• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

A1 (поранешно VIP)

18 септември 2020
116
88
Македонија
Некое инфо за A1 Combo Box (A1 Net M)? Стабилност, брзина? Бидејќи сум меѓу 2 згради па незнам како би бил сигналот и брзината на интернетот (на мобилен е 4Г ретко 4Г+) и дали ттреба нова телефонска линија или може да се искористи постоечката)
Нова линија со нов рутер ти даваат 4г модем/рутер и преку тој имаш интернет. Нема жици, туку се монтираат 2 антени на рутерот, го вклучуваш во струја и после почекуваш и кога знакчето со 3г/4г ке почни да трепка можеш да сурфаш на интернет. Брзината ќе ја имаш, на телефон кај мене вади послаби резултати, а на рутер појаки.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
313
231
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Ќе се распрашам в салон, заглавен сум на адсл 10мб години па барам нешто колку толку побрзо, провав со вдсл ама ништо од тоа не можело кај мене (разговарав со лице од телеком баш за тие работи), оптика нема и нема ни да има години па ми остана само оваа варијанта како combo box
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
313
231
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Нова линија со нов рутер ти даваат 4г модем/рутер и преку тој имаш интернет. Нема жици, туку се монтираат 2 антени на рутерот, го вклучуваш во струја и после почекуваш и кога знакчето со 3г/4г ке почни да трепка можеш да сурфаш на интернет. Брзината ќе ја имаш, на телефон кај мене вади послаби резултати, а на рутер појаки.
Мислам дека овој нет ќе заврши работа еве screenshoot од мобилниот (поголемите брзини се направени на пенџере другите низ станот)

btw фала за информациите
 

Атачменти

 • spid1.jpg
  spid1.jpg
  84,6 KB · Прегледи: 21

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
127
124
Битола
Дали некој има правено калкулација кој телефон или телевизор се исплаќа да се земе со бонус од договор, а крајната цена да не е истата цена како во слободна продажба?

Затоа што повеќето уреди им се со набиени почетни цени и кога ќе се минусира бонусот доаѓаат слична цена како цената во слободна продажба, но некогаш има некои уреди кои имаат реални почетни цени, ама сега не сум разгледувал дали моментално има нешто исплатливо.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
313
231
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Нова линија со нов рутер ти даваат 4г модем/рутер и преку тој имаш интернет. Нема жици, туку се монтираат 2 антени на рутерот, го вклучуваш во струја и после почекуваш и кога знакчето со 3г/4г ке почни да трепка можеш да сурфаш на интернет. Брзината ќе ја имаш, на телефон кај мене вади послаби резултати, а на рутер појаки.
Никогаш не фалат авантури со А1, иначе бев во салон да прашам за комбо боксот (во комбинација со те+тв) и ми рекоја дека нема телефонска линија во комплетов иако во ценовникот пишува дека има. Објасна дека било Ново Апаратчето и немало тел линија и немало врска што пишело во ценовникот...катастрофа од фирма. Што е до мене не ми треба телефонот ама ај разбери се со стариве :)
btw Заборајв да прашам дали може пример тв на едно име а нет на друго име на иста адреса...чисто сумљам ама ај..ке се распрашам што како во контакт центарот
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
626
397
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Никогаш не фалат авантури со А1, иначе бев во салон да прашам за комбо боксот (во комбинација со те+тв) и ми рекоја дека нема телефонска линија во комплетов иако во ценовникот пишува дека има. Објасна дека било Ново Апаратчето и немало тел линија и немало врска што пишело во ценовникот...катастрофа од фирма. Што е до мене не ми треба телефонот ама ај разбери се со стариве :)
btw Заборајв да прашам дали може пример тв на едно име а нет на друго име на иста адреса...чисто сумљам ама ај..ке се распрашам што како во контакт центарот
Има телефонска линија
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
313
231
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Има телефонска линија
и иас така знам ама во салон ме убедуваа дека имало порано ама сега немало зашто било ново апаратчето? нема логика, мада за право на сајтот за комбо бокс телефон има само во поефтиниот пакет. им пишав на фејсбук и рекоја утре ќе ми се јават да видиме што е кај е
 

Атачменти

 • Capture.JPG
  Capture.JPG
  69 KB · Прегледи: 25
 • fiksen.JPG
  fiksen.JPG
  62 KB · Прегледи: 25

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
313
231
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Да, до сега имав телефонска линија (ивработената во сало кажа дека имало и телефон ама ето мистериозно не ќе можело сега бидејкќи било ново апаратќето што и да значи тоа)ама колку гледам сакаат да ги исфрлат фиксните телефони освен каде што мора да има во случајов со адсл-от. Ќе видам да направам некоја комбинација дури и да се плаќа поскапо за мир во Куќата :)))
btw им пишав на фејсбук вќера па ми рекоја дека ќе ми се јават денес-утре па да се разбериме
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.418
Мислења
900.580
Членови
32.135
Огласи
509
Најнов член
Frdnaf
На врв Дно