1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Зошто да не? НЕ сакам Американци и ништо што е американско... Само парите им ги сакам.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене беше исто, ја сменив SIM картичката со нова и се појави А један. :)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Чудно А1 има ист IMSI код со VIP 294-03, веројатно има нешто повеќе во картичките :)
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,067
  4,355
  28 oктомври 2008
  Некој друг да не има проблеми со отворање на Yahoo?
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
 6. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не отвара ни кај мене yahoo.
   
 7. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  426
  330
  11 Декември 2009
  Зедов 4г интернет за дома(20/2) со тест период од 10 дена. После тест периодот ако не го раскинеш договорот, автоматски се продолжува за 24 месеци.
  Намената му е само за преглед на камери
  Брзината во тие 10 дена одлична(30/30), многу повеќе од тоа што е декларирано.
  Задоволен со брзините.
  11-ти ден, пробувам да гледам камера, не мрда. Мерам брзина 8/0.6
  Поднесов приговор и ме одбија со одговор дека неможе повеќе да поднесе базната станица и дека ја добивам минималната загарантирана брзина која изнесува 1/0.5
  Го натерав колегата да земе и тој тест за да провериме дали навистина периодов е оптеретена базната станица
  Го поврзавме уредот на исто место со другиот и мериме
  Тој во тест период дури и поголеми брзини 32/38
  Тој што е веќе под договор макс 12/0.6
  Повторно приговор, сега и со докази дека намерно го ограничиле, само грчење рамења и одговор дека го добивам загарантираното
  Сега ќе треба да плаќам 2 години за интернет што воопшто нема да ми врши работа.
  Да напоменам дека уште кога барав понуда им посочив дека ќе ми треба само за преглед на камери. Агентот ме убеди дека ќе нема никаков проблем
  Има некаков начин да се раскине договорот без да се платат пенали(14000 денари)?
   
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  671
  1,035
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ако се ти е документирано, тестирај уште еднаш со друг уред. Убаво документирај го и тоа.

  Потоа, најди и останати луѓе што имаат таков проблем, напревете колективна тужба и може ќе се реши. Исто така, пред тоа може да им пишете на корпоративно ниво на A1. Можеби ќе ти вратат, можеби не.

  Легално, они се во право, затоа што според договорот тоа ти е загарантираната брзина. Но, дали е тоа етичка бизнис пракса, сигурно дека не е. Доколку постои начин тоа да се докаже и дека е misleading и неетички маркетинг, највројатно може да се добие тој случај. Но не сум правник, не знам какви закони има нас за ова.

  Едиствено што знам, е дека нашиов народ не се замара да направи class-action-lawsuit, а ги имаме условите за тоа.

  tl;dr: Единствено што може да се прави во моментов, е да мрчиме по форуми.
   
 9. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  268
  174
  25 Февруари 2017
  Машко
  Имаат проблем со Yahoo и соо други сервиси. Воглавно со сообраќајот кон надвор. Мада мислам дека не е до кај нив, некој меѓународен линк е откажан.
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,421
  1,883
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Треба да очекуваме периодов вакви проблеми се повеќе луѓе се во изолација и секако линковите ќе почнат да се гушат, не е до А1/телеком ова е на глобално ниво. Како и да е пробајте ставите гугл днс сервер 8.8.8.8 или 0.0.0.0 да пробате дали ќе ви се отвори yahoo.
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,590
  4,044
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Исто и кај мене така ми правеа на 4г модемите. Ми нудеа 20/20 мислам беше на А1, откако склучив договор после 3 месеца ми ја направија брзината цело време на 12/0.9 или 0.5 некад .
  Едино што приметив е откако ке го потрошам интернетот 100гб и ако докупам уште 100гб е тогаш е со фулл брзина од 20/20. Screenshot_124.png
   
 12. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  671
  1,035
  3 Јануари 2019
  Машко
  Makes sense, јас во викендица што користам Combo Box Go е секогаш 20/1 (толку е по договор).
   
 13. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,590
  4,044
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас уште од самиот почеток кога ги нудеа за првпат овие модеми ги имам :) Од почетокот на договор ми беше брзината 20/20.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 14. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  426
  330
  11 Декември 2009
  Истото и кај мене, ако докупам 50гб ( иако вклучените 100гб не се потрошени) тогаш повторно е брзо
   
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,747
  3,844
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ова можеби е за пријавување во АЕК, освен ако во договорот јасно не пишува дека не ви гарантираат повеќе од 1 Mbps upload.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  Еве предмалку се случи таква краткотрајна дисконекција со црвен Х.
  Еве слика од Event log.
  Не забележува ништо

  [​IMG]

  Интересно е што од тогаш кога пишав за проблемов, не ни приметив дисконекции.
  Ама затоа одреден период ќе ме утепа, во денот преку 20 вакви дисконекции ќе направи.
   
 17. greenline

  greenline
  Intern

  112
  24
  19 Мај 2012
  Машко
  Дечки се утепав од барање на сајтот и на апликацијата А1, никаде не можам да најдам проверка на сообраќај на оптичкиот интернет. Па знае ли некој каде може да видам? За мобилниот интернет има апликација, ама за овој дома никаде не најдов.
   
 18. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  173
  188
  24 Јануари 2010
  Машко
  немаат таква опција, бакар или оптика


  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На greenline му/ѝ се допаѓа ова.
 19. greenline

  greenline
  Intern

  112
  24
  19 Мај 2012
  Машко
  Така си помислив и јас. Само што не ми се веруваше што ја немаат таа опција. Фала на инфо.
   
 20. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  658
  426
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  IMG_5671.JPG

  Во контекст на муабетот од пред некој ден, еве тест од денеска во Маврово. Користам ComboBox 20/1. Наместено е на 3G. Генерално стално e 15-20mbps.
  П.С Препорака, доколку имате проблем со спора брзина, сменете од 4G на 3G, барем кај мене така нема проблем.

  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 9 Април 2020
  На Ts011 и Sukhoi им се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не ти треба, unlimited е интернетот.
   
 22. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  658
  426
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Update, со оглед на тоа дека од денес Маврово е full гледам дека брзината е слаба. Помеѓу 2-6mbps. Инаку, од кога ја ставив сликава до денес, беше таа брзина. Веројатно колку е оптоварена базната станица, толку е и брзината.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Маврово журки до трт ќе се прават деновиве.
  Пазете се од 5G антените обавезно.

  Него А један циции, нели дават уште еден пакет од 10 гиги за мобиљки?
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 24. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  658
  426
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Горе на едносед монтирани се!


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Бегај подалеко од антените.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  880
  Прегледи:
  66,494
Вчитување...

Сподели

Вчитување...