1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AC рутери со OpenWrt/Padavan до $50

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Андреј, 9 Септември 2019.

 1. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  Барав рутер кој би имал солидна конфигурација и редовни апдејти. Дојдов до следнава статистика:

  Топ 10 OpenWrt AC рутери според преземања на фирмвери (Септември 2019):

  1. TP-Link Archer C7 v2
  2. D-Team Newifi D2 (Newifi3) 512MB RAM! ~$45 на eBay со испорака
  3. TP-Link Archer C7 v5
  4. Xiaomi MiWiFi Mini v1 (недостапен и недоволно моќен за денешни потреби)
  5. Asus RT-AC51U
  6. Linksys WRT3200ACM v1
  7. TP-Link Archer C6 v2
  8. Linksys WRT1900AC v2
  9. Asus RT-AC58U
  10. Netgear R7800

  Многу од овие се поскапи од $50, со исклучок на два-три. Кога ќе се земе предвид цена за користен уред, Archer влегува во комбинација.

  Моментално чекам да стигне на тест YouHua WR1200JS од AliExpress (~$38 со испорака), а ми влета и користен Archer C7 v2 за 35 евра.

  Гледам на форумов е популарен Xiaomi MiWiFi 3G (256MB RAM), ама може пропуштам уште некој AC модел под $50.

  Ако знаете некој солиден рутер кој би конкурирал со Archer C7 v2 и YouHua WR1200JS во цена и перформанси, let me know :)
   
  На neW1, Chicco69, yasho и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  По краток тест, гледам дека YouHua WR1200JS е солиден рутер со OpenWrt. Купив користен TP-Link Archer C7 v2 со сигурност дека ќе го продадам YouHua WR1200JS, ама кинескиов бренд испадна подобар, особено во јачина на сигнал и покриеност (C7 пробан со фабрички и OpenWrt фирмвер). Онаму каде што немам сигнал од C7 (3 антени), WR1200JS вади 20-30 Mbit/s со две антени. Кога ќе споредам респонзивност и секојдневно сурфање, искуството е позитивно.

  YouHua WS1200JS
  [​IMG]

  YouHua WS1200JS со OpenWrt
  [​IMG]

  TP-Link Archer C7 v2
  [​IMG]
   
  На aleksuperior и Chicco69 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. marv
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,706
 2. wolverine
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,356
 3. ljupce
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,665
 4. DrMTR
  Одговори:
  43
  Прегледи:
  6,125
 5. Josto
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  295
Вчитување...

Сподели

Вчитување...