Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

A1 (поранешно VIP)

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
607
449
Исто и кај мене, случајно видов во пдф фактурата, ако не сум согласен со понуденото имам рок од 30 дена да го раскинам договорот без пенали. Абе апаши. :)

А можеме ли да ги тужиме затоа што тие ги менуваат условите среде договор?
Нека плаќаат тие пенали.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
А можеме ли да ги тужиме затоа што тие ги менуваат условите среде договор?
Нека плаќаат тие пенали.
Тешко тоа и плус ти даваат демек избор ако не ти чине да го откажеш договорот. Иста финта и телеком мислам прават. Знаат дека скоро сите ќе прифатат и ќе тераат по старо. Сите оператори се Заштитени Мечки, тие се може да прават ама корисникот не веднаш закани има со пенали ова она
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
607
449
Тешко тоа и плус ти даваат демек избор ако не ти чине да го откажеш договорот. Иста финта и телеком мислам прават. Знаат дека скоро сите ќе прифатат и ќе тераат по старо. Сите оператори се Заштитени Мечки, тие се може да прават ама корисникот не веднаш закани има со пенали ова она
Не сум го проучувал детално договорот, ама ако можат тие така да се однесуваат, зошто да не можам и јас? И јас ќе им дадам избор да ми ја зголемат брзината или да го раскинат договорот.

Ова под услов некаде во договорот да не е наведено дека тие имаат право да ги менуваат условите.

ПС
Јас морам да молчам и да ги прифаќам нивните услови бидејќи немам друг избор...
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Не сум го проучувал детално договорот, ама ако можат тие така да се однесуваат, зошто да не можам и јас? И јас ќе им дадам избор да ми ја зголемат брзината или да го раскинат договорот.

Ова под услов некаде во договорот да не е наведено дека тие имаат право да ги менуваат условите.

ПС
Јас морам да молчам и да ги прифаќам нивните услови бидејќи немам друг избор...
Се можат тие, така им е средена работата. И ако направиш така ќе ти речат да плаќаш пенали и џабе судови кога знаеш унапред дека си осуден. Исто прават и со тв каналите операториве. кога потпишуваш договор се Џ канали ама ето им ѕекнало после некое време да сменат некој канал и џабе жалби.
Нивниот одговор е Имаме замена за тој канал алооо не ја сакам замената сум напреавил договор и платил за тој и тој канал да го имам. Овде колку знам се заштитени бајаѓи.
Врѕи-сучи ние корисниците го јадеме подебелиот стап секогаш. A1 се најголемите расипани створења, мислам бетер и од телеком се. Бев 12 години со нив и сум поминал секакви глупости
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.060
1.959
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Од последно што знам АЕК вели: Ако ти се промени пакетот/услугата кој/а го/ја плаќаш, а е пишан/а во договорот, тогаш имаш право да го раскинеш истиот договор.

Во овој случај А1 а верувам и други велат „дечки ова е старо, нас ни требаат пари, имаш 2 опции“ а 2те опции се:
 • Да бидеш задоволен со промената.
 • Да раскинеш договорот доколку не си задоволен од промената.

Договорите најчесто се склучуваат за 24 месеци, така да после тоа ти имаш целосно право што сакаш да правиш, а реално гледано и тие...
Доколку истото се деси во времетраење на договор, тогаш имаш право исто да го прекинеш тој договор (со убаво образложение) БЕЗ пенали да платиш.
 
Последна промена:

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.876
4.690
Не сум го проучувал детално договорот, ама ако можат тие така да се однесуваат, зошто да не можам и јас? И јас ќе им дадам избор да ми ја зголемат брзината или да го раскинат договорот.
Ти си корисник, тие се даватели на услуги. Пред законите имаат различни права и обврски. Не е ова договор меѓу две исти страни.

За сѐ останато, @pipelin убаво објасни, сѐ е точно.

Овие Смарт пакети се прилично стари и со години не се во понуда. Многу корисници уште ги имаат затоа што беа многу поволни и затоа што новиве пакети со тие карактеристики сега се многу поскапи. И за продолжување на договор не даваа речиси никакви поволности. Така што корисниците веќе се со изминат обврзувачки договор. Евентуално ако некого прелажале да го продолжи.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.893
14.658
youtu.be
А можеме ли да ги тужиме затоа што тие ги менуваат условите среде договор?
Нека плаќаат тие пенали.
Јас сум со изминат договор така да... ми останува да бирам дали да останам со нивната понуда или да го раскинам договорот.

Али циркуси се со понудата, моментално имам 1.5Gb мобилен интернет (немам потреба од повеќе) и домашен интернет со брзина 50/50Mbps - комбо пакет --> мобилен + интернет + телевизија .

Вели, ќе добиете дополнително бесплатни 4.5Gb мобилен интернет, а подолу, ќе плаќаш 100 денари повеќе. :)
Ептен се со збунувачки (шибицарски) пристап. :ROFLMAO:

Screenshot from 2024-04-29 15-35-57.png

Исто и со брзината на интернетот, вели, како наш лојален бла бла бла ќе се зголеми брзината на 100/5Mbps, арно ама ќе плаќаш 100 денари повеќе. :ROFLMAO:

Screenshot from 2024-04-29 15-36-37.png

Не се сетиле да направат и кај TV каналите корекција јер нели, лојален корисник сум .... :ROFLMAO:
 
Последна промена:
18 септември 2020
540
443
Македонија
Јас сум со изминат договор така да... ми останува да бирам дали да останам со нивната понуда или да го раскинам договорот.

Али циркуси се со понудата, моментално имам 1.5Gb мобилен интернет (немам потреба од повеќе) и домашен интернет со брзина 50/50Mbps - комбо пакет --> мобилен + интернет + телевизија .

Вели, ќе добиете дополнително бесплатни 4.5Gb мобилен интернет, а подолу, ќе плаќаш 100 денари повеќе. :)
Ептен се збунувачки (шибицарски) пристап. :ROFLMAO:

Погледнете го атачментот 137103

Исто и со брзината на интернетот, вели, како наш лојален бла бла бла ќе се зголеми брзината на 100/5Mbps, арно ама ќе плаќаш 100 денари повеќе. :ROFLMAO:

Погледнете го атачментот 137102

Не се сетиле да направат и кај TV каналите корекција јер нели, лојален корисник сум .... :ROFLMAO:
Ти на DOCSIS си или на LAN поврзан? Ако си на LAN нема 100/5, туку 60/60, а на оптика 100/100 Mbps.
Ќе имаш ако продолжиш мобилна 6GB супер брз 4G+ интернет и неограничени разговори кон сите мрежи (ова се поклопува со новите Ултра тарифи).
Сакаш продолжи, сакаш ако имаш подобра понуда раскини му го договорот.
А1 планираат да прават заработка на овој начин сега, а мене нема да ме вознат да му плаќам претплата никогаш, туку припејд и рает сум како студент ми одговара скроз.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.893
14.658
youtu.be
Ти на DOCSIS си или на LAN поврзан?
LAN
Ако си на LAN нема 100/5, туку 60/60, а на оптика 100/100 Mbps.
Ова ми е познато одамна, верувам (очекувам да ми се јават за термин) дека треба да ми воведат отпички приклучок за да можат да ја реализират понудата.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Го користам новиот XXLпакет од А1 припејд. Интересно е што дава дека нетот воопшто не е користен. Само од спидтестој преку 4гб има ахаха.
Цел сообраќај отиден во бесплатниот нет (социјални мрежи).
Исто се деси и кога надополнав онлајн кредит (даваа 10гб нет), остана 0 искористен. Гарант некој баг им е ова и ова е подолго време. Башка сабајлето не им работеше веб сајтот мојот А1. Некој друг со ваква ситуација или изолиран случај сум? :))))))
 

Атачменти

 • a1 paketi.jpg
  a1 paketi.jpg
  34,8 KB · Прегледи: 50

MALINOV.A

Gaining Experience
8 септември 2022
316
163
Го користам новиот XXLпакет од А1 припејд. Интересно е што дава дека нетот воопшто не е користен. Само од спидтестој преку 4гб има ахаха.
Цел сообраќај отиден во бесплатниот нет (социјални мрежи).
Исто се деси и кога надополнав онлајн кредит (даваа 10гб нет), остана 0 искористен. Гарант некој баг им е ова и ова е подолго време. Башка сабајлето не им работеше веб сајтот мојот А1. Некој друг со ваква ситуација или изолиран случај сум? :))))))
Isto i kaj moj drugar cel soobrakaj go dava vo toj kaj socijalnite mrezi, za 300 den neogranicen internet ahahaha
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
900
494
Јас сум со изминат договор така да... ми останува да бирам дали да останам со нивната понуда или да го раскинам договорот.

Али циркуси се со понудата, моментално имам 1.5Gb мобилен интернет (немам потреба од повеќе) и домашен интернет со брзина 50/50Mbps - комбо пакет --> мобилен + интернет + телевизија .

Вели, ќе добиете дополнително бесплатни 4.5Gb мобилен интернет, а подолу, ќе плаќаш 100 денари повеќе. :)
Ептен се со збунувачки (шибицарски) пристап. :ROFLMAO:

Погледнете го атачментот 137103

Исто и со брзината на интернетот, вели, како наш лојален бла бла бла ќе се зголеми брзината на 100/5Mbps, арно ама ќе плаќаш 100 денари повеќе. :ROFLMAO:

Погледнете го атачментот 137102

Не се сетиле да направат и кај TV каналите корекција јер нели, лојален корисник сум .... :ROFLMAO:
Za +100ka, kombo 3m+2 mobilni, jas od 50/3 prifajkam kombo na 100/10mbps.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.893
14.658
youtu.be
1 мобилен е во пакетот, како и да е ги прифатив нивните услови без потпишување на нов договор т.е. останувам и понатаму со изминат договор. :)

btw
A1, шу прајме со сертификатите!?

eOyOjls.png
 
Последна промена:

TexasUS

On your way to fame
25 февруари 2017
838
733
1 мобилен е во пакетот, како и да е ги прифатив нивните услови без потпишување на нов договор т.е. останувам и понатаму со изминат договор. :)

btw
A1, шу прајме со сертификатите!?

eOyOjls.png
Уште еден класичен А-Један момент.
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
337
198
Дали А1 дозволува комбо боксот да се преместува? Знам порано дозволуваа 2 адреси. Сега?
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Пробав да платам сметка онлајн со интернет картичка од стопанска (ја користам 1 година и немало проблем) ама денес ми даваше грешка во податоци.
Не можеше од никаде да се плати (мојот а1 веб и мобилна апликација, преку сајтот за плаќање на а1). Арно ама со друга картица (нлб) помина плаќањето.
Некој да не имал сличен проблем или да го рачунам како моментална грешка од а1?
Пред некој месец не можев да платам од мојот а1 ама помина од сајтот за наплата...
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.421
6.596
Јас плаќам со Халк картица редовно, не сум имал проблеми. Порано со НЛБ, исто без проблеми. Со исклучок на оние што морам да се логирам на секое вклучување на апликацијата...
Најверојатно е некој привремен проблем.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
843
438
Скопје Аеродром
Пробав да платам сметка онлајн со интернет картичка од стопанска (ја користам 1 година и немало проблем) ама денес ми даваше грешка во податоци.
Не можеше од никаде да се плати (мојот а1 веб и мобилна апликација, преку сајтот за плаќање на а1). Арно ама со друга картица (нлб) помина плаќањето.
Некој да не имал сличен проблем или да го рачунам како моментална грешка од а1?
Пред некој месец не можев да платам од мојот а1 ама помина од сајтот за наплата...
Некогаш Стопанска знае да затаи. 3-4 пати сум имал сличен проблем не само кон А1 туку сите плаќања, во контакт центар ми кажувале пробај за 3-4 часа.
 

stteffann

Intern
13 јануари 2019
22
17
Пробав да платам сметка онлајн со интернет картичка од стопанска (ја користам 1 година и немало проблем) ама денес ми даваше грешка во податоци.
Не можеше од никаде да се плати (мојот а1 веб и мобилна апликација, преку сајтот за плаќање на а1). Арно ама со друга картица (нлб) помина плаќањето.
Некој да не имал сличен проблем или да го рачунам како моментална грешка од а1?
Пред некој месец не можев да платам од мојот а1 ама помина од сајтот за наплата...
Мене вчера ми одбија транскција 3-4 пати и денес стигна смс известување дека ми е блокирана од превентивна причина, имало обид за фишинг на картиците од Стопанска Банка. Ке ми даеле друга картица.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Пишав затоа што до сеа не сум имал проблем со картицава (картица за интернет плаќање) ама највероватно проблемот е во а1, не е првпат да има проблеми за плаќање. Со телеком сум немал до сега проблем со истата картица. Последниве месеци а један забегани се за се и сешто :)))
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.157
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно