• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

A1 (поранешно VIP)

18 септември 2020
77
50
Здраво на сите,
бев некни до А1 да ги прашам дали е изводливо во едно поголемо населено место да имплементираа оптика или DOCSIS. Агентот ми кажа дека за оптика градот не му е покриен, а за DOCSIS рече можно е. Ме праша за кое населено место и му кажав, прво рече дека ќе провери дали има VDSL покриеност т.е. преку телефонските жици и ми кажа дека има покриеност и брзината е 50 download и 10 upoload, и рече дека сепак и оваа брзина е повеќе од доволно, особено во селата каде што нема оптика.
Сепак ќе почекам за 2 години да истечи договорот кои го имаме сега дома 20/1 Net S и ќе мигрирам кон Net M со 50/10 брзина.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
50/10 mbps на телефонска жица е веројатно некоја VDSL технологија … баш кажи ако наскоро го инсталираш, посебно ако знаеш колку си далеку од централа
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,464
4,649
Ми треба интернет во странство (поточно Швајцарија) на недела дена. Имаат некоја пристојна понуда за интернет или да барам некој припејд број? :)

Не ми треба за симнување и слично, ми треба само за месинџер, вибер да можам да комуницирам.
 
18 септември 2020
77
50
nadomestot od a jedan.PNG

А1 - ЕДИНСТВЕНИ! Сега ако еднаш некој појди плати во продажен салон, после ќе му го пишуваат на секоја наредна сметка надоместот за плаќање во продажен салон, а татко ми сака многу да оди да плаќа директно - да му дадат фактура. Еднашка појдов платив диреткно на оние електронскине апарати за плаќање и верувале или не, среќа некоја ме прати од кај да знам, ми врате апаратор 1 денар и тогаш татко ми ми рече зошто не им побара фактура и од тогаш тој си оди си плаќа. За е-сметка и е-плаќање ќе биди некогаш, знам дека над 50% имат луѓе со активна е-сметка и е-плаќање и сега имаат од а1 наградна игра за тоа и за тоа викам дека е многу добро!
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,329
Скопје
а татко ми сака многу да оди да плаќа директно - да му дадат фактура.
А кога плаќаш онлајн не давет?
Или татко ти го сака самиот човечки чин на чекање ред, земање бројче, давање со помош на дланките - ствари, а не некој пдф составен од единици и нули?
 
18 септември 2020
77
50
А кога плаќаш онлајн не давет?
Или татко ти го сака самиот човечки чин на чекање ред, земање бројче, давање со помош на дланките - ствари, а не некој пдф составен од единици и нули?
ДА!
Дава директно таму број од телефонот што му е даден, покажува лична карта и плаќа пари во кеш директно, чека ред така сака.
A1 Xplore Music by Deezer - дали некој има активирано со постејд број да каже што има плус во однос на youtube premium без реклами? Пишува 12 месеци без претплата, па дали вреди некој еве доколку сака да го активира?
 

Vxav17

Intern
30 јуни 2021
1
0
Ме интересира што се има случено со интернет инфраструктурата кога транзитираа, што и да правеа, се купуваа меѓусебно провајдериве Близу-Вип-А1.
Имав на времето Близу оптика што ја памтам по добра стабилност, барем у моево подрачје. Веќе повеќе години прилично сум сигурен дека ми имаат поставено некој вид ДСЛ (што секое сабајле ми иде да го откорнам) со 2-3 мбпс аплоуд што трокира на моменти т.е паѓа, го СНЕМУВА некогаш во интервали од пола минута.
Прашував и добивам одговор дека едноставно веќе немаат технологија за оптички нет во околиево. Истата им следуваше кога ги откупија овие пред нив, нели? Или нешто промашувам? Не бев ич ангсжиран за работиве па сеа ме чуди... реално ли вака пробуваат да заштедат, што е работава?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
827
508
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ДА!
Дава директно таму број од телефонот што му е даден, покажува лична карта и плаќа пари во кеш директно, чека ред така сака.
A1 Xplore Music by Deezer - дали некој има активирано со постејд број да каже што има плус во однос на youtube premium без реклами? Пишува 12 месеци без претплата, па дали вреди некој еве доколку сака да го активира?
да беше поскромно или да имаше друштво и некој фемили пакет јас уште ќе употребував Deezer...
со Youtube споредба? па едноставно немаш видео ама имаш страшен звук (особено ако "Cast-уваш (стримаш)" некаде)
си ги има сите песни ко што треба (да не речам повеќето од повеќето артисти)
а и си има добра финта ко Youtube, некој playlist-и со соодветни тематики (на пр. Rock '80, Rock '90, Coffie Time, Rock Ballads, итн,итн)

баш ме интересира на тој квалитет од звук што го чув, како би звучело на 2.1 setup нивната Hi-Fi претплата...
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
690
817
Скопје
да беше поскромно или да имаше друштво и некој фемили пакет јас уште ќе употребував Deezer...

баш ме интересира на тој квалитет од звук што го чув, како би звучело на 2.1 setup нивната Hi-Fi претплата...
Истиот квалитет што го има дизер на понудата од а1, го имаш бесплатно преку Freezer(се логираш со бесплатен дизер акаунт) + можеш и да симнуваш до мп3 320.
А за хифи, имаш 3 месеци гратис за УСА од тој пакет. Брцни амерички впн и пробај, ваљда ќе може, знам дека тајдал проаѓа така.
Ако брцнеш дизер хифи акаунт на Freezer, ќе можеш и FLAC да симнуваш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,277
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно