1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  180
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Веќе подолго од месец дена имам проблеми со домашниот интерент, кога навечер накај ова време, интернетот е катастрофално спор и паѓа од солидни ~48 Mbps преку ден, на очајни 50Kbps навечер. (Зборам за WIFI преку нивниот модем/ рутер)

  Вреди да се спомне дека преку кабел интернетот е +50 Mbps секогаш па дури и навечер кога преку безжичен паѓа на тие 50Kbps. На почеток се двоумев дали е до рутерот, го сменив со друг, пак исто. Секој ден, иста приказна. Преку ден супер, навечер иста мака.

  Незнам кој е проблемот, но секој пат кога се јавувам ми продаваат различни детски приказни и никако да пратат екипа да видат што е проблемот. Мизерија.
   
 2. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,141
  16 Јуни 2010
  Машко
  Види од нивниот уред (модем/свичер/рутер) WIFi е катастрофален и не ти препорачувам за користење. Било кој ефтин asus/tp-link ке ти заврши работа. Очигледно не е до нив проблемот ако и навечер на кабел си вадиш брзина околу таа за која плаќаш.
   
 3. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  180
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Од која причина само навечер би се случувало, исто време, секој ден?

  Како што напоменав, исклучив WIFI од нивниот модем и интернетот го рутирав на мој рутер, Tenda. Релативно нов рутер, купен пред година и нешто. Истата работа, ајде да кажам место 50Kbps добивав 80Kbps.
   
 4. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  180
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Од која причина само навечер би се случувало, исто време, секој ден?

  Како што напоменав, исклучив WIFI од нивниот модем и интернетот го рутирав на мој рутер, Tenda. Релативно нов рутер, купен пред година и нешто. Истата работа, ајде да кажам место 50Kbps добивав 80Kbps.
   
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,774
  5,525
  21 Јануари 2009
  комшиите ти симињаат
   
  bxxxn, Oktar и на BlueBaron им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробај да смениш канал на вифи.
   
 7. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  407
  311
  11 Декември 2009
  Ова што го зборуваш нема смисла
  Ако преку кабел имаш 50мбс и твојот рутер си го поврзал преку кабел, тогаш сигурно и на вифи ќе имаш иста брзина ако се поврзеш на твојот рутер
  Или пак имаш проблем со уредот со кој што меруваш
   
 8. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  971
  667
  1 Јуни 2016
  Чек .. ШО?

  [​IMG]
   
 9. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  180
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Нели???

  Затоа неколку пати побарав да пратат екипа пошто стварно нема смисла, да добивам катастрофална брзина преку безжичен и тоа со два разлчини рутера, а добра брзина преку кабел. А еве екипата уште ја чекам, веќе месец дена. ¯\_(ツ)_/¯
   
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,141
  16 Јуни 2010
  Машко
  Ајде сега пробај у друга соба или направи споредба со наефтиниот 740N па ке правиме муабет. Факт е дека имаат инфериорен Wifi сигнал што е потврдено на форумот од куп луѓе а и самиот го имам приметено кај неколку луѓе. А да не зборувам дека греат како луди, повреме комплетно се губат или што и уште не. Оваа не важи само за Cisco Docsis модемите (ако сеуште ги даваат) друго канта опремаат даваат генерално.

  @BlueBaron сигурен си дека ги прочепка сите опции на tendata? Смени канали, пробај со 40mhz, тестирај со друг уред. Не ми е јасно што е проблемот, ама немаш основа за барање екипа, локален проблем е.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,185
  1,218
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Дали јас погрешно разбрав или A1 се лопужи невидени!
  Туку што ми стига порака дека „користам некоја си роаминг услуга“ иако не сум во роаминг, ниту пак сум ја активирал!
  73086111_405217523480089_5533117337059721216_n.jpg
  Веднаш се јавив во контакт центарот да ми објаснат во што е работата, и девојчево ми објасни дека:
  „Доколку се наоѓам во некоја од наведените држави, дојдовен повик ќе ми го наплаќаат по 29 денари, а доколку ја ДЕ-активирам услугата, дојдовните повици ќе ми се сметаат по стандардните роаминг цени“.
  Океј, спуштив, и доволно беше да ги побарам „стандардните роаминг цени“.
  2019-10-22 11_57_58-Роаминг - A1.png
  Стандардно дојдовен повик им е 2,9 денари! Значи А1 по дифолт за тие што нема да ја деактивираат услугата ќе ги чарџа за некои си 10 пати повеќе од вообичаено!

  и за крај...
  75375594_926191801113740_4523207119444377600_n.jpg
   
  DrMTR, ТАТА_МАТА, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,748
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па во принцип не гледам ништо спорно... ти некогаш си активирал некоја услуга и сега те советуват да ја деактивираш за да твое добро, не би требало они да ти ја деактивираат автоматски, нели?
   
 13. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,774
  5,525
  21 Јануари 2009
  -2 бе
  -2
  хахахха
  ѕвер
   
 14. Andrejrulz

  Andrejrulz
  Gaining Experience

  55
  59
  14 oктомври 2014
  Машко
  JavaScript Developer
  Тоа е многу добра опција, ако патуваш во земји подалеку од нашиве соседи... на пример одиш во Италија, дојдовен повик ти е повеќе од 70-80 денари минута, со оваа опција ти доаѓа за 29 ден /мин.

  Ова со поевтиниве цени за соседиве е од пред некој месец ако не се лажам, и убаво си кажуваат од ВИП да ја деактивираш таа опција за може да се користат новите поевтини цени. Очигледно на сите ни пратиле иста порака, и е многу коректно.

  Од друга страна, ако се деактивира таа опција, нема да ја имаме кога ќе добиваме дојдовни повици во други земји.
  Претпоставувам тука секој треба сам да одлучи која опција му треба. Дали патува во соседство па му требаат тие поволни роаминг цени, или патува малку подалеку, па му треба 29 ден/мин дојдовен повик.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,748
  23 oктомври 2012
  Машко
  Се слагам, и секако треба да те обавестат пред да ти вклучат или исклучат услуга која ти си ја активирал намерно. Инаку тоа со дојдовни повици во роамин мислам дека важеше само за одредени земји, али не сум добар со памтење веќе, се насобраа години...
   
 16. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  910
  452
  5 Јуни 2007
  Машко
  Дечки, имам рандом глуп проблем со интернетот од А1 сега да го кажам. Во март месец ставив кабелски интернет со 100мб брзина. Се си работеше супер се до моментот кога вип не стана а1. Тогаш почнаа рандоа дисконекти т.е неможам да отварам страни, не работи вибер и слично, значи тотално снемува интернет, а преку цмд можам да пингам се и сешто.

  Исто така приметив дека кога пробувам да отворам веб страна, вти вти и на крај вика "Taking too long to respond бла бла" и тоа ме тера да мислам дека користат некој прокси сервер преку кој ги рутираат сите корисници и се дешаваат проблеми. Претходно во времето на вип ваков проблем не сум забележал, поготово не со такинг ту факинг лонг то респонд проблем.

  Ќе поднесам жалба искрено веќе ми се смачи вака рандом да ми се случува истото у сред работа, само незнам како ќе докажам што уствари се дешава со интернетот. Ако имал некој сличен проблем, нека даде некој совет. Ја и идел на карта да го раскинам договорот по можност со асистенција од АЕК ама за тоа треба првин да поднесам 3 приговори по ред мислам.
   
  На causevd и burce им се допаѓа ова.
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  971
  667
  1 Јуни 2016
  Jaс еднаш само го имав овој проблем (пакет 100/3), пред 2 години, се јавив, бапнаа hard reset на модемот, и толку. Не можам да се пожалам до ден денес.
   
 18. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  910
  452
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ќе се обидам утре со ова, ќе им се јавам и ќе се пожалам директно во кол центар. Фала за сугестијата
   
 19. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  826
  1,755
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Јас ги имав тие проблеми. Се жалев многу пати. Доаѓаа сервисери, менуваа модеми/рутери... околу 3 месеци така, па ми истече договорот и го решив проблемот, сега сум на Телекабел и да чукнам во дрво до сега се ок :)
   
  На petkotrajko му/ѝ се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,300
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  Никад а1, екс вип, екс близу
   
 21. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Истиот проблем го имам веќе месец дена. Што не направив, 20 пати пријавив, и рутерот го сменија, не и не. Интернетот работи комплетно рандом. Не знам што се случува, ама и мене ми се чини дека откако се ребрендираа во А1 почна проблемите. Како да треба многу време да се воспостави конекција. Откако ќе се воспостави, тера. Да речеме youtube може да работи, ама да отвориш некој рандом сајт ќе се отепаш од чекање.

  И мене цело време истата приказна ми ја вртат, проблемот го бараат кај мене, а јас немам ништо сменето, се си е исто.
   
 22. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,648
  6,787
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_14.png

  Тие си имаат некои интерни проблеми откако се ребрендираа, исто и кај мене кашла одвреме навреме, имаше пред некое време и масивен blackout во реон карпош, повеќе од 24 часа немаше интермец.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  910
  452
  5 Јуни 2007
  Машко
  Class action suit да ги стегнеме :D
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  769
  Прегледи:
  55,321
Вчитување...

Сподели

Вчитување...