• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

A1 (поранешно VIP)

4 март 2009
4
0
Здраво,

Дали на некој до сега му се случило продажниот агент да му зборува едно а на договорот да биде друго?

Подетално:
Пред 2 месеца се јавив во оделот за продажба за да префрлам веќе постоечки број во мојот комбо пакет. Операторот рече нема проблем и исто така ми рече ако сакате може да го продолжите и вашиот комбо пакет со што ке добиете 4000 денари дополнителен бонус за телефон. Реков дека сум задоволен од услугите што моментално ги имам и не ми треба нов комбо. Агентот за продажба ми рече но истиот пакет ке ви биде продолжен со истите услуги. Штом е истиот продолжете го тогаш и комбото.

Доаѓа достава го донесува договорот и телефонот што го избрав и нормално кој чита 10 страни договор бидејќи се е договорено го потпишувам.

Доаѓа прва сметка од новиот договор поскапа за 1100 денари од претходната сметка. Новиот број чини 500 мкд + 200 мкд за менување на корисник + 400 денари попуст кои ги имав на претходниот договор а сега ги нема. Викам ај средина на месец беше може од двете сметки ми ставиле ке видам наредната. Доаѓа наредната сметка пак исто.

Поднесувам електронски приговор ми се јавува некоја продажна агентка и прашува што е проблем. И викам да го преслуша разговорот од продажниот агент кој ми се јави кога го склучив договорот и дека ми објасни дека ке биде истиот пакет а не дека ке ми фалат канали и дека ке бидне поскап. Вика да проверам и ке те контактирам.

Поминаа 7-8 дена и нема уште ништо.

Дали за вакво нешто може да се обратам до АЕК?

Некој совет или некој да имал сличен проблем?
 

Picolo

Intern
25 март 2019
85
27
Дали за вакво нешто може да се обратам до АЕК?
Јави им се у аек и види шо ке ти кажат сигурно ке средиш. Ја се имам јавено зашо неќеа да ми стават wsl2 од телеком пред да имам оптика, и за 1 недела дојдоа го наместија рутерчето.
 

Senshi

Intern
2 јануари 2015
55
24
Здраво,

Дали на некој до сега му се случило продажниот агент да му зборува едно а на договорот да биде друго?

Види секој агент,посебно преку телефон,ќе ти каже едно а на крај ќе испадне друго.Они сигурно ги снимат тие разговори и должни се да те информират дека се снимат и да ти ги доставаат ама тие нема да го направаат тоа најчесто со изговор дека после одредено време ги бришат.Е сега чисто да си знаеш за друг пат ако вака правиш кажи да ти пратат на емаил договорот или преддоговорот да видиш ти дали стварно е така како што ти кажал агентот и нормално ќе гледаш во живо да го потпишеш и договорот и дали е се така како што ти кажал агентот.
Обрати се до АЕК али пред да се обратиш до нив можеш да свониш и до А1 и да го бараш супервизорот или одговорниот за агентите преку телефон и да кажеш каква случка си имал и да видете дали може да најдете решение во спротивно ќе мораш да реагираш кај АЕК.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
715
845
Скопје
Види секој агент,посебно преку телефон,ќе ти каже едно а на крај ќе испадне друго.Они сигурно ги снимат тие разговори и должни се да те информират дека се снимат и да ти ги доставаат ама тие нема да го направаат тоа најчесто со изговор дека после одредено време ги бришат.Е сега чисто да си знаеш за друг пат ако вака правиш кажи да ти пратат на емаил договорот или преддоговорот да видиш ти дали стварно е така како што ти кажал агентот и нормално ќе гледаш во живо да го потпишеш и договорот и дали е се така како што ти кажал агентот.
Обрати се до АЕК али пред да се обратиш до нив можеш да свониш и до А1 и да го бараш супервизорот или одговорниот за агентите преку телефон и да кажеш каква случка си имал и да видете дали може да најдете решение во спротивно ќе мораш да реагираш кај АЕК.
@James Bond 007
Си има еден убав член 5 во законот за заштита на потрошувачи кој гласи вака:
Член 5
Трговецот е должен:
- пред склучувањето на договорот за продажба совесно и чесно на потрошувачот
да му даде точни и корисни информации во врска со квалитетот,
карактеристиките на производот или услугата и во врска со условите за
продажба, како и сите други информации побарани од потрошувачот содржани во
декларацијата на производот

Во случај на сомневање дека трговецот не постапил според одредбите од
ставот 1 на овој член, наводите на потрошувачот ќе се сметаат за вистинити.

Трговецот кој не постапил според одредбите од ставот 1 на овој член на
барање на потрошувачот е должен да му го врати уплатениот износ за
купениот производ и да му ја надомести евентуално сторената штета. Во тој
случај потрошувачот е должен да го врати купениот производ, а трговецот да
го прими вратениот производ од потрошувачот.

Овој дел - "Во случај на сомневање дека трговецот не постапил според одредбите од ставот 1 на овој член, наводите на потрошувачот ќе се сметаат за вистинити." јас го толкувам дека ако немаат снимка на која се слуша дека не е како што вика корисникот, тогаш по автоматизам корисникот е во право.
Ако има некој правник нека пише ако не е така.
 

Senshi

Intern
2 јануари 2015
55
24
Јас не сум правник али за твојот заклучок и јас би се сложил,моментот е што оваа се прави на 90% од лугјето а само ретките се бунат али сум сигурен дека оваа воопшто не го знаат ниту агентите во А1 така да може да се употреби против нив ;)
 
4 март 2009
4
0
Благодарам за одговорите. Ке почекам да видам дали АЕК ке го реши спорот пред да преземам други мерки.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Приметивте зголемени Upload брзини кај кабелскиот интернет? Ми вади 7 а другар ми кажа дека кај него идело до 10.

 

stormce

Intern
8 февруари 2018
81
42
Приметивте зголемени Upload брзини кај кабелскиот интернет? Ми вади 7 а другар ми кажа дека кај него идело до 10.

Да имаат зголемување, мене ми стаса порака дека како лојален корисник е направено бесплатно зголемување на upload брзината
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,667
29,657
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,667
29,657
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па богами прави разлика...не е огромна ама мене ми е ок
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,164
3,409
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Кај мене од 3 на 5 го качиле, се шинале. o_O
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
5 не е ништо, 10 веќе е солидно. Само што кај мене макс до 7.5 стига, изгледа не сум доволно лојален корисник.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,942
7,761
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ова ми стигна пред некој ден, веројатно зголемиле на од 5 на 10.
 

Атачменти

  • Screenshot_20211109-174548_Viber.jpg
    Screenshot_20211109-174548_Viber.jpg
    564.7 KB · Прегледи: 95

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ова ми стигна пред некој ден, веројатно зголемиле на од 5 на 10.

Ај сега нека ја вратат download брзината на 150 Мbps како што си беше порано со години пред да ги превземат Blizoo, па ќе праиме муабет.

Screenshot 2021-11-09 182718.jpg
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,942
7,761
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ај сега нека ја вратат download брзината на 150 Мbps како што си беше порано со години пред да ги превземат Blizoo, па ќе праиме муабет.

Сега ако сакаат и гигабит нека пуштат, ја си отидов на телекабел, не ќе ги чекам да се смилуваат да ми пуштат поголеми брзини.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Сега ако сакаат и гигабит нека пуштат, ја си отидов на телекабел, не ќе ги чекам да се смилуваат да ми пуштат поголеми брзини.

Јас сум со Комбо врзан и севкупно земено најисплатлива опција ми се, a и инфраструктурно ме мрзи да растурам кабли, рутери итн, иначе ќе бев одамна префрлен.
 

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
68
42
Јас уште немам покачено аплоуд, а нивен корисник сум од 2004та година од времето на Кабелсат кога беше само кабловски оператор, па потоа Кејблтел, па Близоо, па ОНЕ и сеа овие.
Да им пишам мејл, што е ова неправди.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,942
7,761
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Јас сум со Комбо врзан и севкупно земено најисплатлива опција ми се, a и инфраструктурно ме мрзи да растурам кабли, рутери итн, иначе ќе бев одамна префрлен.

Е ако де, и јас сум со комбо, ама за еден месец ми истекува договорот и поштено ќе ги откачам, ќе си ги задржам само мобилните линии и тоа е тоа. Многу се нефер, им побарав оптика, и преку оптика ми понудија иста брзина, 100/5. Кај што имало нивна инсталација можело со поголеми брзини, а кај што одат преку телекомската оптика, таму нудат иста брзина како на коаксијалец.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,537
1,184
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Јас уште немам покачено аплоуд, а нивен корисник сум од 2004та година од времето на Кабелсат кога беше само кабловски оператор, па потоа Кејблтел, па Близоо, па ОНЕ и сеа овие.
Да им пишам мејл, што е ова неправди.
Исто и моиве, пиши ако нешто се промени во меѓувреме.
 

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
127
105
12314820135.png

Никакво известување не сум добил, ама гледам дека аплоудот ми е покачен.
Се јавиле кај брат ми да сме оделе во салонот во веро за да ни дадат понуда за обновување на комбо пакетот, многу погрешен потег бидејќи можеле да ни ја испратат на меил ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно