• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

A1 (поранешно VIP)

Bamboozled

Intern
6 јуни 2020
3
0
Некој знае како може да видам статистика за од кога до кога сум немал интернет? Имам видено на форумов screenshot.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,102
3,100
Битола
Последниве 3 дена БЕЗ ИСКЛУЧОК забележувам speed throttling од страна на A1 којшто започнува во 10 навечер СЕКОГАШ. Веќе не знам дали полудувам и измислувам проблеми, но, некој да го забележал истото? Еве сега мерев брзина океј ми личи, но, после 10 навечер 5 пати побавен е интернетот и едвај отвора страни. Не дупат а1 со Коронава?
 

biroto

Intern
1 февруари 2016
32
24
Последниве 3 дена БЕЗ ИСКЛУЧОК забележувам speed throttling од страна на A1 којшто започнува во 10 навечер СЕКОГАШ. Веќе не знам дали полудувам и измислувам проблеми, но, некој да го забележал истото? Еве сега мерев брзина океј ми личи, но, после 10 навечер 5 пати побавен е интернетот и едвај отвора страни. Не дупат а1 со Коронава?
Овде пак од 11 сабајлечки до кај 15 часот си има заебанции, сменија се и џабе пак иста заебанција што е најинтересното ќе дојде екипа да провери и се е ок, поголемо дупчење има ли од ова ?
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
339
266
Кај мене често од 12 до 5 сабајле нема интернет иди за секунда и паѓа, точно 12 почнува и сеа си легнувам порано :)
Последниве 3 дена БЕЗ ИСКЛУЧОК забележувам speed throttling од страна на A1 којшто започнува во 10 навечер СЕКОГАШ. Веќе не знам дали полудувам и измислувам проблеми, но, некој да го забележал истото? Еве сега мерев брзина океј ми личи, но, после 10 навечер 5 пати побавен е интернетот и едвај отвора страни. Не дупат а1 со Коронава?
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,219
Ethermine
www.facebook.com
Деновиве имам проблем со Комбо Боксот на А1. Рутерот аутоматски ја прекинува конекцијата т.е снемува мрежа. Рутерот е во Маврово, а јас сум во Скопје.Проблемот е во тоа што, има опција за LTE ON/OFF и после одредено време, иако го ставам да биде ON се исклучува на OFF.
Ме интересира, дали е можно да се поврзувам јас на рутерот од Скопје некако? Барав на интерент, но ништо конкретно. Мислам дека рутерот нема remote management опција за да го наместан преку ddns.
На секои 2 дена рутерот се укочува и му требаат 1-2 часа за да се стабилизира. Односно нема нет за тоа време. Решението е рачно да се рестартира или пак да ставеш тајмер на штекер коишто ке го гасне во одреден час навечер и после 1 мин да го стартува пак. Односно на секои 2 дена да му праве исклучи и вклучи.
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
589
393
Момци А1 имаат статичка или динамичка АјПи адреса?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
235
111
Ip adre
Момци А1 имаат статичка или динамичка АјПи адреса?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Ip adresite se Nattirani....odnoano imame local 100xxx xxx xxx ip a nadvor izlez e so 92.53 xxx xxx i kaj mene se nema taa javna ip promeneto poslednive 3meseci ..prethodno imav ip 78.157 58 xxx taa se menuvase samo vo ovojnrang odnosno poslednite 3 brojki a od pred 3 meseci pak na nat addresa zvonev 1234 pisuvav mejlovi..i mi kazaa deka site gi prefrlile na Nat ip adresi bidejki nemaat ako sakam samo 299den static IP.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
926
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
На секои 2 дена рутерот се укочува и му требаат 1-2 часа за да се стабилизира. Односно нема нет за тоа време. Решението е рачно да се рестартира или пак да ставеш тајмер на штекер коишто ке го гасне во одреден час навечер и после 1 мин да го стартува пак. Односно на секои 2 дена да му праве исклучи и вклучи.
Никогаш сум немал ваков проблем последниве 5ипол месеци како го имам. Појма немам што е, ќе видам викендов.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
38
3
Потребно ми е мислење за combo 4s пакетот од вип, 899 ден 90 тв канали и 30/1 мбс неог интернет.
Каков е интернетот, доволен ли е за најнормачно сурфање, гледање youtube видеа, нетфликс филмови на тв..
Игри не играм, чат пат ако симнам некое филмче од 2,3 гига.Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,102
3,100
Битола
Добро што се дешава со A1 конекцијатта? Download брзината за мојот пакет е таман 50Mb точно, ама upload го мерам веќе 3 сати и не мрднува повеќе од 0.07 Mbs, не можев ни скриншот да аплоадирам да видите. Ме јебава а1 или постои некој проблем?
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
235
111
Добро што се дешава со A1 конекцијатта? Download брзината за мојот пакет е таман 50Mb точно, ама upload го мерам веќе 3 сати и не мрднува повеќе од 0.07 Mbs, не можев ни скриншот да аплоадирам да видите. Ме јебава а1 или постои некој проблем?
Sigurno imas local problemi so upload frekfenciite
 

Атачменти

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,004
3,422
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
235
111
Какви се тие фрекфенции?
Frekfencii /kanali na koi pominuva docsis signalot do Hfc mrezata preku tie kanali pominuva download i upload soobrajkajot...mozebi kaj tvojot Hfc nod tie upstream kanali se zaguseni ili imas samo 2 namesto 4 kanali.....isklucigo od struja modemot...1/2minuta....i poxekaj pa.probaj mozi ke povlece druga frekfencija na upstream...ako me prijavi 1234.
 

Атачменти

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,061
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ова програмче ми беше релативно корисно на времето, кажуваше кои канали се слободни (со најмалку корисници) и/или со најдобар сигнал (не се сеќавам баш за ова второво дали беше засебна функција или како последица на првото). Мислам дека се спомнуваше дека на провајдерите (особено нашите) ич не им е гајле и ги бутаат сите корисници на еден канал (дифолтот). Јас сум на Телекабел, но DOCSIS е тој. Кога се префрлив на слободен канал, полесно се дишеше.

Потенцијални негативности/главоболки со него:

1. Тоа што е јава аплетче.
2. Тоа што треба да бидеш уштекан директно во кабловскиот модем.
3. Тоа што во моментов не сака да се даунлодира.

Веќе неколку години немам јава и не сум го пуштил. Само информативно е, каналот го менуваш во веб интерфејсот на модемот (јас имав Моторола и можеше).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,102
3,100
Битола
Можам јас нешто да направам за да ги средам каналите од моја страна? (Претпоставувајќи дека тоа е проблемот што не верувам)

Имено, секоја вечер последнава недела без промашај почнувајќи од прилика од кај 10 саатот upload брзината паѓа скоро на нула. Не верувам да е тоа случајност бидејќи укажува на намера. Не може да работи каналот како што треба цел ден а навечер да забушава.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,061
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Може да е тоа проблемот, премногу луѓе на канал, иако не сум сигурен.

Во програмчето гледаш кои канали се слободни и во интерфејсот на модемот ставаш канал и фреквенција:

Clipboard01.jpg

Немав никакви проблеми кога го менував каналот.

Штета што не може да се симне сега, или да му пишеш на батката ако може или ќе ти дадам стара верзија (од 2002 :eek:).
 

triki123

Баниран/a
4 мај 2019
85
65
Дечки, девојка ми има а1 интернет 50/1 не знам кој пакет, уште од времето на vip, договорот и беше истечен едно 2 години сигурно што значи едно 4-5 години стара опрема има инсталирано, сега пред некоја недела го продолжи договорот, и не и се смени ништо нормално, прашањето е, дали има право/има смисла да бара нова опрема и дали тоа ќе смени нешто?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,484
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно