• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

A1 (поранешно VIP)

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
945
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
може "сум глупав малку" ама
едно време додека имаше "Орифлејм маалски агенти" по градов
лесно убедуваа да се купи по нешто, а и лесно се "разбираа поволностите"...
 
Последна промена:

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
260
128
Од вечерва мрежата ми се префрли на voLTE а интернетот на 4g+. Дали тоа значи поквалитетна мрежа и побрз интернет?
 

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
68
42
Се соочувате ли со проблем со download брзината од вчера вечерта ? 0.6 mbps е максимум, утрово немаше, прееска беше нешто ок, сега повторно е истото.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
260
128
A1 го надмина телеком 999мкд или 799 без дог, 150гб
Ако може инфо за ова без договор...
Имам активен договор уште неколку месеци, на бизнис тарифа а1 нео м+. После завршување на договорот може да одам на било која тарифа без договор и тоа поевтино?
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
273
130
Ако може инфо за ова без договор...
Имам активен договор уште неколку месеци, на бизнис тарифа а1 нео м+. После завршување на договорот може да одам на било која тарифа без договор и тоа поевтино?
да само со сим не земаш ништо немаш субвенции

Тарифни модели достапни само со SIM картичка​

А1 Neo M+ SIM ова тие 799мкд само колку време ке биде ова за нова година и до средина јануари не верувам после тоа ...
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
286
173
Рандом прашање:

Пред некој ден го исклучив интернетот од а1 во салон кај нив и после некој ден ми се јавуваат да ме прашаат зашто го исклучувам иако еднаш ме праша вработената во салон. Во барањето имаа напишано лични причини, иако им кажав дека нема да ми треба.

Си мислам дали се јавуваат да понудат некоја покомпетитивна цена. Ако им кажев дека се префрлувам на Телеком дали ќе ми понудеа попуст?

Дали има некој слично искуство, некој да им одговорил дека ќе се префрлува кај конкурент?
Јас им кажав дека нема да ми треба повеќе на таа локација.
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
226
Гостивар
ntpmk.net
Рандом прашање:

Пред некој ден го исклучив интернетот од а1 во салон кај нив и после некој ден ми се јавуваат да ме прашаат зашто го исклучувам иако еднаш ме праша вработената во салон. Во барањето имаа напишано лични причини, иако им кажав дека нема да ми треба.

Си мислам дали се јавуваат да понудат некоја покомпетитивна цена. Ако им кажев дека се префрлувам на Телеком дали ќе ми понудеа попуст?

Дали има некој слично искуство, некој да им одговорил дека ќе се префрлува кај конкурент?
Јас им кажав дека нема да ми треба повеќе на таа локација.
Апсолутно немаше ништо да ти понудат. Ја кога се гасев со Интернет и мобилни услуги од кај нив(со ТВ сум сеуште и кај нив и во Телеком), им објаснив добро зошто ме изгубија со фиксни услуги како претплатник. И толку беше. Имаат процедура, во стилот како анкета зошто си одиш, па после тоа се заведува во ексел табела, и на крај се дискутира на некој месечен состанок и ништо не се превзема :)
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
286
173
Апсолутно немаше ништо да ти понудат. Ја кога се гасев со Интернет и мобилни услуги од кај нив(со ТВ сум сеуште и кај нив и во Телеком), им објаснив добро зошто ме изгубија со фиксни услуги како претплатник. И толку беше. Имаат процедура, во стилот како анкета зошто си одиш, па после тоа се заведува во ексел табела, и на крај се дискутира на некој месечен состанок и ништо не се превзема :)
Зашто те изгубија и на кој провајдер си сега?
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
226
Гостивар
ntpmk.net
Зашто те изгубија и на кој провајдер си сега?
Телеком. Ме изгубија затоа што ми беше истечен договорот и отидов да го обновам и да си земам нов телефон(Xiaomi Mi Note 10 тогаш). Па сега чекај, па попуст не олку-толку, па дај да направиме комбинација со друга претплата(3 мобилни броја имав), па го има телефонот ама отворен, па чекај за друг, попуст имаш само 8.000 денари(иако претплатник сум од 2009-та, баш им е гајле за стари корисници) и вакви глупи бирократски работи. И ја ОК да размислам, и накај дома чисто онака влегов во Телеком ни на крај памет. Значи, во Телеком за нецели 30 минути девојката ми понуди подобра и поефтина понуда за мобилни тарифи со гратис еден махТВ, телефон на рака одма и се дека ќе завршиме за 20-30 минути ! И прифатив. И вистина за 30 минути излегов со нов Xiaomi Mi Note 10 што го зедов за 15к нов(телефонот тогаш беше 30к) префрлени три броја и maxTV. Толку беше. Simple as that.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,357
4,659
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Телеком. Ме изгубија затоа што ми беше истечен договорот и отидов да го обновам и да си земам нов телефон(Xiaomi Mi Note 10 тогаш). Па сега чекај, па попуст не олку-толку, па дај да направиме комбинација со друга претплата(3 мобилни броја имав), па го има телефонот ама отворен, па чекај за друг, попуст имаш само 8.000 денари(иако претплатник сум од 2009-та, баш им е гајле за стари корисници) и вакви глупи бирократски работи. И ја ОК да размислам, и накај дома чисто онака влегов во Телеком ни на крај памет. Значи, во Телеком за нецели 30 минути девојката ми понуди подобра и поефтина понуда за мобилни тарифи со гратис еден махТВ, телефон на рака одма и се дека ќе завршиме за 20-30 минути ! И прифатив. И вистина за 30 минути излегов со нов Xiaomi Mi Note 10 што го зедов за 15к нов(телефонот тогаш беше 30к) префрлени три броја и maxTV. Толку беше. Simple as that.
После истекот на договорот и во Телеком нема да им чуе...
Сите провајдери се исти.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
205
184
И вистина за 30 минути излегов со нов Xiaomi Mi Note 10 .
Сигурно броевите од А1 не ги префрлиле за 30 минути, па да излезеш со телефон.

Портирањето на броеви одзема време, во А1 побрзо требало да завршиш работа(постоечки претплатник) ама изгледа продавачот не е баш продавач.
Ти си сакал да купиш, тој не знаел како да ти продаде.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Да не знае некој тој бежичниот интерент на А1 со сим картичка што е, да не е укинат? Сакам да го обновам договорот, да видам да не нудат нешто подобро ама нигде на страната кај нив не можам да најдам што нудат? Help?
Иначе, моментално имам 150гб и од 12 вечер до 6 сабајле не ми зимаат од лимитот.
За во викендица е одлично, ама викам да не нудат нешто плус.
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
226
Гостивар
ntpmk.net
Сигурно броевите од А1 не ги префрлиле за 30 минути, па да излезеш со телефон.

Портирањето на броеви одзема време, во А1 побрзо требало да завршиш работа(постоечки претплатник) ама изгледа продавачот не е баш продавач.
Ти си сакал да купиш, тој не знаел како да ти продаде.
Портирањето на броевите беше во текот на денот секако. Условите што ми го понудија во Телеком беа едно 60% подобри од А1. Не беше само до продавачот баш. А да, да не го заборавиме и фактот дека телефон не отворен немаа :)
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
392
209
Апсолутно немаше ништо да ти понудат. Ја кога се гасев со Интернет и мобилни услуги од кај нив(со ТВ сум сеуште и кај нив и во Телеком), им објаснив добро зошто ме изгубија со фиксни услуги како претплатник. И толку беше. Имаат процедура, во стилот како анкета зошто си одиш, па после тоа се заведува во ексел табела, и на крај се дискутира на некој месечен состанок и ништо не се превзема :)
Од кого си позадоволен у однос на квалитет на слика и брзина/ стабилност на нет?
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
226
Гостивар
ntpmk.net
Од кого си позадоволен у однос на квалитет на слика и брзина/ стабилност на нет?
Брзина на фискен Интернет е подобра во А1 на доксис технологија(освен ако немаш оптика од Телеком). Квалитет на слика на дигитална ТВ иста е на двата оператори. Мобилните услуги кај А1 немаат никаков проблем(корисник бев од 2009-2019), а во овие скоро 2 години исто и во Телеком немам забележано некаков проблем.
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
392
209
Брзина на фискен Интернет е подобра во А1 на доксис технологија(освен ако немаш оптика од Телеком). Квалитет на слика на дигитална ТВ иста е на двата оператори. Мобилните услуги кај А1 немаат никаков проблем(корисник бев од 2009-2019), а во овие скоро 2 години исто и во Телеком немам забележано некаков проблем.
А знаеш ли да направиш компарација со Телекабел квалитет на слика? Пошто се размислуваме да смениме . На Телекабел сме дома со години слика одлична, нет не е лош, сеа и ќе зголемат брзини. Пред некоја год пробавме со Телеком дома, сликана везе немаше у однос на Телекабел. Затоа прашувам. Ми треба репер со Телекабел..
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
226
Гостивар
ntpmk.net
А знаеш ли да направиш компарација со Телекабел квалитет на слика? Пошто се размислуваме да смениме . На Телекабел сме дома со години слика одлична, нет не е лош, сеа и ќе зголемат брзини. Пред некоја год пробавме со Телеком дома, сликана везе немаше у однос на Телекабел. Затоа прашувам. Ми треба репер со Телекабел..
Не, за жал немам никакво искуство со Телекабел. Можда некој друг член ќе се вклучи во врска со ова.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,817
1,104
Брзина на фискен Интернет е подобра во А1 на доксис технологија(освен ако немаш оптика од Телеком). Квалитет на слика на дигитална ТВ иста е на двата оператори. Мобилните услуги кај А1 немаат никаков проблем(корисник бев од 2009-2019), а во овие скоро 2 години исто и во Телеком немам забележано некаков проблем.
Разликата е во тоа што кај А1 можеш да си избереш сам 2/3 пакети за телевизија, пример Арена и ХБО, додека кај Телеком бар во М пакетот неможеш да бираш (а е во глобала поскап).
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,568
1,220
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Си мислам дали се јавуваат да понудат некоја покомпетитивна цена. Ако им кажев дека се префрлувам на Телеком дали ќе ми понудеа попуст?

Дали има некој слично искуство, некој да им одговорил дека ќе се префрлува кај конкурент?
Јас им кажав дека нема да ми треба повеќе на таа локација.

Јас прекинав договор на 3 постпејд броја во А1 поради тоа што корисниците ја напуштија државава (цела фамилија) и операторот ме праша зошто го раскинувам, и реков дека напуштам држава на подолг рок, и одма почнаа со „господине дали сакате на 6 месеци да го задржите бројот во постпејд без трошоци..“...

Целта им е да задржат корисници, според мене.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,130
Мислења
878,509
Членови
30,747
Најнов член
Red...Devil
На врв Дно