• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

A1 (поранешно VIP)

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
102
209
Гостивар
ntpmk.net

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
272
130
Да не знае некој тој бежичниот интерент на А1 со сим картичка што е, да не е укинат? Сакам да го обновам договорот, да видам да не нудат нешто подобро ама нигде на страната кај нив не можам да најдам што нудат? Help?
Иначе, моментално имам 150гб и од 12 вечер до 6 сабајле не ми зимаат од лимитот.
За во викендица е одлично, ама викам да не нудат нешто плус.
599mkd/ 100gb 699mkd /200gb posle toa 2/1mbps
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Тапа... па сегашната понуда ми е подобра.
Ако не го продолжуваш договорот не заборавај ако ти е истечен договорот и ако имаш земено комбо тарифа и плус со мобилен уред да ги смениш мобилните тарифи во сим варијанта инаку продолжуваш да им плаќаш по 150 денари плус месечно плус непотребно и никој не ти кажува.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ако не го продолжуваш договорот не заборавај ако ти е истечен договорот и ако имаш земено комбо тарифа и плус со мобилен уред да ги смениш мобилните тарифи во сим варијанта инаку продолжуваш да им плаќаш по 150 денари плус месечно плус непотребно и никој не ти кажува.
Не, немам мобилен уред од нив.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
86
43
Ако не го продолжуваш договорот не заборавај ако ти е истечен договорот и ако имаш земено комбо тарифа и плус со мобилен уред да ги смениш мобилните тарифи во сим варијанта инаку продолжуваш да им плаќаш по 150 денари плус месечно плус непотребно и никој не ти кажува.
Како оди таа процедура, треба барање некое кај нив да се поднесе
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Како оди таа процедура, треба барање некое кај нив да се поднесе
да, треба нов договор на неограничено за мобилните (една или повеќе) линии. Ако имало комбо пакет со мобилни и телевизија и фиксен, сега договорот за тв и фиксен се продолжува на две години, а за мобилните на неограничен ако не земаш телефон преку нив.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
612
390
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Да не знае некој тој бежичниот интерент на А1 со сим картичка што е, да не е укинат? Сакам да го обновам договорот, да видам да не нудат нешто подобро ама нигде на страната кај нив не можам да најдам што нудат? Help?
Иначе, моментално имам 150гб и од 12 вечер до 6 сабајле не ми зимаат од лимитот.
За во викендица е одлично, ама викам да не нудат нешто плус.
Не го продолжувај договорот , нека си стои месец за месец како на неопределено , подобра понуда за Combo Box сега нема. Моментално е само 200GB , ако го смениш тој договор ти губиш , ќе немаш од 00:00 до 06:00 неограничено и 50GB бесплатни .
Сега имаш (кај мене е така) 150+50бесплатни + 00:00-06:00 неограничен.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Не го продолжувај договорот , нека си стои месец за месец како на неопределено , подобра понуда за Combo Box сега нема. Моментално е само 200GB , ако го смениш тој договор ти губиш , ќе немаш од 00:00 до 06:00 неограничено и 50GB бесплатни .
Сега имаш (кај мене е така) 150+50бесплатни + 00:00-06:00 неограничен.

Многу добра понуда е. Плус, првите 50гб нема лимит на брзина.Али па и со 20 ми е океј, за викендица.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
18 септември 2020
88
62
На Web пишува до 20/1 Mbps за Combo Box.
12439431152.png

и А1 си стои на зборот.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
612
390
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Кога имав активирано овие 50гб подарок, брзината брше 60/20. Значи можело и поголема брзина ама не сакаат.
Смени друг 4G рутер и нема ограничување на брзината
 
Последна промена:

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Смени друг 4G рутер и нема ограничување на брзината
Имам сменето два ЗТЕ и сега еден Хуавеи. И имам иста брзина секогаш. Не е до рутерот. Ограничувањето е на линијата при правењето на договорот. Имам комшија кој нонстоп има 60/20, а има обичен комбо бокс на 600 денари претплата. Најверојатно така му е поставен договорот.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
612
390
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Имам сменето два ЗТЕ и сега еден Хуавеи. И имам иста брзина секогаш. Не е до рутерот. Ограничувањето е на линијата при правењето на договорот. Имам комшија кој нонстоп има 60/20, а има обичен комбо бокс на 600 денари претплата. Најверојатно така му е поставен договорот.
До рутерот е , тие што ги даваат они се ограничени , јас земав TL-Link и брзината ми е од 30 па до 100 , зависи кој период од денот
 

philldm

Intern
29 јануари 2018
55
22
Дали некој користи WPS на Техниколор 7200.20 oд А1?
Уредите што се приклучени на WPS на Техниколорот на два-три дена „пропаѓаат“, т.е. можат да се пингаат ама Рутерот во Network->Computers не ги листа, а во Wireless->Access control има проблем:
1639169775102.png
При било каква промена во подесувањата на рутерот, уредите се враќаат, ама по ден-два иста приказна. Пријавено во А1, ама техничката поддршка „го прогласувам за умрено"(С), т.е. не знаат како да го решат проблемот, вторпат го ескалираат проблемот до колегите, ама колегите ни под дрво ни под камен, абер нема да се јават. Проблемот е во Техниколорот, бидејќи тестирано е со мој ВиФи рутер и две недели немаше никаков проблем. А за вкупно 15 уреди нема поента да се користат два ВиФи рутери. Понекогаш знае да дрибла и по два-три пати на ден, но само уредите поврзани преку WPS се проблематични, лаптопи и мобилни поврзани на SSID со корисничко име и лозинка немаат проблем.
 

Coach

Gaining Experience
6 декември 2020
51
60
Skopje
Имам сменето два ЗТЕ и сега еден Хуавеи. И имам иста брзина секогаш. Не е до рутерот. Ограничувањето е на линијата при правењето на договорот. Имам комшија кој нонстоп има 60/20, а има обичен комбо бокс на 600 денари претплата. Најверојатно така му е поставен договорот.
До договорот ти е, гарантирано. Така си провизиониран како корисник (се идентификуваш преку IMSI). Најголем дел од корисницните што земаа combo box беа лимитирани на 20/1 заради заштита на мрежната инфраструктура
Мислењето е автоматски споено:

До рутерот е , тие што ги даваат они се ограничени , јас земав TL-Link и брзината ми е од 30 па до 100 , зависи кој период од денот
Не е до рутер, немаш такво ограничување. Рутерите кои А1 ги нуди се класични CAT4 рутери и ограничувањето ти е исклучиво при провизионирање
 
Последна промена:

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
95
53
Дали ова им значи дека договотот е на неопределено и можам кога сакам да го раскинам без плаќање на пенали ?
 

Атачменти

  • SmartSelect_20211212-233822_Chrome.jpg
    SmartSelect_20211212-233822_Chrome.jpg
    240.3 KB · Прегледи: 51

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
205
118
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,084
Мислења
877,254
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно