Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Абе зар и вакво нешто...

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
АЛБАНСКИТЕ ЗАТВОРЕНИЦИ ВО „ИДРИЗОВО“ ПРАШУВААТ
Како може претседателот да помилува криминалци?

Албанските затвореници во „Идризово“ се против амнестирањето на Александар Верушевски од страна на претседателот Бранко Црвенковски, се вели во соопштението на затворениците, пренесува албанската новинска агенција ИНА. Затворениците-поранешни припадници на ОНА побараа од албанските партии да ја осудат амнестијата на Верушевски. Тие велат дека имаат поддршка и од другите затвореници, затоа што Верушевски има тешко криминално досие. „Бараме од ДПА и ДУИ да го осудат помилувањето и да побараат објаснување од Црвенковски, зошто го амнестира Александар Верушевски, кој има тешко криминално досие“, велат затворениците. Тие подготвуваат петиција за нивно помилување. „Како може институцијата претседател на државата да помилува криминалци со тешки криминални досиеја. Ќе ја испратиме петицијата до државни и меѓународни институции. Кога може да бидат помилувани криминалци, зашто не и ние, кои сме осудени за политика и тероризам, се вели во соопштението на затворениците од „Идризово“.


:LOL::LOL::LOL::LOL:


Ништо политички.... туку самиот текст ми беше премногу смешен! Новинари освестете се ееееееј... какви глупости објавувате!!!
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
За жал ова горе си е многу точно и вистинито.
А незнам, баш кај ја виде глупоста што ја објавиле новинарите ?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Што е вистинито?

Дека дојде време и криминалците да си бараат права да бидат пуштени затоа што некој криминалец како нив бил пуштен преку партиски врски?

"Кога може да бидат помилувани криминалци, зашто не и ние, кои сме осудени за политика и тероризам

Зошто да не и тие.... осудени само на тероризам и политика.:LOL:

Ваква глупост не смее да биде објавена во дневен печат.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Катастрофа! Новинариве ни се страва! Лижачи. И за време на војаната 2001 највеќе се лутев на нашливе новинари. Почнувајќи од оној Латасон па натака. Затвореници терористи (убици, силувачи...) гладувале со штрајк, па одма, Хелсиншки, human rigts watch...абеее нашле па зашле.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Се знае како во нормални земји се третира тероризмот. И да бидеш осуден САМО поради тероризам и да бараш амнестија како тоа да не е ништо особено е врв на цинизмот.
А новинарот кој тоа го објавил без да ја појасни или да ја искарикира на соодветен начин таа изјава е....ај, да не навредувам.
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
Значи јас не разбирам човек како D што ни е стручен во сите области. Браво бате само напред.
Прво да ти кажам ти сигурно не знаеш повеќе од новинарите, дали таа вест треба да биде објавена или не.
Реченицата:
"Кога може да бидат помилувани криминалци, зашто не и ние, кои сме осудени за политика и тероризам“ - Била изјавена од затворениците, новинарите ја пренесиле само. А знаеш зашто ја пренесиле ? Зашто тоа што го направи претседателот е жива глупост, и тоа не смее да се опрости на никој. Тие тоа го искажуваат само индиректно. Александар Верушевски е криминалец. Има убиено (прегазено) човек со кола, секогаш учествувал во сите тепачки и бил вистинска опасност за околината, фрлил бомба во еден македонски град и многу други работи...
СЕ ОПРОСТУВА ЛИ ТОА ?

Ако според тебе тоа е глупост...
 
M

Mr.Alien

Гостин
@KKK

Симптоматично е што реагираш на секој пост на D, и темата ја вртиш на караница.
Очигледно е дека имаш нешто против него. За таа намена имаш соодветна рубрика. Отвори таму тема, или постирај во "Боречки клуб>Bring it on D".
Гледам дека и оваа тема полека оди во таа насока. Затоа, да предупредам дека ако продолжат постови во овој стил, темата ќе биде затворена. Се однесува на сите.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Во право се затворениците, и ја би реагирал исто да сум на нивно место.

Судскиот систем во Македонија е благо кажано, хаос.
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
Во право се затворениците, и ја би реагирал исто да сум на нивно место.

Судскиот систем во Македонија е благо кажано, хаос.
:bravo: :bravo: Среќен сум што што мислиш така.

OFF topic: А ти Mr.Alien негледам кај забегав на темата. Што е работава си ги браниме шефовите ? И зашто воопшто постои копчето “Цитат“?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Какви шефови бре...дај, уозбили се. Коментирај што сакаш, никој не ти брани, но не врти на караници со беспотребно контрирање. Дај мислење и готово...ако имаш издржано мислење. За другото ти кажав во претходниот пост и немам намера да се повторувам и расправам понатаму.
Бог да чува....

@_EAX
Тоа и јас го тврдам...да даде свое мислење во врска со темата.
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
Какви шефови бре...дај, уозбили се. Коментирај што сакаш, никој не ти брани, но не врти на караници со беспотребно контрирање. Дај мислење и готово...ако имаш издржано мислење. За другото ти кажав во претходниот пост и немам намера да се повторувам и расправам понатаму.
Бог да чува....

Ај прочитај си ги двапати постовите, изброј до 5 и пак прочитај ги и ќе ти текне, можеби. Незнам кое правило е на форумов (дај кажи ми те молам) дека не смеам да им категоричам на мислењата на други членови , вклучувајќи и админи. _ЕАХ добро си кажа секој си има право на свое мислење. Ти викаш дека на D секогаш му цитирам. Тоа е затоа што само неговите мислења не ми се свиѓаат. А еве почнуваат и твоите.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Значи јас не разбирам човек како D што ни е стручен во сите области.
Давање стручно мислење за еден настан/вест е едно, коментирање е друго.

Прво да ти кажам ти сигурно не знаеш повеќе од новинарите, дали таа вест треба да биде објавена или не.
Well... кога ќе го знаеш моето работно и животно искуство во целост, тогаш коментирај.

Реченицата:
"Кога може да бидат помилувани криминалци, зашто не и ние, кои сме осудени за политика и тероризам“ - Била изјавена од затворениците, новинарите ја пренесиле само.
Кога може да бидат помилувани криминалци, зашто не и ние, кои сме осудени за политика и тероризам“, се вели во соопштението на затворениците од „Идризово“.

Фала што ми "разјасни" но ваљда сум го сфатил тоа... првично заради работите истакнати со црвено.

А знаеш зашто ја пренесиле ?
За да создадат мултиетничко под-буцкување и нарушување на односи.

Зашто тоа што го направи претседателот е жива глупост, и тоа не смее да се опрости на никој.
Никогаш не реков дека не се согласувам со тоа што го кажа.

Тие тоа го искажуваат само индиректно. Александар Верушевски е криминалец. Има убиено (прегазено) човек со кола, секогаш учествувал во сите тепачки и бил вистинска опасност за околината, фрлил бомба во еден македонски град и многу други работи...СЕ ОПРОСТУВА ЛИ ТОА ?

Јас не го спомнав Верушевски никаде... не практикувам криминални дејствиа со тоа не ни поддржувам криминалци... така да, се знае моето мислење за ова.

Ако според тебе тоа е глупост...
Тоа не, тоа што дозволиле новинарите да биде објавено такво нешто - да, глупост е.

Пред да почнеш да го типкаш другиот пост одговор на овој, ке те замолам да се придржуваш до темата, доколку не, постот ке ти биде избришан додека не е во соодветен под-форум.
 

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
Well... кога ќе го знаеш моето работно и животно искуство во целост, тогаш коментирај

Искрено не ме ни занима, а кај виде ти лоши зборови во тоа коментарот дека си стручен во се ?

Фала што ми "разјасни" но ваљда сум го сфатил тоа... првично заради работите истакнати со црвено.

Ништо

Тоа не, тоа што дозволиле новинарите да биде објавено такво нешто - да, глупост е.

Дај ми причина зашто е тоа глупост ? ! Јас воопшто не разбирам, најверојатно сум некое глупаво дечиште од 10 години кое ништо не разбира. Ти нешто тврдиш, а ни самиот незнаеш да го одговориш зашто да не биде така.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ууу Верушевски е тешка бараба, мисли дека е цар тука. И така е. Во право е човекот. Му се може. Чекаа некое време да не биде одма и го амнестира Бране. Земјава сеуште ни се дели на кланови.

Сега на што бев сведок денес:
Денес бев во државна да ми направат крвна слика. Имаше една од прилика 65-70 години жена Албанка забулена (шамии и цела друга опрема), сестрата од шалтер и вика 200 ден.
Жената: Што!? Мене ми рекоа дека не е многу пари!!!
Сестрата:100 бриз од око и 100 за крв, толку е госпоѓо
Жената: не сте нормални! оди ваму пари оди онаму пари (и нешто вреѓа)!!
Другата сесттра: Што ни викаш нас! Несме ние криви!
Жената: Ти мори што се буниш!! Ти знаеш ли од која фамилија сум јас!!! (последново повторено неколку пати)
Сите се заќутеа дури и таа храбра што се праеше сестрата.
Е така функционира тука! Ако си од „фамилија“ можеш што сакаш да правиш. Многу сакав да се доискаже од коај фамилија е, дали Красниќи, Ахмети, Тачи...Верушевски...
Бил болен човекот дај амнестија, затоа има затворска болница.
Се изнервирав.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Дај ми причина зашто е тоа глупост ? ! Јас воопшто не разбирам, најверојатно сум некое глупаво дечиште од 10 години кое ништо не разбира. Ти нешто тврдиш, а ни самиот незнаеш да го одговориш зашто да не биде така.

Како на другите им беше јасно, на тебе не .... ваљда ти си знаеш...
Еве ке ти објаснам:

Текстот е објавен како соопштување без да биде прокоментиран од страна на новинарите. Без да се каже дали ова или тоа е лошо.

Текстот е траги-комедичен, затоа што некој криминалец бил пуштен заради политички врски, сега сите тие бараат да бидат пуштени. Ако се толку фер и добри, зошто не пишат соопштение: Вратете ни го во Идризово... :LOL::LOL:

Ако новинска агенција објави вест, тие обично објавуваат кратко и јасно, што значи доколку треба да биде објавено во некоја дневна штампа, треба да се ангажираат новинари да ја развијат сторијата па тогаш да пишат. Или бар да ја искоментираат и прераскажат.

Замисли само сите весници да бидат copy-paste од вести од новински агенции? Дали тогаш ти се потребни новинари?

Според дефиниција новинарството е дисциплина каде што се собираат, пишуваат и објавуваат вести, а новинарот е практичар на таа дисциплина со тоа што ги едитира и презентира вестите на свој начин.

Доколку неможеш да ги увидиш новинарските грешки во текстов, морам да кажам дека треба да почнеш повеќе да читаш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.494
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно