1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

1. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

149
    120
    21 oктомври 2014
    Машко
    Дали се уште не може да се прави порт форвардинг на интернет од А1, уствари дали е тоа до интернетот или до рутерот, ако се смени рутер ќе може ли ?
    Пробувам да користам GameRanger али не можам поради Symmetric NAT Router ми покажува.

summon @Oktar како упатен во ова

2. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,303
    954
    1 Јуни 2016
    Колку што знам нема, а проблеми со GameRanger никогаш сум немал.

3. PeroLozac

PeroLozac
    Intern

30
    15
    11 Јули 2018
    Машко
    Дали некој знае зошто во текот на денот многу пати знае да снемува интернет на кратко, односно да појаснам во што се состои проблемот.
    Значи проблемот се состои во тоа што во текот на едно сурфање нетот паѓа на некои 3 секунди и се враќа поново.
    Кога го губам нетот, се појавува црвен Х доле на мрежната кој стои 1-2 секунди и потоа се губи, се појавува синото кругче кое означува поново конекција и се враќа интернетот.

Доколку пингам на ип адреста од рутерот но и на рецимо google.com појавува порака General failure и тоа само 3 пати ја појавува. Значи снемувањето е кратко, 3 секунди. ЗНачи и на ип адреста и на гугл пингање појавува general failure во тие 3 секунди

Компјутерот е врзан директно со кабел од нивниот Technicolor модем/рутер.

Е сега интересното е што ако кабелот што ми дава интернет го врзам на свич и потоа од свичот пуштам кабел до компјутерот, тогаш не ми појавува црвен Х, но сменувањето на итернетот во тие 3 секунди се чувствува при сурфање, знае да не отвори страница или да чекам подолго од вообичаено.

Значи проблемот не е во мојот компјутер, односно мрежната картица бидејки ако таа го прави проблемот, ќе ми појавува црвен Х и кога ми е приклучен на свич.
    И доколку пингам преку поврзан свич, тогаш пораката кога ќе снема интернет е Requested timed out.

Они кога и да им пријавиш велат дека конекција на модемот со нивни сервери има постојано.
    Уште поинтересно е што ресиверот за телевизорот исто така е поврзан со едната порта од тој нивни рутер и на телевизорот не се појавува никогаш порака дека има проблем со интернетот бидејки ако го извадам кабелот или изгасам рутерот или од било која причина снема сигнал од кај нив, на телевизорот ми појавува порака дека има проблеми со интернет врската.

Има некој идеја што може да биде ? Ја сум 99% сигурен дека е нешто со нивниов течниколор рутер.

4. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

149
    120
    21 oктомври 2014
    Машко
    На нивниот техниколор рутер си, иако не знам дали вид на рутер ќе направи разлика?
    Кога последен пат си користел GameRanger и не ли ти дава Symmetric NAT Router кога си хост или влегуваш кај друг хост?
    Можеби имаш тоа static IP, што и да значи тоа појма немам?

5. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

387
    332
    21 Мај 2017
    Машко
    Да не знае некој како да се смени dns на техниколорот?

6. alexandar11

alexandar11
    Gaining Experience

370
    190
    11 Јануари 2010
    Најдобар избор на телефон до кај 9000 ден и М тарифа?

7. Krk198

Krk198
    Gaining Experience

168
    174
    14 Септември 2016
    Машко
    Со онлајн попуст овој е добра зделка. За 9к Honor 20 lite е можда подобар поради камерата, ама дали се исплати за дупло повеќе...

upload_2020-3-27_18-43-6.png

На alexandar11 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,303
    954
    1 Јуни 2016
    Не сум веќе на А1. Ама кога бев, немав проблеми. Го игнорирав Symmetric NAT Router и немав проблеми со хостирање соба или поврзување на некоја друга соба.
    Се скапавме играјќи Serious Sam 2 и NFS: Most Wanted.

9. alexandar11

alexandar11
    Gaining Experience

370
    190
    11 Јануари 2010
    Mix 2s?

10. Krk198

Krk198
    Gaining Experience

168
    174
    14 Септември 2016
    Машко
    Аууууууу, за 10к не се мисли.

На alexandar11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

149
    120
    21 oктомври 2014
    Машко
    Што направи, успеа да отвориш порта? Јас 3 дена изгубив, ништо не направив, пробав сам да ставам статик ИП адреса, ама не знам дали функционира ова како што треба, гледам од овој туториал Setting a Static IP Address in Windows 7.
    Дај ако сакаш скриншот од Technicolor форвардинг сетинзи, да видам како изгледа, можеби грешам во сетап?
    upload_2020-3-28_23-13-18.png

12. Enigma

Enigma
    On your way to fame

1,089
    507
    1 Септември 2012
    Машко
    IT филозоф
    Ќе треба да им побараш статичка адреса од А1, 300 денари месечно. Не грешиш во сетапот, и кај мене е исто, освен на местото на External IP ќе ја ставиш статичката IP адреса што ќе ти ја доделат од А1. Инаку мене ни сега не ми ги покажува портите како отворени кога ќе проверам на portchecker и слични страни, но веќе немам проблем во онлајн кооп игри со другари.

На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
  13. PeroLozac

PeroLozac
    Intern

30
    15
    11 Јули 2018
    Машко
    Нема никој да се соочува со ваков проблем ? Или да знае во што да го барам ?

14. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

387
    332
    21 Мај 2017
    Машко
    Може ли да се најавиш во рутерот и да напраиш скриншот од connection табот?

15. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,145
    1,238
    11 Март 2011
    Конектирај се со телефон (задолжително исклучи 4G), види на WiFi дали ќе имаш некакви паузи.

16. PeroLozac

PeroLozac
    Intern

30
    15
    11 Јули 2018
    Машко

АМа и кога овие бројки од downstream се околу 0-та се случува исто. Проблемов е од локален 100%.
    Веќе трет модем е како го користам од нив и истото се случува. Откако се префрлија на овој Technicolor ми се појавува овој проблем, претходно од Близу тој што беше одлично тераше и никогаш не ми појавуваше црвен Х

Го забележувам и на телефон понекогаш, знае некогаш да заглави на отворање страници, па ако го изгасам ви фи то и поново уклучам ќе го отвори.

17. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,739
    3,827
    12 Јануари 2016
    Машко
    @PeroLozac
    Еве ти за споредба со истиот кабелски модем, инаку дисконектите на кои се жалиш сум ги приметил ама ретко, можеби 2-3 пати месечно (субјективно гледано од што лично сум приметил). За помалку од пола минута се враќа конекцијата.

Провери и во Event Log.

upload_2020-3-29_14-8-17.png

18. PeroLozac

PeroLozac
    Intern

30
    15
    11 Јули 2018
    Машко
    Избришав се од Event log и сега кога ќе појави таков црвен Х, ке проверам дали во Event log ќе регистрира нешто.

Иначе кај мене не е пола минута, туку максимум 3-4 секунди и се воспоставува повторно конекција.

19. Oktar

Oktar
    Epic

3,667
    10,931
    23 oктомври 2012
    Машко
    Црвен Х значи проблем на физичко ниво, т.е. кабел/порта.

20. PeroLozac

PeroLozac
    Intern

30
    15
    11 Јули 2018
    Машко
    Сум пробувал и со друг кабел, истото е.
    Сум пробал и во преостанатите порти на нивниот модем да го приклучам кабелот, исто така нема промени.
    Трет модем е веќе по ред и постојано истото го прави.

Сметам дека портата на мојата мрежна би требало да е океј бидејки поврзано преку свич не појавува црвен Х

21. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

650
    422
    28 ноември 2014
    Машко
    Вечити студент
    Некој да каже како е задоволен од пакетот на А1 100/5? Дали и за нови корисници лимитот е 500гб?

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

22. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,061
    4,349
    28 oктомври 2008
    Лимитот ми е дефиниран во општите услови за користење (во важност од 03.09.2019 година):

Ќе се смета дека Претплатникот го злоупотребил користењето на Повластените Услуги доколку во текот на еден месечен период вкупно реализираниот интернет сообраќај (вкупно download/upload т.е. вкупно преземен/предаден сообраќај) во тек на ист пресметковен период е повеќе од 500GB.

На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
  23. petkotrajko

petkotrajko
    Gaining Experience

96
    73
    16 Јуни 2017
    ....злоупотребил бе!!! ццццц, како бе употребуваат вакви фрази, и пак им минува низ тоа АЕК?

24. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,061
    4,349
    28 oктомври 2008
    Кваката е во тоа што овој лимит не е дефиниран во договорот што сум го потпишал, туку е поставен како клаузула што се поврзува со нивна одредба која може во секое време да ја сменат.

На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
  25. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

262
    170
    25 Февруари 2017
    Машко
    На 300GB на пример. :D

Слични теми
  1. petelko23
    Одговори: