• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

A1 (поранешно VIP)

18 септември 2020
88
62
Здраво на сите,
бев некни до А1 да ги прашам дали е изводливо во едно поголемо населено место да имплементираа оптика или DOCSIS. Агентот ми кажа дека за оптика градот не му е покриен, а за DOCSIS рече можно е. Ме праша за кое населено место и му кажав, прво рече дека ќе провери дали има VDSL покриеност т.е. преку телефонските жици и ми кажа дека има покриеност и брзината е 50 download и 10 upoload, и рече дека сепак и оваа брзина е повеќе од доволно, особено во селата каде што нема оптика.
Сепак ќе почекам за 2 години да истечи договорот кои го имаме сега дома 20/1 Net S и ќе мигрирам кон Net M со 50/10 брзина.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
50/10 mbps на телефонска жица е веројатно некоја VDSL технологија … баш кажи ако наскоро го инсталираш, посебно ако знаеш колку си далеку од централа
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,589
4,835
Ми треба интернет во странство (поточно Швајцарија) на недела дена. Имаат некоја пристојна понуда за интернет или да барам некој припејд број? :)

Не ми треба за симнување и слично, ми треба само за месинџер, вибер да можам да комуницирам.
 
18 септември 2020
88
62
nadomestot od a jedan.PNG

А1 - ЕДИНСТВЕНИ! Сега ако еднаш некој појди плати во продажен салон, после ќе му го пишуваат на секоја наредна сметка надоместот за плаќање во продажен салон, а татко ми сака многу да оди да плаќа директно - да му дадат фактура. Еднашка појдов платив диреткно на оние електронскине апарати за плаќање и верувале или не, среќа некоја ме прати од кај да знам, ми врате апаратор 1 денар и тогаш татко ми ми рече зошто не им побара фактура и од тогаш тој си оди си плаќа. За е-сметка и е-плаќање ќе биди некогаш, знам дека над 50% имат луѓе со активна е-сметка и е-плаќање и сега имаат од а1 наградна игра за тоа и за тоа викам дека е многу добро!
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,043
9,891
Скопје
а татко ми сака многу да оди да плаќа директно - да му дадат фактура.
А кога плаќаш онлајн не давет?
Или татко ти го сака самиот човечки чин на чекање ред, земање бројче, давање со помош на дланките - ствари, а не некој пдф составен од единици и нули?
 
18 септември 2020
88
62
А кога плаќаш онлајн не давет?
Или татко ти го сака самиот човечки чин на чекање ред, земање бројче, давање со помош на дланките - ствари, а не некој пдф составен од единици и нули?
ДА!
Дава директно таму број од телефонот што му е даден, покажува лична карта и плаќа пари во кеш директно, чека ред така сака.
A1 Xplore Music by Deezer - дали некој има активирано со постејд број да каже што има плус во однос на youtube premium без реклами? Пишува 12 месеци без претплата, па дали вреди некој еве доколку сака да го активира?
 

Vxav17

Intern
30 јуни 2021
1
0
Ме интересира што се има случено со интернет инфраструктурата кога транзитираа, што и да правеа, се купуваа меѓусебно провајдериве Близу-Вип-А1.
Имав на времето Близу оптика што ја памтам по добра стабилност, барем у моево подрачје. Веќе повеќе години прилично сум сигурен дека ми имаат поставено некој вид ДСЛ (што секое сабајле ми иде да го откорнам) со 2-3 мбпс аплоуд што трокира на моменти т.е паѓа, го СНЕМУВА некогаш во интервали од пола минута.
Прашував и добивам одговор дека едноставно веќе немаат технологија за оптички нет во околиево. Истата им следуваше кога ги откупија овие пред нив, нели? Или нешто промашувам? Не бев ич ангсжиран за работиве па сеа ме чуди... реално ли вака пробуваат да заштедат, што е работава?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
944
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ДА!
Дава директно таму број од телефонот што му е даден, покажува лична карта и плаќа пари во кеш директно, чека ред така сака.
A1 Xplore Music by Deezer - дали некој има активирано со постејд број да каже што има плус во однос на youtube premium без реклами? Пишува 12 месеци без претплата, па дали вреди некој еве доколку сака да го активира?
да беше поскромно или да имаше друштво и некој фемили пакет јас уште ќе употребував Deezer...
со Youtube споредба? па едноставно немаш видео ама имаш страшен звук (особено ако "Cast-уваш (стримаш)" некаде)
си ги има сите песни ко што треба (да не речам повеќето од повеќето артисти)
а и си има добра финта ко Youtube, некој playlist-и со соодветни тематики (на пр. Rock '80, Rock '90, Coffie Time, Rock Ballads, итн,итн)

баш ме интересира на тој квалитет од звук што го чув, како би звучело на 2.1 setup нивната Hi-Fi претплата...
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
733
887
Скопје
да беше поскромно или да имаше друштво и некој фемили пакет јас уште ќе употребував Deezer...

баш ме интересира на тој квалитет од звук што го чув, како би звучело на 2.1 setup нивната Hi-Fi претплата...
Истиот квалитет што го има дизер на понудата од а1, го имаш бесплатно преку Freezer(се логираш со бесплатен дизер акаунт) + можеш и да симнуваш до мп3 320.
А за хифи, имаш 3 месеци гратис за УСА од тој пакет. Брцни амерички впн и пробај, ваљда ќе може, знам дека тајдал проаѓа така.
Ако брцнеш дизер хифи акаунт на Freezer, ќе можеш и FLAC да симнуваш.
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
68
72
Има повеќе од месец дена, ноќе или некогаш и преку ден снемува интернет по 30сек или минута и пак доаѓа?! Дали и вие го имате истиот проблем?:!

Прашав еден другар тука блиску кај мене, и он истото ми го потврди?!
 

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
68
42
Кај мене обично наутро се случува тоа, еве утрово околу 5:20 часот немаше, се гаси цел рутер околу 1 минута, потоа додека повлече, значи докај 5 минути немав.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,983
7,861
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Има ли некој искуство со оптика од А1 да сподели? Имено ми се јавија за продолжување на договор и искажав незадоволство од моменталниот интернет 100/5, па ми рекоа дека има и можност за оптика преку инфраструктурата на телеком, само сум требал да појдам во салон да ми кажат точно.
 

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
93
59
Има повеќе од месец дена, ноќе или некогаш и преку ден снемува интернет по 30сек или минута и пак доаѓа?! Дали и вие го имате истиот проблем?:!

Прашав еден другар тука блиску кај мене, и он истото ми го потврди?!


Да се случува, баш минута/30сек, обично 13-14 часот. Добро што гледам дека на повеќе му се случувало.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,589
4,835
Кај мене тоа се случува обично после 00ч. Некој имаше пишано, дека рутерот сам се ресетирал или не знам што.. :)
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
68
72
Гледам на сите или повеќето им се случува истиот проблем?! Чаре за ова има ли?
Јас играм CS:GO на фејсит, знае да ме заебава во клутч рунда :D, размилувам заради ова да ги искучам.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Гледам на сите или повеќето им се случува истиот проблем?! Чаре за ова има ли?
Јас играм CS:GO на фејсит, знае да ме заебава во клутч рунда :D, размилувам заради ова да ги искучам.

Па ресетирај го рутерот рачно од струја во период кога не го користиш толку, после сам ќе се ресетира на 12h.
Зема нова динамичка IP адреса од DHCP серверот на толку време, затоа се ресетира.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,983
7,861
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Има ли некој искуство со оптика од А1 да сподели? Имено ми се јавија за продолжување на договор и искажав незадоволство од моменталниот интернет 100/5, па ми рекоа дека има и можност за оптика преку инфраструктурата на телеком, само сум требал да појдам во салон да ми кажат точно.

Да се самоцитирам ко тиквар некој. Има некој оптика од А1?
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
256
502
Да се самоцитирам ко тиквар некој. Има некој оптика од А1?

Друже јас добив оптика во Аеродром (кај стара Стела) преку Телеком нели, во Ѓорче си бев на некој си ЛАН 50/50.
Оптикава е врв сеа за сеа цепа нема гајле, стабилен е сигналот и брзините се константни колку што можам да приметам бар од 9-10 до 16-17 часот, додека работам, после тоа јутуб дрн дрн на мобилен нема гајле.

Само се ебавав 4-5 пати до салон, у суштина идеш да потпишеш барање и следно треба да отидеш да им ја однесеш старата опрема.

1633352018796.png
Мерено од лаптоп на WiFi од нивниот рутер (бел хуавеј некој).
 

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
68
42
Па ресетирај го рутерот рачно од струја во период кога не го користиш толку, после сам ќе се ресетира на 12h.
Зема нова динамичка IP адреса од DHCP серверот на толку време, затоа се ресетира.

Не е до тоа бидејки 3 дена трае динамичката WAN адреса. Еве кај мене до среда 15:04 часот ќе трае, значи вчера околу 15 часот добил wan адреса, а си имав нормално интернет.
Исто така пробајте во техниколорот стиснете release wan, нема да се изгаси рутерот. Потоа renew, веднаш ке добие нова wan без да се ресетира самиот ниту пак да имаш потреба рачно да го гасиш и палиш.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
ДА!
Дава директно таму број од телефонот што му е даден, покажува лична карта и плаќа пари во кеш директно, чека ред така сака.
A1 Xplore Music by Deezer - дали некој има активирано со постејд број да каже што има плус во однос на youtube premium без реклами? Пишува 12 месеци без претплата, па дали вреди некој еве доколку сака да го активира?

Tidal според мене за наш пазар има подобри цени за фамилијарен план
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
68
72
Па ресетирај го рутерот рачно од струја во период кога не го користиш толку, после сам ќе се ресетира на 12h.
Зема нова динамичка IP адреса од DHCP серверот на толку време, затоа се ресетира.

Не е до ова 100% бидејќи се "се ресетира" или снемува интернет почесто не само после 12h.
 
14 септември 2014
32
13
Толку е постот
db9786ffe27926cff93178f65c8b2ef7.jpg
2013ef18822566fbd5d38f6c231d4167.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,549
Членови
30,692
Најнов член
drugaddict
На врв Дно