1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Е јбг.. За 500ден телевизија сите канали да ги имаш е невозможно :) Ако ти се гледа ЛШ седи Вип или Телеком... Каде има пренос и дупло плаќај, шо да кажам. Овде имаш Спорт Клуб и лигите ги пуштаат а за ЛШ јок.. Ја не глеам уопште фудбал така да не ми смета ( Само се коцкам у кладилница и пратам резултати ), кој ќе дреме 90мин пред телевизор.
   
  На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  За овие 10 гига шо ги даваат преку апликацијата.. Татко ми исто заеба работа и не го активираше тоа, после не му го покажуваше :) Избриша апликацијата и пак ја инсталираше и па му го отвори... Пробајте, бтв не трае интернетот 30дена него до 25ти месецов му пишуваше дека треба да го искористи така што пак сушат лажат :mad:
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,160
  713
  12 Април 2013
  Машко
  се палите за мо.ани 10гб што траат еднократно цццццц
   
 4. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  914
  728
  29 Март 2011
  Чек малце овие не можат да одат во сеф ? Оти на рекламата вели ако не ги потрошиш гигабајтите остануват за наредниот месец ? :?

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 5. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,251
  853
  8 Мај 2010
  Машко
  Тие 10гб што ги даваат се промотивни со одреден "рок на употреба". :)

  Гигабајтите кои ви се вклучени во претплатите одат во сеф.

  Е сега по правило треба прво промотивните гигабајти да ги троши, и тоа што ќе ви остане од тие што ви се во пакетот да ви се префрлат во сеф, а промотивните да истечат/избришат.


  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Мислам дека тоа со сефот е за корисници што ќе земат од новите пакети, не важи ретроактивно за сите.
   
  Mar tiN, worker_x и на Oktar им се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,900
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да, важи само за новите пакети, треба да обновиш договор ако сакаш да користиш сеф и да, прво се трошат промотивните па после тие регуларните и промотивните важат до 25ти кај оние кај кои циклусот е од 25ти до 25ти, кај тие што се со поинаков циклус на тарифирање ке биде до тој датум од кога почнува новиот месец и да, педерски е да рекламираат 30 дена ако ова го пуштија на 4ти да речеме а трае до 25ти што е практично само 21 ден. Да резимираме, А1 се подеднакво педери како и ВИП, за воља на вистината немав очекувања како повеќето тука затоа што станува збор за ребрендирање, ништо посебно, ниту е нов оператор ниту е нов газда се си е по старо, незнам како очекувавте тарифите да се преполоват само затоа што го смениле името.
   
  На Luxell, Chicco69, Speedster и уште 6 други им се допаѓа ова.
 8. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Чисто информативно, кои бендови ги користат А1(Вип) за 4Г мрежа?

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,801
  5 oктомври 2007
  Машко
  B3 i B20

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Тоа со сефот е кога ќе склопиш нов договор на тие тарифи каде што го има :) Не е на моменталните.. Така да "си ју ин 2 јирс" :( Требаше порано да им текна за оваа опција со префрлање на интернетот ама ајде, битно се сетиле..
  Бтв.. Не ми требаат тие 10гига пошо ја и овака не ги трошам овие 10 што ми се у пакет али ај..
   
 11. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
   
 12. Alekso1981

  Alekso1981
  Gaining Experience

  61
  54
  4 Декември 2017
  Машко
  Decki
  sto e popametno da ostanam na
  magenta 1 2950 den
  a1 combo 2500 den
  ne mi se prioritet tv kanali nesto mnogu
  poveke kvalitet na mob net i domasen internet
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,462
  6,691
  21 Јануари 2009
  Да останеш на Магента.
   
  Speedster, Маша и на marv им се допаѓа ова.
 14. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  331
  166
  28 Јуни 2013
  Кај дедо ми (припејд) стигнала порака дека ако не надополни пари во следните Х дена, постоечкиот буџет, негде 800 денари, го губи. Од последното надополнување (рок 6 месеци пред бришење) беа поминати само 3 месеци. Педери.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Некој да знае кога ке имаат вие роденден? Чекам за телефон....

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
  На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Ко шо гледам ќе дочекаме
  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 17. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Еве го новиот пакет А1 флекси, земајте додека има од промоцијата.

  upload_2019-9-11_22-30-39.png
   
 18. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,716
  2,033
  25 Март 2013
  Машко
  Тоа со промотивните 10 гб ќе биде плачки после. Ќе биде ја не сам знајала.

  За мене, Телекабел оптички 20/20 U/D + IPTV од алиекспрес за вкупно 700 денари месечно е сеуште убедливо најдобрата буџет опција за интернет и телевизија за дома
   
  На Luxell, Глупав, Vlecka и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. stormce

  stormce
  Intern

  47
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  Тоа не е пакет што го нудат, туку модел за флексибилно работно време за вработените во а1

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,283
  928
  1 Јуни 2016
  Фала за модераторите што сменија име на темата после пријавување :)
  Него, ми пишаа од А1 дека за месец - два ќе имале нови промоции.
  Останува да видиме.
   
 22. stormce

  stormce
  Intern

  47
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  Може ќе понудат нешто "бомбастично", цели 5 GB интернет еднократно. Ќе се потрошат :)

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
  На HardCorec и Uber- им се допаѓа ова.
 23. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  838
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Една малку комична приказна со дотичните :)

  Пред два месеци истече договорот за комбо пакетот (конечно!), телевизија, интернет и фиксен (и фиксен :D ).

  Сосема најнормално е поднесено брање за исклучување на пакетот, предвреме, некои 14 дена со напомена дека после истекот на договорот, јас ќе ја вратам опремата во продажниот салон. Договорено, нема проблем.

  На 30. 07. 2019 со опремаата одам во салонот во Сити Мол. Се раздолжуваме фино-лепо, опремата како што беше земена така беше и вратена, нема проблем.
  Следува дијалогот со вработениот:

  - Вака, затоа што имаме проблеми со системот (во превод: затоа што немаме асолни вработени оти не ни се дава плата), па можи следен месец да ви дојди сметка од околу 5000 денари... ќе ви издадам јас документ за секој случај, каде што е наведено дека уредно ја враќате опремата (е не, јас на жими мајка ќе си заминев, особено од ВИП после еден куп глупости и недоразбирања со нив).

  После 2 месеци стигнува порака на телефон:
  „Почитувани, вашата фактура за месец Август со број дрн дрн... изнесува 4998 денари...“

  Се јавувам во контакт центар веднаш по пораката, ставено било во забелешка дека се е во ред со тој договор, ама еве пак ќе препратат барање, за да се реши ситуацијата, а ќе ме исконтактираат за информација.

  Не ме исконтактираа, дури и заборавив на нив... денес ми текна, се јавив пак. Ме исконтактирале наводно. нема таков повик, а ако случајно во тој момент сум зборувал, што мали се шансите, со целата онлајн комуникација, ептен малку зборувам на телефон, ама ете и да било така, зошто не ме побарале пак, во една недела не успеале да ме најдат? За промоции и други глупости многу лесно ме наоѓале.
  Нејсе. Муабетот е дека сепак во системот грешката не можи да се надмини, требало лично со документот да одам во салон...

  Ете ги смешките. Долго време се занимавам со ВИП, секогаш сум губел време за нивни грешки. СЕКОГАШ! Имам еден куп примери, како и во салон сум чекал долго затоа што системот не работел, затоа што не знам што... цело време за нивни грешки.

  Заклучок: Багра неспособна бе. Ама толку ни е изборот, кај нас во глобала за повеќето (приближно за сѐ е така), ќе се убиеш од гњавење за нечија неспособност и на крајо треба да си благодарен ако завршиш работа и ако не те извадат виновен :D
   
  На Krkac, itstheigyg, Chicco69 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 24. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  464
  384
  9 Јули 2018
  Машко
  Како оди ова со субвенции во А1? На пример сум на тарифа а1 м 799 ден месечно и имам субвенции од 10к и сакам да земам пример самсунг а50 еднократно пишува 16.999 доплата дали од нив се одбиваат 10к субвенции и ќе треба да доплатам 7к или пак се одбиваат од само уред и ќе треба да доплатам повеќе?
   
 25. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  260
  169
  25 Февруари 2017
  Машко
  Тотално истиот проблем. Системот им смета уште 1 месец во моментот кога идеш да раскинеш договор. :annoyed: И мене ме заебаваа вака преку телефон ќе се среди ова она и ми пукна филмот си пишав приговор бидејќи сакав се да си имам на лист. Океј поднесов приговор се океј но после тие Х денови што треба да изминат не ми го пратија на адреса. И пак јавувај се ми рекоа ќе ме барале за кратко да ми пренесат што одлучија, и не са јавија. Пак ги барав следниот ден овојпат малку со повишен тон и ми рекоа да не се грижам прифатен е, ама јас сакав на мејл да ми го пратат за да си го имам. Неможело така морало во било кој салон да го испратат и да го подигнам и ми рекоа утре ќе бил испратен таму. Добро ајде, одам утредента во салонот ми викаат ние неможеме да издадеме одговор на приговор, тие стигале само на адреса. И по малку карање таму вработената збореше со контакт центарот нивни и го испратија ми го дадоа.

  Абе у пм за една ситница да се остаиш по контакт центар и продажни салони.
   
  На Krkac, Chicco69, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  880
  Прегледи:
  66,136
Вчитување...

Сподели

Вчитување...