Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

A1 (поранешно VIP)

18 септември 2020
575
488
Македонија
Дечки, јас сум корисник на А1 (телефонија само) веќе 12 години .. сеа сакам и невестата да ја ставам во пакет заедно, кај декември треба да обновувам договор бидејќи ми истекува.
Да си терам регуларно или преку некој агент би можела да се фати некоја подобра понуда? Може да се отстапи од тоа што е (постпејд) на вебсајт?
Фала.
Ако можеш да фатиш, ако не ќе ти речат твоите тарифи што ги имаш да ги оставиме исти, а од сопругата да одберете од тарифите ко што ги имаме на страната. Ако е на припејд, може да и направат пакет за 350 денари неограничени разговори и SMS и 10Гб интернет (по случаен избор го испраќале).
Инаку еве апдејт за двата постари броја од А1, од кој само на еден ми беа покачиле претплата.

Добив одгобор од А1 контакт центар, кратко кажано „тоа ти е“ :).

Интересно е што ми имаат покачено претплата само на бројот што ми беше „idle“, т.е. месечно плаќав 650 денари и немав дополнителни трошоци, на другиот број каде плаќам паркинзи, докупувам GB интернет и каде сметката ми е редовно 1200-1300 денари, не ми имаат покачено претплата. Ако ја ставам на страна повредената суета и размислам логично, сега би сакал и на другиот број да ми покачат претплата за +100 денари со што ќе добијам +15 GB интернет, бидејќи вообичаено плаќам +299 денари за +10 GB интернет и во пракса ќе ми е поевтино.

Ако знае некој број од агент нека ми пише, а во меѓувреме малку да размислам колку е паметно да се јавам доброволец за покачување :)
Дај боже, господ нека ти помогни
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.628
3.156
Неготино
Ако можеш да фатиш, ако не ќе ти речат твоите тарифи што ги имаш да ги оставиме исти, а од сопругата да одберете од тарифите ко што ги имаме на страната. Ако е на припејд, може да и направат пакет за 350 денари неограничени разговори и SMS и 10Гб интернет (по случаен избор го испраќале).
На Лелеком е, сакаме да префрлиме на а1 и да искористиме буџет за телефон. На 1100 тарифа ни даваа на двајцата по 9000 поени, затоа прашувам дали би се сменило нешто ако фатиме агент или нешто.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
На Лелеком е, сакаме да префрлиме на а1 и да искористиме буџет за телефон. На 1100 тарифа ни даваа на двајцата по 9000 поени, затоа прашувам дали би се сменило нешто ако фатиме агент или нешто.

На времето агентите имаа одредени поволности и се јавуваа на пример пред да истече договорот, а тое беа некои фиксни привилегии што ги немаше на веб страната, пример повеќе интернет. Доколку на пример прашаш агент за некоја трета повластица, имаше некоја служба вп А1, што ја контактираат за да им одобри.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Раскини го договорот без пенали ако нема поминато 30 дена.
Така ќе биде највероватно ама чекам да излезе сметката на сајтот од а1 да видам што пишува таму. Бев салон да прашам за случајов т.е дали може да ја користам телевизијата ако раскинам договор..одговор беше не може. Така и си мислев.
Значи имам рок 30 дена да раскинам договор ако не ме бендисува новата цена, добор е ми направија услуга за да се префрлам на телеком нет+тв т.е новата магентатв за да не чекам крај на година да м изаврши договорт со а1.
Прашано телеком дали може сега да направам нов договор (сегашниот е до декември)..рекоа Може
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Конечно излезе сметката ама во неа абер нема за раскинување договор и слично. Мора детално да се распрашам за ова да раскинам па после да ми дојде сметка за пенали..со апаши имам работа
 
18 септември 2020
575
488
Македонија
Конечно излезе сметката ама во неа абер нема за раскинување договор и слично. Мора детално да се распрашам за ова да раскинам па после да ми дојде сметка за пенали..со апаши имам работа
Ај да е кабловска телевизија па да покачуваат претплата за повеќе канали и тоа и ХД канали. Ама DVB T телевизија во која сите канали се во 576i резолуција и без надградба на мултиплексерите за повеќе канали.
Треба да си бараш се што ти следува, да ти ги додадат сите дополнителни канали што ги немаш, во спротивно бара раскинување на договорот.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Ај да е кабловска телевизија па да покачуваат претплата за повеќе канали и тоа и ХД канали. Ама DVB T телевизија во која сите канали се во 576i резолуција и без надградба на мултиплексерите за повеќе канали.
Треба да си бараш се што ти следува, да ти ги додадат сите дополнителни канали што ги немаш, во спротивно бара раскинување на договорот.
На раскинување одам, секако планирав на крај на година да се префрлам на телеком. Вака само ми ја убрзаа работава :)))
DVB T е застарена технологија
 
18 септември 2020
575
488
Македонија
На раскинување одам, секако планирав на крај на година да се префрлам на телеком. Вака само ми ја убрзаа работава :)))
DVB T е застарена технологија
И до крајот на годината да тераш, немаш гајле, ќе истече времето брзо и така поминува. Нека се прилагоди подобро новата Магента ТВ па можеби ќе начекаш подобри функции, па и попуст од агент нешто можеби ќе добиеш.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
И до крајот на годината да тераш, немаш гајле, ќе истече времето брзо и така поминува. Нека се прилагоди подобро новата Магента ТВ па можеби ќе начекаш подобри функции, па и попуст од агент нешто можеби ќе добиеш.
Точно така и беше планот ама сега одкако покачија претплата и имам можност за раскинување..да ја искористам шансата.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.911
5.393
SK
Добро бе, законски е тоа воопшто? Па постпејд договор досега немам слушнато да е можно да се менува без согласност од двете страни. Дури и по истек на рокот, договорот е важечки месец за месец.

Да не има некои измени во регулативите?
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Не е првпат вака А1 да менува претплата т.е да качи цена. Почнаа мислам со мобилните тарифи сега и обичната тв дојде на ред. Дали е законски или не, незнам ама не е во ред вака. Плус ми рекоа од подршка дека се ќе пишело во сметката..ветар во магла ништо немаше.
Тие можат да мануваат услови ама не и корисниците, лоповска работа
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Сериозно знае некој конкретно дали се менувани законите, пошто без промени ова не би требало да е можно. Барем не легално можно.
Не верувам дека ова го прават на своја рака, гарант покриени се
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Треба да се провери, тоа го кажувам... Во најмала рака можеби има некој детал, на пример да се жалиш писмено за да те вратат на старо, детал кој не ти го кажуваат.
Мислам целта им беше да ги исчистат оние што користа стари mobilni тарифи и да ги префрлат на нови, поскапи. Ама за ДВБт телевизијава нема логика покачувањево на претплата ич
 
18 септември 2020
575
488
Македонија
Гига забава со 100GB интернет
1000005066.jpg
Еве една убава работа покрај сите други лоши работи од страна на А1.
Ама според мене, пакетот за 299 денари со неограничено на социјалните мрежи, неограничени разговори и SMS и 10GB интернет нема ништо да ја замени.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
10гб се повеќе од доволни за припејд + бесплатни социјални мрежи. Јас не сум трошаџија баш еве слика во атачмент
 

Атачменти

  • Screenshot 2024-06-19 133648.jpg
    Screenshot 2024-06-19 133648.jpg
    34,1 KB · Прегледи: 39

thrw

On your way to fame
3 декември 2021
632
504
10гб се повеќе од доволни за припејд + бесплатни социјални мрежи. Јас не сум трошаџија баш еве слика во атачмент
Ако седиш во Охрид цел месец или викендичка каде не ти се исплати да плаќаш месечно интернет и гледаш филмови, видеа во високи или квалитетни резолуции, брзо ќе стигнеш до 100. Во мојата папка што си ја носам кога немам веќе поволности да го гледам од интернет тоа, една датотека со „1080p60fps“ форматот ако е подолга од 2 часа е лесно искористување на 10 „GB“(да не коментирам за „4K“ со 60). Ако па имаш работа да праќаш виртуелки и цели емулации, само една ти е 30 „GB“ да го собере оперативниот систем и сите апликации за работа во околина.
 
18 септември 2020
575
488
Македонија
Ако седиш во Охрид цел месец или викендичка каде не ти се исплати да плаќаш месечно интернет и гледаш филмови, видеа во високи или квалитетни резолуции, брзо ќе стигнеш до 100. Во мојата папка што си ја носам кога немам веќе поволности да го гледам од интернет тоа, една датотека со „1080p60fps“ форматот ако е подолга од 2 часа е лесно искористување на 10 „GB“(да не коментирам за „4K“ со 60). Ако па имаш работа да праќаш виртуелки и цели емулации, само една ти е 30 „GB“ да го собере оперативниот систем и сите апликации за работа во околина.
Па во тој случај ќе си земиш припејд картичка или ако си припејд ќе си активираш 100GВ за 399 денари / 30 дена. Ако ти притреба уште интернет, ќе си земиш уште една картичка или некој од фамилија ако има припејд ќе активираш уште 100GB. Тарифирањето во припејд е на 10КВ и имаш 4G+ интернет.
Потрошувачка има зголемено последниве 4 години, поради побарувачката за работна сила и секој ќе си направи пресметка колку му треба за да симни дадотеки и останати работи. До лани имаа од А1 лоша мрежа, но со тек на време ја средија колку толку.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Ако седиш во Охрид цел месец или викендичка каде не ти се исплати да плаќаш месечно интернет и гледаш филмови, видеа во високи или квалитетни резолуции, брзо ќе стигнеш до 100. Во мојата папка што си ја носам кога немам веќе поволности да го гледам од интернет тоа, една датотека со „1080p60fps“ форматот ако е подолга од 2 часа е лесно искористување на 10 „GB“(да не коментирам за „4K“ со 60). Ако па имаш работа да праќаш виртуелки и цели емулации, само една ти е 30 „GB“ да го собере оперативниот систем и сите апликации за работа во околина.
Прав ти е муабетов ама овие пакети не се наменети за Тешки работи кои ги наброја. Стрикно сурфање, инстаграм, фејсбук...јас ич не користам јутубе пример. Ако се користи отидоја тие 10гб нет...А за привремен нет треба друго решение да си најдеш, мобилниот нет не е такво поради ограничените гига пример
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.911
5.393
SK
Nema, baraj 4g da podrzuva 3 & 20 band, ako gi ima ovie ke imas i 5g bidejki ovie se Eu band,tie na linkot za azija izgleda se...eve frekfencii od A1

Телефонот ова го подржува за 4G:FDD-LTE:B1 / B3 / B5 / B8 / B19

Овде гледам дека А1 користи: B1 / B3 / B20 / B28

Значи телефонов и мрежата се компатибилни на B1 / B3 но телефонов не ги подржуваа B20 / B28 фрекфенциите. Што конкретно ќе ми значи ова? Фрекфенцијата е фиксна на базна станица или секоја базна станица ќе се обиде да се поврзе со мене на некоја од можните фрекфенции? Дај објасни малку како за да се разбере, во layman terms. :)


1718901512623.png
 
18 септември 2020
575
488
Македонија
Телефонот ова го подржува за 4G:FDD-LTE:B1 / B3 / B5 / B8 / B19

Овде гледам дека А1 користи: B1 / B3 / B20 / B28

Значи телефонов и мрежата се компатибилни на B1 / B3 но телефонов не ги подржуваа B20 / B28 фрекфенциите. Што конкретно ќе ми значи ова? Фрекфенцијата е фиксна на базна станица или секоја базна станица ќе се обиде да се поврзе со мене на некоја од можните фрекфенции? Дај објасни малку како за да се разбере, во layman terms. :)


Погледнете го атачментот 138359
Ќе имаш 4G само на Bend 3, надвор од таа фреквенција ќе имаш само 3G. Кај мене телефонот ги подржува и Бенд 3 и Бенд 20 и имам супер брз интернет насекаде низ државата.
 

dejanm

Gaining Experience
15 јануари 2014
111
53
Ај да си прашам за една мака и јас..
Денес ми поврзаа интернет оптика и телевизија со некаков бокс со далечинско (прв пат користам нивни услуги). И прв проблем е што голем дел од програмите се со ужасен квалитет, замаглувања има како да е 99та год. Се јавив на 1234 и нормално прво беше ресет или пробај со друг hdmi кабел. Но без успех. Сето тоа е на 55инчен тв( ако и ова е фактор?). Секако ќе барам да дојдат да си проверат, но ме интересира некој сличен проблем да има?
 
18 септември 2020
575
488
Македонија
Ај да си прашам за една мака и јас..
Денес ми поврзаа интернет оптика и телевизија со некаков бокс со далечинско (прв пат користам нивни услуги). И прв проблем е што голем дел од програмите се со ужасен квалитет, замаглувања има како да е 99та год. Се јавив на 1234 и нормално прво беше ресет или пробај со друг hdmi кабел. Но без успех. Сето тоа е на 55инчен тв( ако и ова е фактор?). Секако ќе барам да дојдат да си проверат, но ме интересира некој сличен проблем да има?
Ќе проверат во поставките како треба да наместат за да имаш подобра слика на телевизорот и можно е да треба да го сменат ХДМИ кабелот нешто евентуално ако е до него. Јас користам 32 инчен телевизор поврзан со антена директно и квалитетот на каналите од СД резолуција е тој што го имам.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.911
5.393
SK
Ќе имаш 4G само на Bend 3, надвор од таа фреквенција ќе имаш само 3G. Кај мене телефонот ги подржува и Бенд 3 и Бенд 20 и имам супер брз интернет насекаде низ државата.
Но кое ќе биде поведението на системот, секоја базна станица може да се поврзува на банд 3? Базните станици можат да работат на повеќе бандови/опсези на фрекфенции? Или лимитирани се на една?

3G е секаде истиот опсег на фрекфенции?
Говорните повици не се засегнати?

Се обидувам да разберам што конкретно ќе се случува при користење.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.298
Мислења
978.030
Членови
35.584
Најнов член
sataniskov
На врв Дно