• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

A1 (поранешно VIP)

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,193
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дечки, девојка ми има а1 интернет 50/1 не знам кој пакет, уште од времето на vip, договорот и беше истечен едно 2 години сигурно што значи едно 4-5 години стара опрема има инсталирано, сега пред некоја недела го продолжи договорот, и не и се смени ништо нормално, прашањето е, дали има право/има смисла да бара нова опрема и дали тоа ќе смени нешто?
А зошто и е нова опрема ако и со старата добива 50/1? Која е поентата?
 

triki123

Баниран/a
4 мај 2019
85
63
Па повеќе мислев на тоа дека ќе се добие боља wifi мрежа у стан со новите рутери. Барем тоа треба да биде плус кога си претплатник 6 години. :)

Испратено од SM-A520F преку IT.mk форум апликација
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,870
11,292
youtu.be
Ајде лапајте гага 10Gb мобилен интермец, активирање преку апликацијата на аједан (роденденски подарок). :)
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,566
2,021
Имам проблем со А1, па можеби некој ќе ме посоветува како да постапам или имал сличен проблем.

Користам роаминг интернет пакет од А1 од 5GB, во саботата ми стига SMS од нив дека сум исклучен поради сомнителна нефактурирана сума од 16k денари.
Се логирам на апликацијата, нефактурираната сума всушност пораснала на 27k денари.

Си помислив дека сум го потрошил пакетот, па ми наплаќаат региларно, но од пакетот имав останато уште 1.1GB. Втор проблем што ми текна е дека ме префрлило на друга мрежа, којашто не е од листата на златни партнери на А1, но наплатените настани се баш на Vodafone којшто е златен партнер тука кај што сум. А и секако у случај кога ме префрли на друга мрежа (ми се случило повеќе пати), ми стига SMS дека на таа мрежа не можам да користам интернет од активниот пакет и доколку сакам да продолжам да користам интернет на истата, да пратам некој SMS. Небитно, поентата ми е дека не би можеле да ми наплатат во случај да сум на друга мрежа.

Следен чекор, нормално ги контактирав, прво преку апликацијата со порака, да ми кажат што е проблемот и од каде е сумата. Чекав цел ден, не добив одговор. Ги контактирав на месенџер, рекоа дека ќе биде проверено од соодветен оддел, па ќе добијам одговор. Тоа беше Недела, еве денес Четврток, секој ден ги прашувам до каде е работата, сеуште немам конкретен одговор, сеуште проверува соодветниот оддел.

Инаку повеќе пати до сега сум користел роаминг интернет пакети, во различни земји, различни пакети, не сум имал никаков проблем.
За тие што не знаат, А1 ги нуди овие пакети само за операторите кои им се златни партнери. Влегуваш во земјата, се конектираш (најчесто автоматски) на мрежата на златниот партнер и си користиш интернет од пакетот.

Дали некој имал сличен проблем и како го решил? Совет како да постапам? Дали да ги контактирам АЕК и како? Не сум упатен, не сум имал до сега потреба од нив...
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
282
299
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Незнам дали можеш, ама појди во салон и таму барај поискусен, обично е шефот тоа, да му ја презентираш ситуацијата и написмено да напишеш приговор. Па со среќа!
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,202
4,401
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Имам проблем со А1, па можеби некој ќе ме посоветува како да постапам или имал сличен проблем...
Како што ти рече членот, само со писмен приговор. Минатата година имав проблем со погрешно фактурирање, и се шетав секојдневно до салон една недела, за на крај да разберам дека се што е усно и на телефон пријавено, не го сметаат за приговор. На лице место си пишав еден, и ја вметнав АЕК во текстот, чисто да си ја пробам среќата. Веќе попладнето се јави една госпожа, се гледа дека не е од оние плавушите во поддршка. И троа муабет се реши проблемот... Само писмен траг му е мајката.
 
Последна промена:

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,566
2,021
Незнам дали можеш, ама појди во салон и таму барај поискусен, обично е шефот тоа, да му ја презентираш ситуацијата и написмено да напишеш приговор. Па со среќа!
Како што ти рече членот, само со писмен приговор. Минатата година имав проблем со погрешно фактурирање, и се шетав секојдневно до салон една недела, за на крај да разберам дека се што е усно и на телефон пријавено, не го сметаат за приговор. На лице место си пишав еден, и ја вметнав АЕК во текстот, чисто да си ја пробам среќата. Веќе попладнето се јави една госпожа, се гледа дека не е од оние плавушите во поддршка. И троа муабет се реши проблемот... Само писмен траг му е мајата.
Ви благодарам. Проблемот е што не сум во Мк, а и не знам кога би бил со ситуацијава, но ќе замолам друг човек да иде во мое име.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
323
236
Имам проблем со А1, па можеби некој ќе ме посоветува како да постапам или имал сличен проблем.

Користам роаминг интернет пакет од А1 од 5GB, во саботата ми стига SMS од нив дека сум исклучен поради сомнителна нефактурирана сума од 16k денари.
Се логирам на апликацијата, нефактурираната сума всушност пораснала на 27k денари.

Си помислив дека сум го потрошил пакетот, па ми наплаќаат региларно, но од пакетот имав останато уште 1.1GB. Втор проблем што ми текна е дека ме префрлило на друга мрежа, којашто не е од листата на златни партнери на А1, но наплатените настани се баш на Vodafone којшто е златен партнер тука кај што сум. А и секако у случај кога ме префрли на друга мрежа (ми се случило повеќе пати), ми стига SMS дека на таа мрежа не можам да користам интернет од активниот пакет и доколку сакам да продолжам да користам интернет на истата, да пратам некој SMS. Небитно, поентата ми е дека не би можеле да ми наплатат во случај да сум на друга мрежа.

Следен чекор, нормално ги контактирав, прво преку апликацијата со порака, да ми кажат што е проблемот и од каде е сумата. Чекав цел ден, не добив одговор. Ги контактирав на месенџер, рекоа дека ќе биде проверено од соодветен оддел, па ќе добијам одговор. Тоа беше Недела, еве денес Четврток, секој ден ги прашувам до каде е работата, сеуште немам конкретен одговор, сеуште проверува соодветниот оддел.

Инаку повеќе пати до сега сум користел роаминг интернет пакети, во различни земји, различни пакети, не сум имал никаков проблем.
За тие што не знаат, А1 ги нуди овие пакети само за операторите кои им се златни партнери. Влегуваш во земјата, се конектираш (најчесто автоматски) на мрежата на златниот партнер и си користиш интернет од пакетот.

Дали некој имал сличен проблем и како го решил? Совет како да постапам? Дали да ги контактирам АЕК и како? Не сум упатен, не сум имал до сега потреба од нив...
Пријателе мој добар совет приговор одма. Така нема да може да си играат к*рот како што знаат да си играат. Зачувај/испечати се што имаш како докази од детален сообраќај и се тоа во приговор залепи им го. И јас си имав вакви маки ама за друг проблем. Ги немаше ги немаше па на крај со приговор магично се се среди. Мораш така.
 

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Дали овие од А1 почнаа активно да блокираат сајтови, ова го добивам кога ќе пробам да отворам некои сајтови, а со прокси истите ги отвора!?
11.jpg
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,333
8,350
Скопје
Пак последно линкот со листата од иптв, каде што претходно се симнуваше без проблем.
Некој друг?
IPTV реално и заслужуваат блокади од гледна точка на провајдери кај нас што нудат телевизија :)
Иако баш и некако не ми се верува дека филтерот е од нашиот провајдер па уште и вака би го направиле да изгледа.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,225
1,297
Пробај со друг браузер, повери parental control да не ти е вклучено, ако имаш модем и рутер, пробај директно вклучи се на модемот, смени DNS ...
 

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
249
57
Некој друг?
IPTV реално и заслужуваат блокади од гледна точка на провајдери кај нас што нудат телевизија :)
Иако баш и некако не ми се верува дека филтерот е од нашиот провајдер па уште и вака би го направиле да изгледа.
Кога ќе почнат да нудат пакети (канали) како овие со иптв-та тогаш нека блокираат, дотогаш нека се ....

Пробај со друг браузер, повери parental control да не ти е вклучено, ако имаш модем и рутер, пробај директно вклучи се на модемот, смени DNS ...
Се ова пробав уште пред да пишам но исто е, единствено ги отвора само ако ставам прокси.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,193
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дај линк од сајтот да пробаме
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
И кај мене нема проблем.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,193
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ова се случува од секој компјутер? Од телефон? Да не имаш некое парентал блокирање на рутерот? Што пишува горе во адрес барот кога ја гледаш пораката, така ќе знаеме од каде доаѓа пораката.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,057
2,448
Еве пробано на А1 кабловски, и на А1 4Г, специјално за тебе, на двата без проблем отвара.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,193
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ok, мислам дека станува збор за парентал блок преку ДНС. Подеси на твојот компјутер мануелно днс сервери да ти се 8.8.8.8 или 4.4.4.4 или 1.1.1.1 или whatever само да не е твојот рутер. Ова би требало да работи освен ако нема некоја апликација што работи во позадина и не е ова на рутер туку е на самиот хост.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,376
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно