1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,174
  3,898
  5 Декември 2009
  Машко
  Вчера беше катастрофа цела вечер интернетот. Цело време дроп на пакети, лаг страшен...

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 2. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  647
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  IMG_6041.JPG

  Live. Сега е маааалце подобро. Upload по договор треба да е 1mbps.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  645
  985
  3 Јануари 2019
  Машко
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  647
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Уживај, во Скопје сум на Телекабел!  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  111
  98
  11 Април 2018
  Мене ме интересира како може да ти викаат дека имаш потрошено толку и толку интернет, а не ти даваат увид ...
  Дечки имате изедено испијано за 100000 денари.
  Сметка?
  Нема сметка , толку имате изедено и испијано !
  - сигурно Окриџанец е директор во А1
   
  На TexasUS, mkiptv, krstevski.m и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,694
  10,268
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не дават увид затоа што нели неограничено е. :)
   
 7. Робсо

  Робсо
  Intern

  52
  32
  1 Септември 2018
  Исклучете автоматски апдејт на андроид апликации. Ако 30ина, во просек по 30мб, се апдејтуваат на 3-4 дена - најмалце 10гб месечно само од 1 телефон.
  Изгледа како на времето "гаси сијалиците" ама ако се појче уреди можи да исцица 50ина гига ко ништо.
  Башка тотално непотребно е, гугл почна секој ден да апдејтува. Еднаш на 2 недели сите комплет мислам ок е, секако плејстор замара со потсетници.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,109
  655
  8 Август 2017
  Машко
  Дали некој од вас го имал овој проблем, имам активирано A1 Xplore tv што е за 0 денари во склоп на претплатата, но тоа има опција само за еден вклучен уред во исто време (треба да влезеш во менито да се одјавиш па да влезеш во другиот да се најавиш), јас го отклучив телефонот преку Миуи унлок(со тоа се прави ресетирање на фабричк) ама не се одјавив пред тоа и сега не можам да го користам сервисот дури и пасворд ресетирав како што ми кажаа од А1 да направам но ме успеав да се одјавам,да го дерегистрирам уредот).
   
 9. Робсо

  Робсо
  Intern

  52
  32
  1 Септември 2018
  Јас имав сличен проблем, а ништо особено не напрајв. Едноставно престана да работи. На сите уреди даваше дека максимумот е искористен. Пробав и претплатата да ја избришам, не можеше. Пуштиле неспремен производ.
   
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,839
  2,690
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Дали си сигурен дека мора да ти дадат статичка адреса? Имам и јас проблеми и го прочитав следново: You may also need to give your PC a static IP for this to work (note that you don't need a static IP from your internet service provider, just a static private IP for your PC on your internal network). Once your PC has a static IP, forward UDP port 6672 to that IP.

  Ако може некој да ми помогне како да го решам ова. Почнав да играм GTA 5 со другар и имам големи проблеми со лаг и слично. Mи стои нотификација Your NAT type is strict.
   
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Немора да е статичка, доволно е да е јавна, ама кај нов тие две работи идат заедно, ако сакаш јавна адреса, доплаќаш 300 денари и добиваш и воедно е статичка т.е. не се менива на 12 или 24 часа.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  647
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  IMG_7247.JPG

  Combo Box-от во Маврово, многу спор за викенд. Оптеретена им била базната станица. Преку недела, е во ред.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,839
  2,690
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  лол па нема шанси да им плаќам 300 денари за такво нешто..

  Пробав со локално местење на статичка кај она TCP/IPv4 Properties, наместо Obtain IP address automatically ставив Use the following IP address, исто така и ги подесив потребните порти во Port Forwarding на рутерот, играв 5 минути и пак ми ја покажа пораката "Your NAT type is strict".
  Ако некој го решил ова без да доплаќа 300 денари нека се јави :)
   
 14. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  387
  332
  21 Мај 2017
  Машко
  DMZ host стај да биде истата адреса што ти е во Use the following IP address
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Невалиден е предлогот од @itstheigyg, немаш јавна адреса, проблемот е решлив само со јавна адреса.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 16. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  Тоа што си го сменил во TCP/IPv4 е за твојата локална ип адреса што рутерот ти ја доделува на твојот компјутер.
  Генерално иако пишува динамично доделување на ип адреса, во глобала секогаш компјутерот бара од рутерот да користи една ип адреса која му била доделена на почетокот кога се сетирал рутерот и таа најчесто се доделува и таа ИП адреса нема никаква врска со било каков проблем за некој сервер бидејки со таа ип адреса комуницираш со рутерот.

  Тебе она што ти треба и за кое овдека ти пишуваат за јавна ип адреса е онаа кога ќе влезеш во Technicolor рутерот на А1, потоа во Network и таму кликаш на WAN, е за таа IP адреса треба да ти биде статична бидејки таа ип адреса комуницира со интернетот и сите сервери понатаму.
   
  На Oktar и NecrotoX им се допаѓа ова.
 17. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,839
  2,690
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ставив, пак исто..

  Annotation 2020-05-24 101026.png


  Фала. Тамо во WAN connection type може да одбереш неколку опции, меѓу кои и Static IP.

  Annotation 2020-05-24 101146.png

  Moжда ова ако го пополнам ќе се реши проблемот? Само не знам што да ставам во IP Mask, IPv4 MTU Size и Spoofed MAC address.
  Ќе го послушав @Oktar и ќе се откажев одма ама оваа реченица ми дава надеж: (note that you don't need a static IP from your internet service provider, just a static private IP for your PC on your internal network) :)
   
 18. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  За тоа што треба да подесиш треба да знаеш кој од тие броеви во таа ип адреса ти се мрежа, а кој за уред, па така да ја подесиш маската на ип адресата.
  ДНС серверите бидејки и сега ги имаш и тие како што можам и кај мене да забележам се фиксни и не се менуваат, така да најверојатно би биле истите.
  За default gateway исто така треба да знаеш кој рутер или сервер го имаат во А1.

  Така да би требало да имаш некој познаник во А1 што ги знае овие податоци па така да ја сетираш.
  Вака од дома без да ги знаеш тие податоци може и да ја утнеш.
  --- Споени мислења, 24 Мај 2020 во 11:45 ---
  Исто така ова може да е проблем со портите, односно рутерот не е сетиран за port forwarding за интернет сообрајакот (во случајов сервер од ГТА 5) да пристапува директно до твојот компјутер.

  Во ова видео се објаснува за port forwarding:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=2G1ueMDgwxw


  Во Technicolor рутерот таа опција се наоѓа во Advanced, Forwarding.

  Затоа и таму каде што си читал за овој проблем (и јас сега го читав тоа), ти вели треба да подесиш статичка ип адреса на твојот компјутер.
  Ништо чудно да е и до ова проблемот.

  Види од Ип адресата со која пристапуваш до ГТА серверот, тие 4те бројки после двете точки ти се фактички портата на гта серверот, пробај дали би можел да подесиш Port forwarding во Technicolor рутеров каде што ги внесуваш бројките од портата и потоа ип адресата на твојот компјутер.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Necrotox ти малце да не си алнат во главата, го прочита Октар или не?

  Дефинитивно треба на некои одредени теми да се пишува со црвени букви и фонт големина 1500.
   
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  @NecrotoX
  Адресата што ја добиваш на WAN портот ти ја дава операторот, што значи, ако операторот каже "НА NecrotoX ДАДЕТЕ МУ ЈА ТАА И ТАА АДРЕСА И ИСТАТА ДА БИДЕ СТАТИЧКА" во тој случај ке имаш јавна-статичка адреса, а тоа ти што го правиш во WAN портот на рутерот е ветер во магла.
  Не си го губи времето за џабе.
   
  На NecrotoX и Oktar им се допаѓа ова.
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,839
  2,690
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Јас длабоко се извинувам што мислењето на Октар веднаш не го прифатив како неприкосновена универзална вистина и одма не се повлеков од темава.
  Инаку во право си дека треба да се пишува со црвени букви и големина на фонт 1500 зашто очигледно ти реченицата со болд која ја напишав неколку пати (копирана од сајтот на Rockstar) ти воопшто не си способен ни да ја прочиташ. Па кој е "алнат во главата" не знам.

  Фала, не мора со сите големи.
  По трет пат ќе го цитирам ова: (note that you don't need a static IP from your internet service provider, just a static private IP for your PC on your internal network). Превземено од: How to Resolve Errors in GTA Online about Strict NAT Type - Rockstar Games Customer Support

  Ете, јас како лаик на темата мислев дека не ја напишале туку така таа реченица и се осмелив да се посомневам во советот на Октар. Не ме тепајте.
  Одам да играм со лаг.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Големите букви се намерно напишани, но, не во смисла дека ти викам :D

  Еве од прва рака ти кажувам (бидејќи тоа го работам) дека проблемот можеш да го решиш само со јавување кај операторот и да ти ја фиксираат јавната адреса, се додека тие не ти ја средат таа работа ти џабе се мачиш со сетирање на рутерчето.... Trust Me :)
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  564
  686
  21 ноември 2010
  Машко
  @NecrotoX Не ги слушај дилетантиве, појма немаат. Само напред сигурен сум дека ќе успееш, упорноста се исплати. Успат има уште еден трик со кој што можеш да го превариш системот. Јас 100Mbit интернет имав(покрај тоа што плаќам за 50), искочи дека е до мрежната. Ја сменив и сега имам 1000Mbit, а кај и да е планирам и на 10000 да ја апгрејднам, шо ги вртам нека фршти. Кој не верува, ова може да се провери во нетворк конекшнс.
   
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Strict NAT значи double NAT, прочитај за ова на гугл. И да во овој случај мислењето на Октар треба да се земе за универзална вистина оти еден куп пати е објаснето на темава.
   
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,926
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мислењето на лицето Октар во 98% од случаевите е конечно и не подлежи на испитување а останатите 2% е појава на грешки поради грешна или нецелосна изјава на соговорникот. :) :) :)

  Болдираниот текст е во ред со тоа што они тргаат од претпоставката дека операторот дава јавни адреси, како што е нормално и очекувано. Ама А1 не даваат јавни адреси, само со доплата од 300 денари. Има исклучоци кај пациентите кои веќе имале јавна и при преминот кон кериер нат се пожалиле и им се дадени "гратис" бидејки уствари им е скратена услуга која претходно ја имале.
   
  На ivan88, NecrotoX, TATA_MATA и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  880
  Прегледи:
  66,243
Вчитување...

Сподели

Вчитување...