive device driver is missing. If you have a floppy disk, CD,USB,DVD please insert it now.

  Како можам да го средам проблемов (Најдов некоја солуција со пормена на USB mode od 3.0 vo 2.0) но не можам истата да ја најдам во BIOS

  Исто така е пробано и промена UEFI и Legency ..

  Поздрав
   
 2. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  865
  1,427
  12 Септември 2013
  Машко
  Прoблемaтичнo е пoнекoгaш штo виндoвсoт при инстaлaцијa, прoбувa дa зaпише дел нa сaмoтo усб oд кoе се инстaлирa. Прoбaј сo креaцијa нa усб тo oд сaмиoт лaптoп, и нa 2.0 физички пoрт дoкoлку гo имa.
   
 3. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Пробано и така :) И пак не работи
   
 4. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  865
  1,427
  12 Септември 2013
  Машко
  Смени гo сaмoтo усб. Имaм две утепaни нaтивни 2.0 кoи се супер зa седмицa, дoдекa нa 3.0 стикoвите истoтo ми гo имaaт прaвенo.
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,096
  1,203
  11 Март 2011
  Windows 7 инсталацијата нема нативна подршка за УСБ 3 (при инсталација). Веројатно и за твојот лаптоп драјверите се инсталираат после инсталација на оперативниот.

  За да направиш успешна инсталација:
  - користи УСБ 2.0 од минимум 4ГБ
  - при бутирање ако не бутира од некој порт, смени го портот
  - користи Legacy во bios, за UEFI потребно е да направиш UEFI бутабилно УСБ
  - за да направиш бутабилно УСБ за Вин 7, најдобро користи ја официјалната програма од Микрософт - Windows 7 USB DVD Download Tool

  http://wudt.codeplex.com/

  Ако не ти се малтретира УСБ-а, портови и сл. изрежи едно ДВД и нема да имаш проблеми.

  Поздрав,
  Б,
   
 6. loc geek

  loc geek
  Gaining Experience

  153
  54
  21 Јуни 2015
  Машко
  направи бутабилно ДВД и проблемот е решен и ако пише за лаптопов дека подржува само 8.1 и 10 можно е да имаш проблеми со драјверите
   
Слични теми
 1. feit
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,123
 2. D3N1EL
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,106
 3. Software
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  850
 4. елекс
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  601
 5. Enforcer_
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  498
Вчитување...

Сподели

Вчитување...