1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,574
  4,389
  23 Јуни 2015
  Машко
  Треба да ја гледаш цената за само уред. Од таа сума се одбиваат субвенциите.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,143
  28 oктомври 2008
  И пак ќе дојде цената како во мобилара...
   
  На itstheigyg и Uber- им се допаѓа ова.
 3. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  987
  463
  7 Март 2014
  Машко
 4. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  87
  89
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  "Субвенциите"

  Испратено од тенекија
   
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,602
  5,231
  21 Јануари 2009
  Не баш, еве сега за Телеком гледам, пошо ќе потпишувам договор. Претпоставувам цените од Телеком за само уреди се скоро исти ко А1.
  Samsung A70 во мобилара е 19 690.
  Во Телеком само уред е 22 900, а фамилијарниот буџет за Телеком е 14 000.
  Така да, у Телеком гагнуваш околу 11 000, реално.
  Се мислам да земам уред и да го продадам тука за 10% помалку од цената во мобилара. Мислам дека би било океј, таќе?
   
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,574
  4,389
  23 Јуни 2015
  Машко
  Буџетот зависи од колку телефонски линии имаш. Така да, држи вода муабетот на @Banjifiko.
   
  olikomerc, Banjifiko и на Oktar им се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,602
  5,231
  21 Јануари 2009
  Колку е буџет за една линија, колку за две?
  И да е пола намален, пак имаш 3-4к што не е исто ко мобилара.
  Добро, јас зборам за Телеком, А1 еве 10к ако даваат, пола 5к, пак имаш скоро 2к.
   
 8. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  811
  1,698
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Нема избор кај нас.
  Телеком е за буржоазија, за нас останатите дај шта даш :D
  На Телекаабел сум сега, не очекувам некоја којзнае каква поддршка, ама се надевам барем нема да се јавувам 11 пати за да пријавам дека имам проблем со интернетот (аплоуд) и цело време да ме убедуваат, (штом ми се јави женски глас, знам дека оде воз у кукуруз, нема да се разбериме денес :D)

  - Господине, од овде кажува дека сѐ е во ред, нема никаков проблем. :)
   
  На Krkac, RoninMK, TexasUS и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  480
  332
  22 Март 2016
  Машко
  S-3000 /M-6000 /L-9000 денари по линија.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  202
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
  Ма раскинав најмногу поради мизерниот аплоуд од 3 Mbps, кој едвај 1.5 достигнуваше ни 50% (што е гарантирано). После месец-два пријавувања не успеаа да го средат, а техничарот последен што дојде ми кажа искрено дека е преоптеретено, ми ставија Cisco модем незнам како но каде каде се среди но не беше тоа тоа. Баш ми дадоа понуда тогаш од Телеком 50/50 оптика и тв тв преку агент и ја прифатив, а со Вип ми беше од пред долго време истечен.

  Нема везе тапа им беше аплоудот таков е доксисот тоа е тоа. Не ме изнервира тоа толку колку нивниот однос и процедурата за таа сметката и приговорот. Поради такви административни работи ме нервираат веќе никогаш да не бидам нивен корисник.

  А баш ме бараа после одредено време зошто сум раскинал и баш им го спомнав уредно и ова. Но гледам апсолутно ништо не е преземено.
   
  Oktar, igor_igor и на Трајче Дрварчето им се допаѓа ова.
 11. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,102
  3,021
  2 Септември 2012
  Машко
  Ај и ја да напишам нешто за бивши Вип-овци. :)
  Изминатава недела проблеми со аплоудот до немај каде.
  Кај ми е утепан 3Mbps па уште ме зезаат со 0Mbps.
  Во текот на денот е во ред, но дојде ли 19 часот попладне до сабајле аплоудот 0 или 0,006 или во најдобар случај 0,14Mbps.
  Гледам неможам ни слика ни ништо да пратам/аплоудирам некаде и кога измерив на спид тест што ќе видам. :crazy:

  Кочење на почеток додека пронајде некоја страна или видео ужас, сум морал телефонот да го правам рутер со вај-фај хот-спот да би имал на десктопот.

  Им се јавувам во кол центар и ми праќаат екипа кога е се во ред во 3 попладне, мене ми се по*бува во 7 вечер и тоа секој ден.
  Уште една ургенција пред 3 дена и еве ги сеуште доаѓаат, битно екипите се на терен. :p

  Од иљадници мерења во текот на траењето на проблемот еве три слики, чисто ради реда. :)
  Инаку интернетот по договор ми е 50/3.

  0-02-04-873604d2a728e3359484fda63e65fe86bfd48326ed138bd8c6cd0288927e64da_f703b834.jpg 0-02-04-b771375bf5ad5f7b86f2731847cd79c29fab6101f7b44879b768800e152b1dc3_3996ae6e.jpg 0-02-04-dc61df0b0e03a3dcfd7700da82a20c64862387d25693172dae25a8ad490c5bd4_715adb98.jpg
   
  Последна промена: 14 Септември 2019
  TexasUS, ТАТА_МАТА и на Oktar им се допаѓа ова.
 12. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  811
  1,698
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Кај мене цело време имаше проблеми аплоуд, независно во кој дел од денот. Јавувања, докажувања... праќаа екипи, менуваа рутери...

  Сакав да реагирам преку АЕК. Ја инсталирав нивната алатка за мерење на брзини... после неколку мерења баталив и тоа. Алатката покажуваше поголеми брзини од оние кои ги имав загарантирани во договорот и тоа во моменти кога на спидтест.нет аплоудот беше „error“ :D
  АЕК, за што ли постојат, се прашувам дали некому му излегле во пресрет :)

  И така си заврши договорот, им ја вратив опремата, сега (месец ипол покасно) уште еднаш да се појавам во некој од салоните и да средам со сметката од 4998 денари и тоа би било тоа :)

  Со Телекабел е експериментално, нема договори па им давам шанса да видам како ќе се покажат. Таму е добро што секој месец можи да се мигрира на различен пакет.

  п.с. Барем имам Дискавери :)
   
  TexasUS, ТАТА_МАТА и на Oktar им се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,602
  5,231
  21 Јануари 2009
  Тоа е, кога не сте буржоазија...
   
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,169
  734
  8 Мај 2010
  Машко
  Јас не можам да сватам луѓе да плаќаат повеќе од 600-700ден за мобилни услуги.

  Се знае 600 ден, неограничено минути и 10гб интернет.
  Ама не вие сакате сефови, па да ви се префрлаат гигите во наредниот месец јер захтевни сте па мора да плаќате 1000-1500 ден за сметки за мобилни услуги. :)
   
  На Astraion, DrMTR, TexasUS и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  333
  173
  11 Јануари 2010
  Мислиш некој сака да плаќа 800 ден па и повеќе? 500 е никаква понуда која реално треба да е 250 ден.

  Повеќето корисници избираат поголема претплата за помалку да доплатат за телефон, а истиот телефон можат исто на 24 рати да си го купат каде сакаат.

  Сега со Телекабел има избор, ама пак не им доаѓа паметот и онаа од 800 ден да ја спуштат на 600 ден. 15GB ретко некој да ги користи. Јас лично пола од тоа ми е доволно, каде и да идам има WiFi.

  Нема веќе тарифи како оние порано роденденските 555, 666 и онаа пола претплата 295 ден што е сосема ок за просечен корисник на мобилни услуги.

  На крај на март ќе се префрлам на Телекабел, едвај чекам да ми заврши договорот. 10GB за 500че, топ е.
   
 16. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  202
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
  Ова што ти го имаш сега како проблем го имав тотално истото што претходно го пишав во постот погоре. Пробај на (можеби ќе работи можеби не) 192.168.100.1 смени Docsis Upstream Channel (ако е 2, пиши 1, ако не обратно и види дали ќе има промена). Ако незнаеш како пиши ќе се објасниме. :)

  Инаку проблемов ми го решија после месец и половина уредно пријавувано преку кол центар и мејл со целосни информации околу проблемот. На крај ми ставија Cisco модем кој колку толку го среди проблемот, ама ми кажа баш тогаш техничарот дека е се до преоптовареноста на двата апстрим канали, и дека ќе се реши само со пуштање на уште 2 дополнителни апстрим канали. Ми кажа дека им е во план и се повеќемина имаат ваков проблем но сеуште ништо не презеле. Засега незнам како е, нивен корисник веќе не сум, можеби некаде пуштиле 4 канали, може да си проверите преку модемите тоа. :)

  Инаку да, Cisco-то е ѕверче за разлика од другите што ги даваат.
   
  На Lokvan и igor_igor им се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,323
  9,658
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве бе другари, конечно го пуштија и порталот Мојот А1 и тука сега уредно си пишува дека промотивниот пакет од 10ГБ трае 30 дена, конкретно кај мене од 03.09 до 04.10 односно од денот кога сум го активирал.
  Screenshot_136.png
   
  На efto, krema, igor_igor и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  987
  463
  7 Март 2014
  Машко
  30 дена траат 10GB ако сте на сметка, ако сте на припејд траат 1 недела.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,368
  2,977
  4 Септември 2008
  И не додадоа потрошен сообраќај на фиксен интернет, и не додадоа.
   
 20. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако додадат за фиксен интернет нема да може да го крадат т.е. да го сопрат вентилот предвреме.
   
 21. 123456

  123456
  Gaining Experience

  860
  426
  12 Април 2013
  Машко
  Превара тешка се
   
 22. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  Хехехе, што ќе ни е контрола на потрошен интернет сообраќај кога ни е неограничен.
  Бандити
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 23. 123456

  123456
  Gaining Experience

  860
  426
  12 Април 2013
  Машко
  Ги замарам вака еднаш у неделата, незнам дали воопшто има проверка за фиксен нет со тие комбо мобо итн?
  Не симињам ништо, на 3 тв вртат јутјуб, коди и пс4.
  a1net.png
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 24. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,386
  1,519
  25 Март 2013
  Машко
  Ако имаш windows 10, Settings-Network and Internet-Data Usage
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  А шу прајме ако сме на линукс платформа?

  А1 чим стега вентил треба да ни овозможи пристап за проверка на интернет сообраќај, дури да може да се следи посебно за секој ден, вака не се транспарентни.

  @123456
  Вака во имбох може да не возат за искористениот сообраќај.

  Не знам дали има некој од нивниот сектор што е член на форумот, или пак да им здосадиме во кол центар за да дојдат на форум и да ги прочитат дискусиите па да видат колку мајки и шајки сме изнаприкажале.
   
  На Krkac и 123456 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  757
  Прегледи:
  53,944
Вчитување...

Сподели

Вчитување...