1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  149
  120
  21 oктомври 2014
  Машко
  Дали се уште не може да се прави порт форвардинг на интернет од А1, уствари дали е тоа до интернетот или до рутерот, ако се смени рутер ќе може ли ?
  Пробувам да користам GameRanger али не можам поради Symmetric NAT Router ми покажува.

  summon @Oktar како упатен во ова
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,303
  954
  1 Јуни 2016
  Колку што знам нема, а проблеми со GameRanger никогаш сум немал.
   
 3. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  Дали некој знае зошто во текот на денот многу пати знае да снемува интернет на кратко, односно да појаснам во што се состои проблемот.
  Значи проблемот се состои во тоа што во текот на едно сурфање нетот паѓа на некои 3 секунди и се враќа поново.
  Кога го губам нетот, се појавува црвен Х доле на мрежната кој стои 1-2 секунди и потоа се губи, се појавува синото кругче кое означува поново конекција и се враќа интернетот.

  Доколку пингам на ип адреста од рутерот но и на рецимо google.com појавува порака General failure и тоа само 3 пати ја појавува. Значи снемувањето е кратко, 3 секунди. ЗНачи и на ип адреста и на гугл пингање појавува general failure во тие 3 секунди

  Компјутерот е врзан директно со кабел од нивниот Technicolor модем/рутер.

  Е сега интересното е што ако кабелот што ми дава интернет го врзам на свич и потоа од свичот пуштам кабел до компјутерот, тогаш не ми појавува црвен Х, но сменувањето на итернетот во тие 3 секунди се чувствува при сурфање, знае да не отвори страница или да чекам подолго од вообичаено.

  Значи проблемот не е во мојот компјутер, односно мрежната картица бидејки ако таа го прави проблемот, ќе ми појавува црвен Х и кога ми е приклучен на свич.
  И доколку пингам преку поврзан свич, тогаш пораката кога ќе снема интернет е Requested timed out.

  Они кога и да им пријавиш велат дека конекција на модемот со нивни сервери има постојано.
  Уште поинтересно е што ресиверот за телевизорот исто така е поврзан со едната порта од тој нивни рутер и на телевизорот не се појавува никогаш порака дека има проблем со интернетот бидејки ако го извадам кабелот или изгасам рутерот или од било која причина снема сигнал од кај нив, на телевизорот ми појавува порака дека има проблеми со интернет врската.

  Има некој идеја што може да биде ? Ја сум 99% сигурен дека е нешто со нивниов течниколор рутер.
   
 4. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  149
  120
  21 oктомври 2014
  Машко
  На нивниот техниколор рутер си, иако не знам дали вид на рутер ќе направи разлика?
  Кога последен пат си користел GameRanger и не ли ти дава Symmetric NAT Router кога си хост или влегуваш кај друг хост?
  Можеби имаш тоа static IP, што и да значи тоа појма немам?
   
 5. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  387
  332
  21 Мај 2017
  Машко
  Да не знае некој како да се смени dns на техниколорот?
   
 6. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  370
  190
  11 Јануари 2010
  Најдобар избор на телефон до кај 9000 ден и М тарифа?
   
 7. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  168
  174
  14 Септември 2016
  Машко
  Со онлајн попуст овој е добра зделка. За 9к Honor 20 lite е можда подобар поради камерата, ама дали се исплати за дупло повеќе...

  upload_2020-3-27_18-43-6.png
   
  На alexandar11 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,303
  954
  1 Јуни 2016
  Не сум веќе на А1. Ама кога бев, немав проблеми. Го игнорирав Symmetric NAT Router и немав проблеми со хостирање соба или поврзување на некоја друга соба.
  Се скапавме играјќи Serious Sam 2 и NFS: Most Wanted.
   
 9. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  370
  190
  11 Јануари 2010
  Mix 2s?
   
 10. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  168
  174
  14 Септември 2016
  Машко
  Аууууууу, за 10к не се мисли.
   
  На alexandar11 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  149
  120
  21 oктомври 2014
  Машко
  Што направи, успеа да отвориш порта? Јас 3 дена изгубив, ништо не направив, пробав сам да ставам статик ИП адреса, ама не знам дали функционира ова како што треба, гледам од овој туториал Setting a Static IP Address in Windows 7.
  Дај ако сакаш скриншот од Technicolor форвардинг сетинзи, да видам како изгледа, можеби грешам во сетап?
  upload_2020-3-28_23-13-18.png
   
 12. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,089
  507
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Ќе треба да им побараш статичка адреса од А1, 300 денари месечно. Не грешиш во сетапот, и кај мене е исто, освен на местото на External IP ќе ја ставиш статичката IP адреса што ќе ти ја доделат од А1. Инаку мене ни сега не ми ги покажува портите како отворени кога ќе проверам на portchecker и слични страни, но веќе немам проблем во онлајн кооп игри со другари.
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
 13. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  Нема никој да се соочува со ваков проблем ? Или да знае во што да го барам ?
   
 14. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  387
  332
  21 Мај 2017
  Машко
  Може ли да се најавиш во рутерот и да напраиш скриншот од connection табот?
   
 15. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Конектирај се со телефон (задолжително исклучи 4G), види на WiFi дали ќе имаш некакви паузи.
   
 16. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  [​IMG]

  АМа и кога овие бројки од downstream се околу 0-та се случува исто. Проблемов е од локален 100%.
  Веќе трет модем е како го користам од нив и истото се случува. Откако се префрлија на овој Technicolor ми се појавува овој проблем, претходно од Близу тој што беше одлично тераше и никогаш не ми појавуваше црвен Х

  [​IMG]

  Го забележувам и на телефон понекогаш, знае некогаш да заглави на отворање страници, па ако го изгасам ви фи то и поново уклучам ќе го отвори.
   
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,827
  12 Јануари 2016
  Машко
  @PeroLozac
  Еве ти за споредба со истиот кабелски модем, инаку дисконектите на кои се жалиш сум ги приметил ама ретко, можеби 2-3 пати месечно (субјективно гледано од што лично сум приметил). За помалку од пола минута се враќа конекцијата.

  Провери и во Event Log.


  upload_2020-3-29_14-8-17.png
   
 18. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  Избришав се од Event log и сега кога ќе појави таков црвен Х, ке проверам дали во Event log ќе регистрира нешто.

  Иначе кај мене не е пола минута, туку максимум 3-4 секунди и се воспоставува повторно конекција.
   
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Црвен Х значи проблем на физичко ниво, т.е. кабел/порта.
   
 20. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  30
  15
  11 Јули 2018
  Машко
  Сум пробувал и со друг кабел, истото е.
  Сум пробал и во преостанатите порти на нивниот модем да го приклучам кабелот, исто така нема промени.
  Трет модем е веќе по ред и постојано истото го прави.

  Сметам дека портата на мојата мрежна би требало да е океј бидејки поврзано преку свич не појавува црвен Х
   
 21. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  650
  422
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Некој да каже како е задоволен од пакетот на А1 100/5? Дали и за нови корисници лимитот е 500гб?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,349
  28 oктомври 2008
  Лимитот ми е дефиниран во општите услови за користење (во важност од 03.09.2019 година):

  Ќе се смета дека Претплатникот го злоупотребил користењето на Повластените Услуги доколку во текот на еден месечен период вкупно реализираниот интернет сообраќај (вкупно download/upload т.е. вкупно преземен/предаден сообраќај) во тек на ист пресметковен период е повеќе од 500GB.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 23. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  96
  73
  16 Јуни 2017
  ....злоупотребил бе!!! ццццц, како бе употребуваат вакви фрази, и пак им минува низ тоа АЕК?
   
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,349
  28 oктомври 2008
  Кваката е во тоа што овој лимит не е дефиниран во договорот што сум го потпишал, туку е поставен како клаузула што се поврзува со нивна одредба која може во секое време да ја сменат.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 25. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  262
  170
  25 Февруари 2017
  Машко
  На 300GB на пример. :D
   
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  880
  Прегледи:
  66,294
Вчитување...

Сподели

Вчитување...