1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AA/AAA rechargeable батерии

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од ski, 16 Април 2017.

 1. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Каде во Скопјево може да се купат АА/ААA rechargeable батерии како eneloop,enelong или слични со добар капацитет 2000mAh+?
  На интернет највеке ги фалат eneloop од panasonic и GP како поевтина варијанта на првите.
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,947
  4,178
  28 oктомври 2008
  Последна промена: 16 Април 2017
  На Oktar и ski им се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  790
  739
  27 Април 2010
  Машко
  од логинг еднаш купив и више никогаш ако треба ќе ги чекам 3 недели америка да дојдат и више ама од логинг не благодарам
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Може членот немал такво искуство. А, мислам може да има и во Веро 2 (Тафталиџе) кај фотографот
   
 6. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  Од битпазар.
   
 7. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  566
  599
  15 Септември 2012
  Машко
  Во Хубо купив Fujitsu Ready-to-use HR3UTC AA rechargeable battery NiMH 1.2V Min. 1900mAh Made in Japan. По две парчиња се пакувани, цената им е околу 380 денари за двете парчиња. Последната ревизија на енелуп батерии. Произведени се во ФДК фабриката во Јапонија, која ги произведува Панасоник Енелуп батериите. Разгледај на нет за да се информираш. Мислам дека ги видов и на некое друго место во Скопје.

  Најважната работа кај батериите: Барај батерии кои најмалку стоеле по магацини и продавници пред да ги купиш, оти хемиските процеси со неа се немилосрдни и ја уништуваат. Потоа не ти вреди ни MAHA MH-C9000 за да ги оправиш.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 8. damil

  damil
  On your way to fame

  663
  641
  2 Јануари 2015
  Машко
  Колку ти требаат? Имам тазе од IKEA LADDA неколку парчиња.
   
 9. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  @damil 6 АА ми требаат пиши цена тука или пп.
   
 10. sostius

  sostius
  On your way to fame

  181
  531
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
 11. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Касниш едно двипол месеци, членот сигурно веќе има купено батерии :)
   
  На sostius и smole им се допаѓа ова.
 12. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Дали е нормално да се загреваат поприлично батерииве при полнење?
  eneloop стандардните ги користам.

  -----------
  при крај на полнењето се загреаа...може да се држат во рака но....сепак премногу топли...ги извадив од полначот...:annoyed: ке чекам да се оладат па пак ке ги ставам на полнење...
   
  Последна промена: 28 Мај 2018
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Да нормално е.
   
  damil, Jovan2389 и на ski им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  @fiatf
  Ако е млако накај топло тогаш е ок, но ако не се држат во рака тогаш е лошо па дури и опасно.
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Енелуп со нивниот чарџер кој ги полни долго (мислам дека беше 16 часа) - еве ги две-три години како ги користам и кога ги полнам секогаш загреваат до кај 50-60 степени отприлика. На допир се жешки. Но не креваат нагоре до точка вриење :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  На граница се повеке од млако сигурно,првпат ги полнам јачината е 4х300милиампери, сега ги ставив пак на пунач моментално се на 75%.
   
 17. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова е ок, но не разбравме за каков чарџер станува збор, можеби ги полни со поголема ампеража.

  едит:
  Не му се секирај друже :)
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Мене искерено ме загрижува моиве да не ми експлодираат у пуњач.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кој полнач го користеш?
   
 20. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  појма неам некој noname кинески.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од зелено пазарче а :) :D
  Ако често користиш (полниш) вакви батерии набави си малку посериозен чарџер.
   
  Jovan2389, Oktar и на gokica им се допаѓа ова.
 22. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Мене на I2 (не NEW, земен од европска продавница) страшно многу ми ги загреваше Енелупот, шубе ми беше и прекинав да ги полнам на него. Мислев дека е до него. Но неколку пати што ги наполнив немаше проблем освен загревањето (и што бавно полнеше).
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Разгледај Liitokala Lii-500 полначи или поевтината варијанта Lii-402 или слично, истиот ги полни разни видови на батерии.

  едит:
  Барај ја официјалната страна на литокала каја чика аљи :)
   
  Последна промена: 28 Мај 2018
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 25. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  566
  599
  15 Септември 2012
  Машко
  Тоа и не е јака струја за тие батерии. MAHA MH-C9000 без дополнително подесување, ги полни батериите со 1000mA струја.
  Инвестирај во квалитетен полнач. Неквалитетен полнач ќе ти ги расипе батериите.
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...