• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

A1 (поранешно VIP)

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,679
3,049
И кај мене веднаш го отвори и го симна. Ја отворив плејлистата и малку подоцна повторни кликнав на линкот и сега дава „This site can’t be reached“.
Можеби блокираат од серверот.
 

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Се среди после пријава во А1, од таму ја ресетираа конекцијата и сега за сега е ок.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Добро што ме спамираат овие со СМС пораки, од петокот до сега 3 пораки ми пратија, сите се малку различни една од друга ама сите ме тераат да ја симнам "Мојот А1" апликацијата. Што е најсмешно јас апликацијата ја имам од пред 100 години.
Некој друг го гњават вака?

Screenshot_20201021-092144~2.png Screenshot_20201021-092156.png
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Добро што ме спамираат овие со СМС пораки, од петокот до сега 3 пораки ми пратија, сите се малку различни една од друга ама сите ме тераат да ја симнам "Мојот А1" апликацијата. Што е најсмешно јас апликацијата ја имам од пред 100 години.
Некој друг го гњават вака?

Погледнете го атачментот 92498Погледнете го атачментот 92499
Мене не, ама порано да, се додека не ми испадна опција да не ме контактираат веќе со праќање на смс со стоп или така нешто, порано ќе се јавеја по 100 пати да ми понудат обнова на договорот пред да истечат тие 3 месеци на крајот. Сега мишто нема.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,002
4,237
SK
Можеш да им се јавиш и официјално да ги известиш дека не сакаш да те спамираат со пораки или повици. Спомни дека си свесен за постоењето на регулатива за заштита од електронски спам.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Фала ќе им се јавам. Не ми пречи од време на време да ми праќаат порака за некоја тарифа, понуда и слично ама со поракиве за апликацијата ептен го претераа.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,002
4,237
SK
Дап, и јас ги оставам на истек на договорите да праќаат понуди, но порано знаеја да забегуваат со спам за глупости (како тебе за апликацијата) па во неколку наврати им нагласив дека не сакам да бидам контактиран за ништо освен за понуди кога истекуваат договорите... Една од добрите страни на а1/вип е тоа што се релативно отворени за договарање (ако знаеш како да се поставиш) и често може да се добијат солидни услови и некогаш други и прилично различни од стандарните понуди (custom-изирани пакети).
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дап, и јас ги оставам на истек на договорите да праќаат понуди, но порано знаеја да забегуваат со спам за глупости (како тебе за апликацијата) па во неколку наврати им нагласив дека не сакам да бидам контактиран за ништо освен за понуди кога истекуваат договорите... Една од добрите страни на а1/вип е тоа што се релативно отворени за договарање (ако знаеш како да се поставиш) и често може да се добијат солидни услови и некогаш други и прилично различни од стандарните понуди (custom-изирани пакети).
Хах, ова е втор пат веќе како читам на форумов дека со преговарање се "отклучуваат" скрени пакети :) Само чекам да дојде време за обнова на Комбо па да им блефирам дека ќе ги откачам ако не ми дадат понуда со оптички интернет, едвај чекам да видам што ќе бидне.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,002
4,237
SK
Хах, ова е втор пат веќе како читам на форумов дека со преговарање се "отклучуваат" скрени пакети :) Само чекам да дојде време за обнова на Комбо па да им блефирам дека ќе ги откачам ако не ми дадат понуда со оптички интернет, едвај чекам да видам што ќе бидне.
Тоа потешко ќе ти помине. :)
Ако (таму кај тебе) немаат инфраструктура - немаат, тоа е тоа. Тешко дека заради еден корисник ќе направат инфраструктура за покривање со оптика.

А1 имаат некој релативно коректен однос кон клиентите, во контраст кај Телекабел два-три пати (по ред) барав информација за пакет со оптика - и не добив ниту одговор. Иако неколку пати се јавував.
Мене тоа ми кажува многу работи. Ако таков однос имаат уште на непотпишано (договор), каков ли однос имаат после потпишување, скраја да е ако (кога ќе) ти затреба подршка. Со Телеком на времето исто имав големи проблеми (неиспорачување на услови) кои не се решаваа.


Со А1 има два големи проблеми:
- upload- от, кој е со ретардирано лимитиран bandwidth - проблематично дури и за луѓе како јас кои немаат голема потреба од широк upload bandwidth
- месечен лимит од 500 гигабајти трансфер (условно 750ГБ пред конекцијата да стане неупотреблива)

Трет (помал) проблем би било упорното продолжување со интерно NAT-ирање и сите глупости кои се случуваат заради тоа.

Надвор од овие работи, нема ни приближно блиску конкурентни понуди на пазаров. Само не секој може да живее со вакви ограничувања, знам многу луѓе кои избегаа на други провајдери.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
664
365
Тоа потешко ќе ти помине. :)
Ако (таму кај тебе) немаат инфраструктура - немаат, тоа е тоа. Тешко дека заради еден корисник ќе направат инфраструктура за покривање со оптика.

А1 имаат некој релативно коректен однос кон клиентите, во контраст кај Телекабел два-три пати (по ред) барав информација за пакет со оптика - и не добив ниту одговор. Иако неколку пати се јавував.
Мене тоа ми кажува многу работи. Ако таков однос имаат уште на непотпишано (договор), каков ли однос имаат после потпишување, скраја да е ако (кога ќе) ти затреба подршка. Со Телеком на времето исто имав големи проблеми (неиспорачување на услови) кои не се решаваа.


Со А1 има два големи проблеми:
- upload- от, кој е со ретардирано лимитиран bandwidth - проблематично дури и за луѓе како јас кои немаат голема потреба од широк upload bandwidth
- месечен лимит од 500 гигабајти трансфер (условно 750ГБ пред конекцијата да стане неупотреблива)

Трет (помал) проблем би било упорното продолжување со интерно NAT-ирање и сите глупости кои се случуваат заради тоа.

Надвор од овие работи, нема ни приближно блиску конкурентни понуди на пазаров. Само не секој може да живее со вакви ограничувања, знам многу луѓе кои избегаа на други провајдери.
Дали лимитот со upload важи и за оптика ?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,002
4,237
SK
Дали лимитот со upload важи и за оптика ?
Не знам за оптика. За DOCSIS знам дека сите пакети со „неограчен интернет“ се ограничени на 500 гигабајти трансфер, потоа иде успорување до 750ГБ, и после тоа уште едно успорување по кое конекцијата станува неупотреблива.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Тоа потешко ќе ти помине. :)
Ако (таму кај тебе) немаат инфраструктура - немаат, тоа е тоа. Тешко дека заради еден корисник ќе направат инфраструктура за покривање со оптика.

А1 имаат некој релативно коректен однос кон клиентите, во контраст кај Телекабел два-три пати (по ред) барав информација за пакет со оптика - и не добив ниту одговор. Иако неколку пати се јавував.
Мене тоа ми кажува многу работи. Ако таков однос имаат уште на непотпишано (договор), каков ли однос имаат после потпишување, скраја да е ако (кога ќе) ти затреба подршка. Со Телеком на времето исто имав големи проблеми (неиспорачување на услови) кои не се решаваа.


Со А1 има два големи проблеми:
- upload- от, кој е со ретардирано лимитиран bandwidth - проблематично дури и за луѓе како јас кои немаат голема потреба од широк upload bandwidth
- месечен лимит од 500 гигабајти трансфер (условно 750ГБ пред конекцијата да стане неупотреблива)

Трет (помал) проблем би било упорното продолжување со интерно NAT-ирање и сите глупости кои се случуваат заради тоа.

Надвор од овие работи, нема ни приближно блиску конкурентни понуди на пазаров. Само не секој може да живее со вакви ограничувања, знам многу луѓе кои избегаа на други провајдери.
Локван буквално истите три проблеми ги имам и јас, со тоа што upload-от ми е најголем зашто работам професија во која често испраќам големи фајлови и не само што треба доста време додека да се прикачат туку и не може ниту да се сурфа ниту да се игра (онлајн) додека трае прикачувањето. Значи тотално им се небалансирани пакетите, попрво би зел 50/50 отколку 100/5 како сега.

Инаку кај мене дефинитивно има инфраструктура веќе најмалку 5-6 години. Работата е што во нивните официјални понуди воопшто немаат излистано оптички интернет. А како што веќе спомнав од форумов пред неколку недели дознав дека еден член со закана дека ќе го раскине договорот добил понуда 100/100 и тоа за истата цена што ја плаќаме и ние за 100/5. Според мене доста чудно, ама затоа реков чекам да видам што ќе се деси кога и јас ќе го побарам истото.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,002
4,237
SK
Тогаш немаш што да изгубиш со барањето.
Инаку можеш upload- от да го регулираш. Ако не може во преку QOS во рутерот, тогаш на РС-то од каде испраќаш фалови инсталирај NetLimiter Pro и лимитирај upload bandwidth на бровсерот, некои ~20% испод максимумот. Така барем ќе можеш да сурфаш додека закачуваш фајлови некаде (со друг бровсер, или од друг компјутер/мобилен).

едит:
Значи тотално им се небалансирани пакетите, попрво би зел 50/50 отколку 100/5 како сега.
Наследена инфраструктура од Вип/Близу/(Зора беше?), многу куќи/згради имаат кабловска телевизија... Најевтина варијанта им е DOCSIS, еден оптички нод за повеќе корисници и потоа до одделни корисници бакарен кабел (кој веќе го има од кабловската телевизија).

На 9 од 10 корисници им е најважен даулоадот, ама навистина забегале со лошо балансирање. Наместо 100/5 многу подобро би било нешто како 80/20.
 
Последна промена:

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Локван буквално истите три проблеми ги имам и јас, со тоа што upload-от ми е најголем зашто работам професија во која често испраќам големи фајлови и не само што треба доста време додека да се прикачат туку и не може ниту да се сурфа ниту да се игра (онлајн) додека трае прикачувањето. Значи тотално им се небалансирани пакетите, попрво би зел 50/50 отколку 100/5 како сега.

Инаку кај мене дефинитивно има инфраструктура веќе најмалку 5-6 години. Работата е што во нивните официјални понуди воопшто немаат излистано оптички интернет. А како што веќе спомнав од форумов пред неколку недели дознав дека еден член со закана дека ќе го раскине договорот добил понуда 100/100 и тоа за истата цена што ја плаќаме и ние за 100/5. Според мене доста чудно, ама затоа реков чекам да видам што ќе се деси кога и јас ќе го побарам истото.
нема потреба до закани... најкултурно разговарај со твојот долгогодишен Агент за Продажба (А Верувај наивни се бидејќи не ги рапределуваат долгогодишните клиенти кај некој долгогодишен вработен Агент за Продажба, чисто од маркетингшка гледна точка)... ако имаат опција, зошто да не ти излезат во пресрет особено ако може да заработат за тоа... Еве сигурен сум дека би сакале да заработат зошто кај мене како долгогодишен нивен корисник, се заценкаа за 50 денари да се јават и дури да пробат да се расправаат, кога културно им реков, таксито до Салон повеќе би ме коштало отколку тие 50 денари, не бев некултурен да им речам да се почастат кафе...
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Наследена инфраструктура од Вип/Близу/(Зора беше?)
Ваљда беше Зора, CableTel, Blizoo, VIP па сега А1, aко веруваш сите ги поминав :)

нема потреба до закани... најкултурно разговарај со твојот долгогодишен Агент за Продажба (А Верувај наивни се бидејќи не ги рапределуваат долгогодишните клиенти кај некој долгогодишен вработен Агент за Продажба, чисто од маркетингшка гледна точка)... ако имаат опција, зошто да не ти излезат во пресрет особено ако може да заработат за тоа... Еве сигурен сум дека би сакале да заработат зошто кај мене како долгогодишен нивен корисник, се заценкаа за 50 денари да се јават и дури да пробат да се расправаат, кога културно им реков, таксито до Салон повеќе би ме коштало отколку тие 50 денари, не бев некултурен да им речам да се почастат кафе...
Не верувам дека туку така ќе ми дадат понуда ако ги прашам само, има некоја причина што таквата понуда не им е никаде на сајтот наведена. Ќе ми речат едноставно дека немаат такви пакети. Последниот пат кога го склучував сегашниот договор ги прашав дали планираат да зголемуваат upload и ми рекоа дека не знаат и дека ако има информација ќе ме известат. Затоа овој пат ќе им речам дека не планирам да продолжам ако не ми понудат поголем upload., а според искуствата што ги прочитав на форумов очекувам да ми успее :)
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ваљда беше Зора, CableTel, Blizoo, VIP па сега А1, aко веруваш сите ги поминав :)

Не верувам дека туку така ќе ми дадат понуда ако ги прашам само, има некоја причина што таквата понуда не им е никаде на сајтот наведена. Ќе ми речат едноставно дека немаат такви пакети. Последниот пат кога го склучував сегашниот договор ги прашав дали планираат да зголемуваат upload и ми рекоа дека не знаат и дека ако има информација ќе ме известат. Затоа овој пат ќе им речам дека не планирам да продолжам ако не ми понудат поголем upload., а според искуствата што ги прочитав на форумов очекувам да ми успее :)
Уште од CableTel сум јас кои тогаш имаа Lan мрежи без DOCSIS модеми, (се извинувам што цитирам дел од друг муабет), и при LAN мрежа иако немаа таква понуда брзината беше 50/50, подоцна сменив и технологија најверојатно сакаа да бидат културни па оставија како што е ...

На вториот дел од муабетот што е за мене би рекол следно, Ние мора да се научиме да преговараме (барем за себе зборувам во моменти кога треба да преговарам за бенефит за повеќе за себе)... како паралела во некоја друга држава сум слушнал дека луѓе преговараат и со Агенти на Кредити во Банка (особено кога се работи за купување на Стан, претпоставувам така е и за купување на Куќа)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,983
12,240
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ваљда беше Зора, CableTel, Blizoo, VIP па сега А1, aко веруваш сите ги поминав :)Не верувам дека туку така ќе ми дадат понуда ако ги прашам само, има некоја причина што таквата понуда не им е никаде на сајтот наведена. Ќе ми речат едноставно дека немаат такви пакети. Последниот пат кога го склучував сегашниот договор ги прашав дали планираат да зголемуваат upload и ми рекоа дека не знаат и дека ако има информација ќе ме известат. Затоа овој пат ќе им речам дека не планирам да продолжам ако не ми понудат поголем upload., а според искуствата што ги прочитав на форумов очекувам да ми успее :)

Немаат концепт за поголем аплоад, не очекувај такво нешто од А1 во наредните 10 години. И не се сложувам дека аплоадот им е битен само на 9 од 10 корисници. Да, 1 од 10 можеби разбира дека проблемите му се ради аплоад, ама 9 од 10 не им е јасно дека им кочи интернетот затоа што телефонот им синхронизира фотки и видеа со гугал фотос и со саати имаат јуслес интернет и се јавуваат кај оператор он им вика нема проблем со линијата, и клиентот си вика епа изгледа ми треба појак пакет, повеќе даунлод, да интернет е даунлод, one way street, let's add more download!
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Немаат концепт за поголем аплоад, не очекувај такво нешто од А1 во наредните 10 години.
Како немаат концепт, погледни ги им ги пакетите во Бугарија.
А ако мислеше дека за кај нас немаат концепт, затоа имаат скриена понуда 100/100 каде што користат оптика од Телеком а наплаќаат исто како за 100/5. Немам време да го барам тој муабет, не памтам дали беше во оваа или во некоја друга тема. Ако чита членот што го направи ова нека се јави да потврди.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
А ако мислеше дека за кај нас немаат концепт, затоа имаат скриена понуда 100/100 каде што користат оптика од Телеком а наплаќаат исто како за 100/5. Немам време да го барам тој муабет, не памтам дали беше во оваа или во некоја друга тема. Ако чита членот што го направи ова нека се јави да потврди.
не ги кријат понудите, туку едноставно премногу им е за да објаснуваат на многу корисници кои сѐ комбинации можат да се прават во Комбо, и за кои цени, а впрочем претпоставувам дека можеби и им се разликува понудата од регион во регион
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
не ги кријат понудите, туку едноставно премногу им е за да објаснуваат на многу корисници кои сѐ комбинации можат да се прават во Комбо, и за кои цени, а впрочем претпоставувам дека можеби и им се разликува понудата од регион во регион
Премногу им е да стават пакет со оптика на сајтот? Што да објаснуваат, какви комбинации, или нудат оптика или не нудат. Ова не е комбинација со Комбо пакет, ни во поединечните интернет пакети немаат понуда со upload поголем од 5 Mbps, значи имаат опција која никаде не им е јавно ставена.
Реално мене ми е крајно нелогична работава што некој плаќа xxxx денари за 100/5, а друг се "исценкал" за истата сума да има 100/100. Не се работи за некоја мала разлика, ова е драстично подобра опција.
Да не читав на форумов никогаш немаше да дознаам дека имаат ваква можност. Тоа ако не е скриена понуда не знам што е.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,983
12,240
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Како немаат концепт, погледни ги им ги пакетите во Бугарија.
А ако мислеше дека за кај нас немаат концепт, затоа имаат скриена понуда 100/100 каде што користат оптика од Телеком а наплаќаат исто како за 100/5. Немам време да го барам тој муабет, не памтам дали беше во оваа или во некоја друга тема. Ако чита членот што го направи ова нека се јави да потврди.
Тотално небитно е што се нуди во Бугарија, таму имаат таква инфраструктура, тука наследија тоа што го имаше близу и наместо да го подобрат со оптика они продолжија со ДОКСИС. Таа инвестиција нема така лесно да ја замената. А оптик пакетите преку телеком нормално дека не ги рекламираат многу многу, таму имаат помала заработка. Имаат и нешто мнооооогу малку нивна оптика, јас за фирма барав, требаше да се пушти 50 метра кабел, ми дадоа цена како за фи 140цм да ке копаат за водовод... а можеше и по бандера. Нејсе, во скоро време нема да се откажат од доксис ниту па ке појачаат аплоад. Ова го имам пишано и пред 4-5 години и ете, уште се истите пакети.
П.С. I know a guy who knows a guy, не зборам на памет. Ке почекаме уште некое време за да понудат аплоад.
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
202
181
Куманово
Премногу им е да стават пакет со оптика на сајтот? Што да објаснуваат, какви комбинации, или нудат оптика или не нудат. Ова не е комбинација со Комбо пакет, ни во поединечните интернет пакети немаат понуда со upload поголем од 5 Mbps, значи имаат опција која никаде не им е јавно ставена.
Реално мене ми е крајно нелогична работава што некој плаќа xxxx денари за 100/5, а друг се "исценкал" за истата сума да има 100/100. Не се работи за некоја мала разлика, ова е драстично подобра опција.
Да не читав на форумов никогаш немаше да дознаам дека имаат ваква можност. Тоа ако не е скриена понуда не знам што е.

јас прашував за ова, ама друг беше членот што се исценкал со А1 и јас го читав тоа хахахаха, а за Неотел што мислиш?
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Премногу им е да стават пакет со оптика на сајтот? Што да објаснуваат, какви комбинации, или нудат оптика или не нудат. Ова не е комбинација со Комбо пакет, ни во поединечните интернет пакети немаат понуда со upload поголем од 5 Mbps, значи имаат опција која никаде не им е јавно ставена.
Реално мене ми е крајно нелогична работава што некој плаќа xxxx денари за 100/5, а друг се "исценкал" за истата сума да има 100/100. Не се работи за некоја мала разлика, ова е драстично подобра опција.
Да не читав на форумов никогаш немаше да дознаам дека имаат ваква можност. Тоа ако не е скриена понуда не знам што е.
некој или поточно фирма со огромен број на клиенти не може да си дозволи да ги става сите предлози како опција, иако некогаш и не е сериозно да не се биде многу јасен ако е сериозна фирмата, поточно А1 во овој случај... но што се случува хипотетички кога 50% од корисниците доаѓаат во салон и велат нешто од следново (парафразирам): Сте ми наплатиле интернет а јас не сум користел или не сум го потрошил интернетот на телефонот (а во случајов се правело Update на OS не преку WiFi)... Значи верувај дека немаат доволно вработени кои би ги објаснувале сите работи во детали на корисниците... Лично јас си имам свој Агент за продажба кого го контатирам последниве да парафразирам пак години назад за сѐ што ме интересира како понуда и искрено ми се изјаснува, ми вели таа опција чини толку и толку, јас правам пресметка дали ми одговара или не и се јавувам во скоро време и културно се разбираме... не сум влегол во салон со години, освен кога продолжувам договор, додека има личности кои секој втор ден се во салон бидејќи после пиење на кафе им одговара да "прошетаат" малку по пазарот низ градот...
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Тотално небитно е што се нуди во Бугарија, таму имаат таква инфраструктура, тука наследија тоа што го имаше близу и наместо да го подобрат со оптика они продолжија со ДОКСИС. Таа инвестиција нема така лесно да ја замената. А оптик пакетите преку телеком нормално дека не ги рекламираат многу многу, таму имаат помала заработка. Имаат и нешто мнооооогу малку нивна оптика, јас за фирма барав, требаше да се пушти 50 метра кабел, ми дадоа цена како за фи 140цм да ке копаат за водовод... а можеше и по бандера. Нејсе, во скоро време нема да се откажат од доксис ниту па ке појачаат аплоад. Ова го имам пишано и пред 4-5 години и ете, уште се истите пакети.
П.С. I know a guy who knows a guy, не зборам на памет. Ке почекаме уште некое време за да понудат аплоад.
Тоа е веројатно, да, ама ако не ми помине муабетот за скриениве понуди што ги зборам ќе морам да ја раскинам врската изгледа. Али рачунај - корисник на 3 М мобилни линии во најјакиот Комбо пакет, корисник на Combo Box Go, телевизор од кај нив на рати, сите телефони од кај нив.. Верувам дека ќе ми дадат некоја сочна понуда :p
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
и пак ќе речам А1 е создаван и од многу локални Фирми кои низ годините гравитирале низ Македонија така да може и технологиите да се разликуваат од регион до регион
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,493
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно