• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

A1 (поранешно VIP)

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,248
Повеќе ја сакам зашто обезбедува доста големи брзини, телекомот не ми е јасно зошто не форсира VDSL, или некој сличен стандард, а не вака или ADSL 2+ или оптика, нема ништо измеѓу и 70 проценти од корисниците дремат на конекции под 10 мегабити.
Кога се продаваше на времето ПТТ ака Македонски Телеком инфраструктурата односно бакарните жици не се продадоа туку им се дадоа екслузивно под закуп на користење X години. Тој период измина и сега за да ги користат услугите на таа мрежа даваат дел од колачот, затоа и во тој момент почна изградбата на оптичка мрежа која е во нивна сопственост.

Ова е исто како приказната со ЕВН и Мепсо.
 
S

Sukhoi

Гостин
Кога се продаваше на времето ПТТ ака Македонски Телеком инфраструктурата односно бакарните жици не се продадоа туку им се дадоа екслузивно под закуп на користење X години. Тој период измина и сега за да ги користат услугите на таа мрежа даваат дел од колачот, затоа и во тој момент почна изградбата на оптичка мрежа која е во нивна сопственост.

Ова е исто како приказната со ЕВН и Мепсо.
Чек сега чии се всушност бакарните жици и бандерите? Телеком на кого плаќа, кој му изнајмува? И дали One плаќа на телекомот пошто ја користи нивната поставена опрема(на Телеком), и плус овие телеком плаќаат на некого зашто користи жици и бандери што не се во нивна сопственост? Добро ли те разбрав?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,248
Телекомот нели не е 100% приватен како ЕВН туку државата има дел од се тоа. Искрено да ти кажам незнам детали како им е тоа регулирано ама сигурно државата го држи тој дел и за да го користат треба да даваат од профитот повеќе од што треба.

За Оне и остали корисници валјда секој може да си рента жичана инфраструктуа ама пак тука доаѓаме до делот крајна опрема односно централите кои се сепак на Телекомот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Чек сега чии се всушност бакарните жици и бандерите? Телеком на кого плаќа, кој му изнајмува? И дали One плаќа на телекомот пошто ја користи нивната поставена опрема(на Телеком), и плус овие телеком плаќаат на некого зашто користи жици и бандери што не се во нивна сопственост? Добро ли те разбрав?
На државата плаќа, а државата има 40% (мислам) сопственост на телеком. Оне исто плаќа за користење на бакарните парици.

Големи договори се тоа со многу клаузули. Според мене ЕВН и ПТТ никогаш не смееја да се продадат.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
865
754
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Гледам снемува тв/нет прееска, исто како горе наведените членови, одреден период па се док луѓе не легнат за спиење, нетот не мрда од 30кбс па нагоре.

Идам до доле во влез, кога што да видам:на некој ептен му прекипело.. :D

complementary спидтестови, ме замрзе секој ден пошто истата приказна е веќе месец дена.

http://imgur.com/a/OfGAz

и најдното го допрев пред некој ден:гомна. откако ме пребација на docsis, само маки и јадови. од 3G почнав дома да си седам, не се ни надевам да го средат ова наскоро, поднесов приговор, се надевам ќе ги баталам наскоро.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,862
3,956
Јас го раскинав договорот со телињата од Близу. Поголеми ...ај да не велам што, не верувам да има во државава. Со ВИП можат рака под рака да тераат. Тешко на оние кои направија нови договори... Моментално сум на Телекабел, се преродив. Башка договор на неопределено даваат по дифолт. Милина. И 100 поевтино плаќам :cool:
 

najtmare

Intern
15 ноември 2015
2
1
За тие што сте на technicolor модемот, за подобра Wi-Fi конекција ставете го на 5Ghz freq.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,511
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Не е некое решение 5Ghz, не работат сите уреди така. А дека е подобар сигналот, подобар е.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И воедно нема врска со техниколор или не, важи за сите уреди во светот, 5ГХз е порастеретен опсег, ама затоа па послабо пробива препреки.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,132
3,354
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
technicolor ко рингла е, доста грее.o_O
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,511
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Нема Combined Mode, иначе тоа би било интересна опција. Игор, ја ги шлапнав рутерот на компјутер, па HD рисиверот врз него, и добив тостер бачко :D гајле ми е, нека горат, близу плаќа :D
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,871
4,092
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Има едно Concurrent Mode овој CBS рутерот, ваљда тоа му доаѓа како Combined.

Иначе на 5 GHz многу послаб сигнал се добива во други соби, спратови итн..
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
273
199
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
„Шарени“ R7 1700 @3.8Ghz w/ DeepCool Captain 240EX
Motherboard
Gigabyte AX370 Gaming K5 v1.0
Storage
WDBlue/Samsung SpinPoint 1TB/EVO-850 SSD 120GB
PSU
DA700 DeepCool Aurora
RAM
2 x 8GB GSkill TridentZ RGB @ 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1080 AORUS OC EDGE EDITION
Case
Sama TITAN (каквое љубав)
Mouse
Rival 300
Keyboard
Asus Echelon Mechanical w/ CherryMX Black
Audio
AKG K272-HD/Marantz SR4600 w/ Infinity TSS-750
Monitor
27' + 24' Шамсунг
OS
Њиндос 10 (згрешив али ај)
Денов нешто нетов pms ова она, како кај другите?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,252
4,477
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Се подновив со нов 50 Мбит-ен пакет од Близу. Гратис приклучок за втор телевизор и Technicolor модем.
Се за 999 денари.
5302093651.png

Сега за сега на радоста моја и нема крај, додека не падне првиот дожд... :D
Како и да е, ако во најлош случај ми падне до 25 Мбит-а, колку што стои во договорот, на коњ сум...

WP_20160505_11_57_11_Pro.jpg
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,871
4,092
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Нема да постои веќе Blizoo oд 11-ти, треба да се смени името на темава :)
 

Antonio Vasilevski

Gaining Experience
3 јануари 2016
241
88
Аеродром, Скопје
Antonio Vasilevski's setup  
Processor & Cooler
Xeon E5430 3.4 GHz OC & Deepcool Gammax 400
Motherboard
Asus P5K SE
Storage
WD 500 GB Blue Caviar
RAM
Kingston 2x2 GB 1066 MHz OC
Video card
HD 7770 1GB
Monitor
LG Flatron W1934S
OS
Windows 7
Нема да постои веќе Blizoo oд 11-ти, треба да се смени името на темава :)
А тие што се корисници ќе се префрлат на вип или ќе останат на близу до крајот на договорот?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,252
4,477
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Ајде некој што има Technicolor модем да ми разјасни нешто: дали рутерот во него е срање или јас некаде грешам во сетинзте, зошто како и да го наместам не можам да извадам повеќе од 15 Мбит-а. TP-link-от пак, цепа пуни 50...
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,148
Скопје
Ајде некој што има Technicolor модем да ми разјасни нешто: дали рутерот во него е срање или јас некаде грешам во сетинзте, зошто како и да го наместам не можам да извадам повеќе од 15 Мбит-а. TP-link-от пак, цепа пуни 50...
Default подесувања кај мене па си ја вади брзината како на лан, само има еден проблем мал.. мала далечина за wifi има :D
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,871
4,092
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А тие што се корисници ќе се префрлат на вип или ќе останат на близу до крајот на договорот?
Договорот ќе ти стои ист како што си е, aма ти фактички ќе станеш VIP корисник зашто Blizoo како име/бренд веќе нема да постои.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,252
4,477
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Default подесувања кај мене па си ја вади брзината како на лан, само има еден проблем мал.. мала далечина за wifi има :D
Не сака никако, а на два метра е лаптопот. :(
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Има некој фрки со фејсбук споро отварање? Не само facebook.com туку и messenger.com
touch.facebook.com и m.facebook.com работат малце побрзо па коа ќе дојде “жустрото“ на нив морам да се префрлам
DNS серверите ми беа на opendns, мислев до нив па ги сменив на google dns исти к*р, на близу dns исто
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,766
1,780
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Има некој фрки со фејсбук споро отварање? Не само facebook.com туку и messenger.com
touch.facebook.com и m.facebook.com работат малце побрзо па коа ќе дојде “жустрото“ на нив морам да се префрлам
DNS серверите ми беа на opendns, мислев до нив па ги сменив на google dns исти к*р, на близу dns исто
И кај мене вака прави на моменти, последниве неколку дена.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Same sh*t so One , imav problem so FB ne loadirase brzo videa i gif, a brzinata e 10/1 so 20-25 ping... LoL
 

teo4u

Intern
26 декември 2015
2
0
Имам нет од Близу, дали знај некој зошто цело време ми се менуваат адресите кога ќе проверувам во cmd ping google.com ?? Со едната адреса имам 8 пинг, со друга 40. Во игрите пингот ми се движеше од 9-15, сега минимум 45.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно