1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

1. Martin1992

Martin1992
    Intern

52
    30
    30 Јуни 2019
    Машко
    Е јбг.. За 500ден телевизија сите канали да ги имаш е невозможно :) Ако ти се гледа ЛШ седи Вип или Телеком... Каде има пренос и дупло плаќај, шо да кажам. Овде имаш Спорт Клуб и лигите ги пуштаат а за ЛШ јок.. Ја не глеам уопште фудбал така да не ми смета ( Само се коцкам у кладилница и пратам резултати ), кој ќе дреме 90мин пред телевизор.

На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Martin1992

Martin1992
    Intern

52
    30
    30 Јуни 2019
    Машко
    За овие 10 гига шо ги даваат преку апликацијата.. Татко ми исто заеба работа и не го активираше тоа, после не му го покажуваше :) Избриша апликацијата и пак ја инсталираше и па му го отвори... Пробајте, бтв не трае интернетот 30дена него до 25ти месецов му пишуваше дека треба да го искористи така што пак сушат лажат :mad:

На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 123456

123456
    Gaining Experience

884
    453
    12 Април 2013
    Машко
    се палите за мо.ани 10гб што траат еднократно цццццц

4. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

852
    670
    29 Март 2011
    Чек малце овие не можат да одат во сеф ? Оти на рекламата вели ако не ги потрошиш гигабајтите остануват за наредниот месец ? :?

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

5. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,176
    745
    8 Мај 2010
    Машко
    Тие 10гб што ги даваат се промотивни со одреден "рок на употреба". :)

Гигабајтите кои ви се вклучени во претплатите одат во сеф.

Е сега по правило треба прво промотивните гигабајти да ги троши, и тоа што ќе ви остане од тие што ви се во пакетот да ви се префрлат во сеф, а промотивните да истечат/избришат.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

6. lynx

lynx
    Unstoppable

3,341
    3,002
    4 Септември 2008
    Мислам дека тоа со сефот е за корисници што ќе земат од новите пакети, не важи ретроактивно за сите.

Mar tiN, worker_x и на Oktar им се допаѓа ова.
  7. Oktar

Oktar
    Guru

3,333
    9,748
    23 oктомври 2012
    Машко
    Да, важи само за новите пакети, треба да обновиш договор ако сакаш да користиш сеф и да, прво се трошат промотивните па после тие регуларните и промотивните важат до 25ти кај оние кај кои циклусот е од 25ти до 25ти, кај тие што се со поинаков циклус на тарифирање ке биде до тој датум од кога почнува новиот месец и да, педерски е да рекламираат 30 дена ако ова го пуштија на 4ти да речеме а трае до 25ти што е практично само 21 ден. Да резимираме, А1 се подеднакво педери како и ВИП, за воља на вистината немав очекувања како повеќето тука затоа што станува збор за ребрендирање, ништо посебно, ниту е нов оператор ниту е нов газда се си е по старо, незнам како очекувавте тарифите да се преполоват само затоа што го смениле името.

На Luxell, Chicco69, Speedster и уште 6 други им се допаѓа ова.
  8. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,943
    3,553
    5 Декември 2009
    Машко
    Чисто информативно, кои бендови ги користат А1(Вип) за 4Г мрежа?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

9. marv

marv
    Practice makes perfect

2,075
    1,355
    5 oктомври 2007
    Машко
    B3 i B20

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Martin1992

Martin1992
    Intern

52
    30
    30 Јуни 2019
    Машко
    Тоа со сефот е кога ќе склопиш нов договор на тие тарифи каде што го има :) Не е на моменталните.. Така да "си ју ин 2 јирс" :( Требаше порано да им текна за оваа опција со префрлање на интернетот ама ајде, битно се сетиле..
    Бтв.. Не ми требаат тие 10гига пошо ја и овака не ги трошам овие 10 што ми се у пакет али ај..

11. Martin1992

Martin1992
    Intern

52
    30
    30 Јуни 2019
    Машко

12. Alekso1981

Alekso1981
    Gaining Experience

61
    54
    4 Декември 2017
    Машко
    Decki
    sto e popametno da ostanam na
    magenta 1 2950 den
    a1 combo 2500 den
    ne mi se prioritet tv kanali nesto mnogu
    poveke kvalitet na mob net i domasen internet

13. Avid

Avid
    Unbeatable

3,774
    5,525
    21 Јануари 2009
    Да останеш на Магента.

Speedster, Маша и на marv им се допаѓа ова.
  14. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

285
    152
    28 Јуни 2013
    Кај дедо ми (припејд) стигнала порака дека ако не надополни пари во следните Х дена, постоечкиот буџет, негде 800 денари, го губи. Од последното надополнување (рок 6 месеци пред бришење) беа поминати само 3 месеци. Педери.

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,943
    3,553
    5 Декември 2009
    Машко
    Некој да знае кога ке имаат вие роденден? Чекам за телефон....

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Uber-

Uber-
    Gaining Experience

105
    96
    23 Август 2017
    Машко
    Занаетчија
    Ко шо гледам ќе дочекаме
    Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација

17. lynx

lynx
    Unstoppable

3,341
    3,002
    4 Септември 2008
    Еве го новиот пакет А1 флекси, земајте додека има од промоцијата.

upload_2019-9-11_22-30-39.png

18. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,421
    1,581
    25 Март 2013
    Машко
    Тоа со промотивните 10 гб ќе биде плачки после. Ќе биде ја не сам знајала.

За мене, Телекабел оптички 20/20 U/D + IPTV од алиекспрес за вкупно 700 денари месечно е сеуште убедливо најдобрата буџет опција за интернет и телевизија за дома

На Luxell, Глупав, Vlecka и уште 2 други им се допаѓа ова.
  19. stormce

stormce
    Intern

36
    11
    8 Февруари 2018
    Машко
    Тоа не е пакет што го нудат, туку модел за флексибилно работно време за вработените во а1

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

20. lynx

lynx
    Unstoppable

3,341
    3,002
    4 Септември 2008
  21. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

971
    667
    1 Јуни 2016
    Фала за модераторите што сменија име на темата после пријавување :)
    Него, ми пишаа од А1 дека за месец - два ќе имале нови промоции.
    Останува да видиме.

22. stormce

stormce
    Intern

36
    11
    8 Февруари 2018
    Машко
    Може ќе понудат нешто "бомбастично", цели 5 GB интернет еднократно. Ќе се потрошат :)

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

На HardCorec и Uber- им се допаѓа ова.
  23. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

826
    1,755
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Една малку комична приказна со дотичните :)

Пред два месеци истече договорот за комбо пакетот (конечно!), телевизија, интернет и фиксен (и фиксен :D ).

Сосема најнормално е поднесено брање за исклучување на пакетот, предвреме, некои 14 дена со напомена дека после истекот на договорот, јас ќе ја вратам опремата во продажниот салон. Договорено, нема проблем.

На 30. 07. 2019 со опремаата одам во салонот во Сити Мол. Се раздолжуваме фино-лепо, опремата како што беше земена така беше и вратена, нема проблем.
    Следува дијалогот со вработениот:

- Вака, затоа што имаме проблеми со системот (во превод: затоа што немаме асолни вработени оти не ни се дава плата), па можи следен месец да ви дојди сметка од околу 5000 денари... ќе ви издадам јас документ за секој случај, каде што е наведено дека уредно ја враќате опремата (е не, јас на жими мајка ќе си заминев, особено од ВИП после еден куп глупости и недоразбирања со нив).

После 2 месеци стигнува порака на телефон:
    „Почитувани, вашата фактура за месец Август со број дрн дрн... изнесува 4998 денари...“

Се јавувам во контакт центар веднаш по пораката, ставено било во забелешка дека се е во ред со тој договор, ама еве пак ќе препратат барање, за да се реши ситуацијата, а ќе ме исконтактираат за информација.

Не ме исконтактираа, дури и заборавив на нив... денес ми текна, се јавив пак. Ме исконтактирале наводно. нема таков повик, а ако случајно во тој момент сум зборувал, што мали се шансите, со целата онлајн комуникација, ептен малку зборувам на телефон, ама ете и да било така, зошто не ме побарале пак, во една недела не успеале да ме најдат? За промоции и други глупости многу лесно ме наоѓале.
    Нејсе. Муабетот е дека сепак во системот грешката не можи да се надмини, требало лично со документот да одам во салон...

Ете ги смешките. Долго време се занимавам со ВИП, секогаш сум губел време за нивни грешки. СЕКОГАШ! Имам еден куп примери, како и во салон сум чекал долго затоа што системот не работел, затоа што не знам што... цело време за нивни грешки.

Заклучок: Багра неспособна бе. Ама толку ни е изборот, кај нас во глобала за повеќето (приближно за сѐ е така), ќе се убиеш од гњавење за нечија неспособност и на крајо треба да си благодарен ако завршиш работа и ако не те извадат виновен :D

На Krkac, itstheigyg, Chicco69 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  24. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

189
    198
    9 Јули 2018
    Машко
    Како оди ова со субвенции во А1? На пример сум на тарифа а1 м 799 ден месечно и имам субвенции од 10к и сакам да земам пример самсунг а50 еднократно пишува 16.999 доплата дали од нив се одбиваат 10к субвенции и ќе треба да доплатам 7к или пак се одбиваат од само уред и ќе треба да доплатам повеќе?

25. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

204
    126
    25 Февруари 2017
    Машко
    Тотално истиот проблем. Системот им смета уште 1 месец во моментот кога идеш да раскинеш договор. :annoyed: И мене ме заебаваа вака преку телефон ќе се среди ова она и ми пукна филмот си пишав приговор бидејќи сакав се да си имам на лист. Океј поднесов приговор се океј но после тие Х денови што треба да изминат не ми го пратија на адреса. И пак јавувај се ми рекоа ќе ме барале за кратко да ми пренесат што одлучија, и не са јавија. Пак ги барав следниот ден овојпат малку со повишен тон и ми рекоа да не се грижам прифатен е, ама јас сакав на мејл да ми го пратат за да си го имам. Неможело така морало во било кој салон да го испратат и да го подигнам и ми рекоа утре ќе бил испратен таму. Добро ајде, одам утредента во салонот ми викаат ние неможеме да издадеме одговор на приговор, тие стигале само на адреса. И по малку карање таму вработената збореше со контакт центарот нивни и го испратија ми го дадоа.

Абе у пм за една ситница да се остаиш по контакт центар и продажни салони.

На Krkac, Chicco69, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. petelko23
    Одговори:
    769
    Прегледи:
    55,319
Вчитување...

Сподели

Вчитување...