1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Одамна имаат дигнато раце од кориснички фидбек. Види им ги коментарите на секој нивни Фејсбук и твитер статус
   
  Krkac, RoninMK, snowkit и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  228
  176
  21 Мај 2017
  3 upload у 2019, па дури и тој не го испорачуваат, не знам што е толку проблем да се зголеми upload-от, дали се штитат од seed-ање торенти или нешто друго господ знае.
  Нека намалат 10 од download и нека го додадат во upload, исти bandwidth ќе е.
   
 3. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  335
  310
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Поздрав од ADSL корисник.
   
  Lokvan, HoLfElDeR, itstheigyg и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,119
  8,849
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене е симетричен 50/50 благодарение на LAN зона, но првата прилика кога ќе мигрираат во DOCSIS ќе им бегам, не можам да замислам 3mbps upload.
   
 5. 123456

  123456
  Gaining Experience

  863
  427
  12 Април 2013
  Машко
  Зар филмовите што ги шерувам по дома ми лапа нет??
  smb.png
   
 6. stormce

  stormce
  Intern

  36
  11
  8 Февруари 2018
  Машко
  Не ти троши интернет, само мери и сообраќај на локална мрежа

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
 7. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Се разбира. Дали ти прикачуваш или симнуваш, се е тоа сообраќај/ размена на информации.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  9,119
  8,849
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во локална мрежа не се рачуна потрошен интернет сообраќај.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Не разбирам. Како мислиш во локална мрежа?
   
 10. Робсо

  Робсо
  Intern

  26
  12
  1 Септември 2018
  Машко
  Кај мене е до 25ти активен значи околу 18-19 дена, а не 30. Јас сум уште на старата Селект тарифа.
   
 11. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,334
  9,694
  23 oктомври 2012
  Машко
  Во апликацијата и кај мене стои до 25ти, ама на сајтот стои до 4.10.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,119
  8,849
  24 Јуни 2009
  Машко
  LAN - Local Area Network

  Членот @123456 претпоставувам шерува HDD-a со филмови за да си има до нив пристап преку локална мрежа т.е. да си гледа филм на смарт ТВ.
  Ваквиот трансфер на податоци е локален и може да го остварува без интернет врска.
   
  Последна промена: 17 Септември 2019
  DonFrozex, ТАТА_МАТА, stormce и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,401
  1,544
  25 Март 2013
  Машко
  Сега се разбравме. Јас зборев за seed-ње на торентите на интернет, а ти за лан. Сега е се јасно
   
 14. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,001
  470
  7 Март 2014
  Машко
  Дали од кога ќе се активираат 10GB може да се избрише апликацијата ?
   
 15. efto

  efto
  Gaining Experience

  272
  215
  19 Април 2007
  Да. Исто така можеш и на еден уред да ја инсталираш апликацијата и да се логираш со повеќе кориснички имиња. Сите ќе ја добијат промоцијата.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 16. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  14
  9
  11 Јули 2018
  Машко

  Со истиов проблем се соочувам и јас. Идентичен аплоуд и кај мене појавува. Пријавив со скриншотови во месенџер, утредента ми се јавија, божем ме смениле на побрз канал, ама аплоудот беше едвај 0.2 mbps. И дечкото што збореше рече дека нешто модемот бил проблематичен, ќе пуштел налог да го сменат.

  Прееска кај 18:30 часот помина екипа и во тие моменти мерењата беа околу 0.7 Mbps аплоуд при што имаше убедувања дека ете се е ок, зошто е пријавено, па им покажував скриншотови од разговорот со А1 во месенџер.
  Притоа само ми сменија сплитер (модемот не го сменија), и по промената на сплитерот едно 10-тина минути вршеа мерења на кои аплоудот беше 0.9-1 Mbps и си заминаа.
  Но еве после неколку часа проблемот се врати повторно.

  Пред да ми кажете да бегам од нив, не би имал друг избор освен Телеком и нивната наследена југословенска мрежа со двете бакарни жици на кои ќе добијам 10 мбпс интернет.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 17. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  148
  157
  9 Јули 2018
  Машко
  Дали вреди да се префрлам од телекабел на А1? бидејќи праќам пораки многу и сум на пакетот 500 и секојпат ми иди сметка 700-800 и повеќе а во а1 за 649 имам неограничени повици и смс +15гб интернет е сега ме интересира дали мрежата е добра и 4г брзина?
   
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  896
  1,055
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не знам дали знаевте, но има начин како да промените број од Постпеид на Припеид, во мрежа на А1/ВИП.

  Поради лични причини, бројчето што го користам 7-8 години на претплата од ВИП сакав да го задржам и да го користам понатаму кога ќе се враќам во МК, но да не плаќам месечна претплата, пошто нели, нема да ја користам :)

  Фино лепо се јавувате на некој посебен одел на А1 на 0800 1111 8 (не, не е број на хот лајн :D) и објаснувате дека поради заминување во странство и долго годишно користење на бројов (или наведи причина) сакате да го задржите бројчето, и да го користете повремено кога ќе си се враќате дома.

  Битна работа што ми кажа тетката од контакт центарот е да бидат учтив кога ќе ѕвонам на другиве и да им објаснам културно (ако треба и доказ да приложам, пр. авионски лет), затоа што ова не било регуларна процедура и ретко се правеле вакви исклучоци.

  За два дена "процедурата" се завршува. Втората вечер телефонот ми беше недостапен дури траеше процедурата, но со рестартирање утредента - се врати мрежа и почнаа да стигаат пораки дека не си веќе претплатен. Не мораше воопшто да одам до салон или да приложувам документи.

  Ме чуди како до сега не се нашол некој вработен од А1 на форумов да ја сподели информацијава, или па можеби забрането им е...
   
  На Krkac, RoninMK, Misko6000 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  93
  91
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  700-800 е секако повеќе од 649 па сега ти сам размисли. Еве ти тест од лисиќе Screenshot_20190921-221423_Speedtest.jpeg

  Испратено од тенекија
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  726
  663
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Можеш и на линукс.

  Ќе направиш фајл total.txt.

  Во зависност на дистибуцијата пред init 0 или 6, или по ново shutdown или reboot, ќе ги извадиш податоците од мрежната карта:

  touch total.txt | ip -s a show dev wlp4s0 | awk '/RX: bytes/,/TX:bytes/' | awk '{ print $1 }' | paste - total.txt | awk '{if ($1 ~ /^[0-9]+$/) print ($1 + $2); else print $1; }' > total.txt

  Во total.txt ке ти стави вкупна состојба на сообраќај.

  За моментална состојба најдобро е да си направиш функција која ќе се сорсира секое логирање на системот со следнава содржина:

  touch total.txt | ip -s a show dev wlp4s0 | awk '/RX: bytes/,/TX:bytes/' | awk '{ print $1 }' | paste - total.txt | awk '{if ($1 ~ /^[0-9]+$/) print ($1 + $2) /1024**3 " GB"; else print $1; }'

  На истекот на секој месец ќе си ставиш cron кој ќе ти става фајлови со месечна состојба или па дневна. Ќе прави пресек. Можеш тој момент да го избришеш тоталот за да се рестартира состојбата кај бројачот на нула. Статистика од адаптер се брише со тоа што ќе го спуштиш мрежниот адаптер, ќе го откачиш мрежниот модул, ќе го закачиш мрежниот модул и ќе го кренеш мрежниот адаптер. Така на poweroff или reboot ќе влезат податоци во тотал.
   
  На bxxxn и krema им се допаѓа ова.
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,728
  3,073
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ifconfig eth0 down
  ifconfig eth0 up

  Доволно е ова за ресетирање на статистика?
   
 22. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  726
  663
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Не, мора да се рестартира модулот на кернелот, да го извадиш и да го ставиш пак.
   
 23. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,728
  3,073
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Појќе ми беше прашањето за интегрирана мрежна кај шо не можиш физички да ја откачиш од на матична
   
 24. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,334
  9,694
  23 oктомври 2012
  Машко
  На вој начин ќе добиеш статистика за целиот сообраќај не за интернет сообраќајот. Такво нешто мора да се мери на рутер никако на клиент. Јас месечно само низ локална мрежа имам неколку терабајти сообраќај, нема никаква логика вакво нешто.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  726
  663
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Истото и windows го прави. Јас направив пајпови за го добијам истото само за линукс.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  763
  Прегледи:
  54,396
Вчитување...

Сподели

Вчитување...