• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

A1 (поранешно VIP)

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,491
3,580
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@Глупав сите тие муабети се тотално небитни и не го менуваат фактот дека А1 имаат скриени пакети со оптички интернет кои не ги објавуваат јавно. Ти каков пакет имаш? Следниот пат побарај му на твојот продажен агент да ти даде понуда за интернет пакет со симетрични брзини па да видиме што ќе ти каже.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
јас искрено имам договор кој не е и баш договор, се плаќа редовно, а тие ми праќаат стабилен интернет
 

Ребро

Intern
18 ноември 2016
32
24
Хах, ова е втор пат веќе како читам на форумов дека со преговарање се "отклучуваат" скрени пакети :) Само чекам да дојде време за обнова на Комбо па да им блефирам дека ќе ги откачам ако не ми дадат понуда со оптички интернет, едвај чекам да видам што ќе бидне.
Премногу им е да стават пакет со оптика на сајтот? Што да објаснуваат, какви комбинации, или нудат оптика или не нудат. Ова не е комбинација со Комбо пакет, ни во поединечните интернет пакети немаат понуда со upload поголем од 5 Mbps, значи имаат опција која никаде не им е јавно ставена.
Реално мене ми е крајно нелогична работава што некој плаќа xxxx денари за 100/5, а друг се "исценкал" за истата сума да има 100/100. Не се работи за некоја мала разлика, ова е драстично подобра опција.
Да не читав на форумов никогаш немаше да дознаам дека имаат ваква можност. Тоа ако не е скриена понуда не знам што е.
Оптичките пакети се наследени од Оне и се продаваат на ист начин како што се продаваше и АДСЛ-от (прперодажба на Телеком пакетите).
Бидејки за овие пакети А1 е "втора рака" маргината им е значително пониска во однос на кабелскиот интернет кој е на нивна инфраструктура и нормално дека си го форсираат кабелот.
Ако немаат техничка можност за кабелски интернет, тогаш би ти понудиле оптика или бакар како алтернатива.
Ако имаш техничка можност за оптика од Телеком би требало да можат да ти понудат оптика и А1.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,491
3,580
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Оптичките пакети се наследени од Оне и се продаваат на ист начин како што се продаваше и АДСЛ-от (прперодажба на Телеком пакетите).
Бидејки за овие пакети А1 е "втора рака" маргината им е значително пониска во однос на кабелскиот интернет кој е на нивна инфраструктура и нормално дека си го форсираат кабелот.
Ако немаат техничка можност за кабелски интернет, тогаш би ти понудиле оптика или бакар како алтернатива.
Ако имаш техничка можност за оптика од Телеком би требало да можат да ти понудат оптика и А1.
Фала за објаснувањето, сега работите ми се многу појасни.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
663
362
Може да е ново ова. На времето Оне имаше оптика само за бизнис корисници.
Кај мене има оптичка инфраструктура од а1 само нивна, дојдоа поштено си спроведоа инсталација, претежно каде што нема телеком користат a1 да дојдат први и да превземат некој корисник.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Не верувам дека туку така ќе ми дадат понуда ако ги прашам само, има некоја причина што таквата понуда не им е никаде на сајтот наведена. Ќе ми речат едноставно дека немаат такви пакети. Последниот пат кога го склучував сегашниот договор ги прашав дали планираат да зголемуваат upload и ми рекоа дека не знаат и дека ако има информација ќе ме известат. Затоа овој пат ќе им речам дека не планирам да продолжам ако не ми понудат поголем upload., а според искуствата што ги прочитав на форумов очекувам да ми успее :)
Колку што гледам, овде потпаѓа и оптика.
1603297872615.png
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,483
902

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
324
236
Немаат концепт за поголем аплоад, не очекувај такво нешто од А1 во наредните 10 години. И не се сложувам дека аплоадот им е битен само на 9 од 10 корисници. Да, 1 од 10 можеби разбира дека проблемите му се ради аплоад, ама 9 од 10 не им е јасно дека им кочи интернетот затоа што телефонот им синхронизира фотки и видеа со гугал фотос и со саати имаат јуслес интернет и се јавуваат кај оператор он им вика нема проблем со линијата, и клиентот си вика епа изгледа ми треба појак пакет, повеќе даунлод, да интернет е даунлод, one way street, let's add more download!
Периодов целосно ќе исклучуваат аналогна по реони, се надевам ќе се ослободи фрекфенциониот опсег во кој спаѓа аналогната кој и онака е useless веќе.

Се надевам со додавање на тие фрекфениции за аплоуд сообраќај дека колку толку можеби ќе зголемат аплоуд, но повеќе од 10 Mbps по корисник не верувам. Мада и да не зголемат, се повеќе и повеќе корисници гледам се жалат на истото со аплоудот, плаќаат за 3-5 но во периоди не добиваат ни 1 Mbps. Се надевам побрзо ќе иде процесот, бидејќи веќе со 1 е смрт, и ќе се добиваат константни 3-5 кај сите.

Неколку слики да ставиш да се праќаат цела конекција се гуши, други пакети не ни поминуваат. Ама иди објасни им го ова, кога пробав ме прашаа а воглавно за што го користите интернетот. :cautious:

90% како што кажа и ти, не сфаќаат и не ги занима, ама останатите 10% кои за жал можеби и немаат алтернатива оптика во нивен реон ќе си трпат. И тоа е тоа, како и за се друго кај нас. :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,987
4,219
SK
Немаат концепт за поголем аплоад, не очекувај такво нешто од А1 во наредните 10 години. И не се сложувам дека аплоадот им е битен само на 9 од 10 корисници. Да, 1 од 10 можеби разбира дека проблемите му се ради аплоад, ама 9 од 10 не им е јасно дека им кочи интернетот затоа што телефонот им синхронизира фотки и видеа со гугал фотос и со саати имаат јуслес интернет и се јавуваат кај оператор он им вика нема проблем со линијата, и клиентот си вика епа изгледа ми треба појак пакет, повеќе даунлод, да интернет е даунлод, one way street, let's add more download!
Добро тоа 9 од 10 корисници беа „од ракав“ извадени бројки. :)
Ама генерално тоа им е размислувањето кога ја формирале политиката 100% даунлоад наспроти 5% аплоад.

Веројатно преку бакар не можат да понудат и добар upload и добар download bandwidth, не за тие цени (кои се реално пониски од конкуренцијата), и не без целосно менување на инфраструктурата. Толку се каналите кои можат да ги сместат на бакарна жица. Јас лично мислам дека подобар однос би бил 80/20 или 75/25. Но мене 50/50 не би ми одговарало, а верувам и на мнозинството (ете не баш 9 од 10, ама блиску до тоа).

Инаку гушење на bandwidth при upload или download секако ќе им се случи повремено на неискусните корисници... Колкумина имаат подесен QOS на рутерот? (колкумина имаат рутер на кој има подесување на QOS)... Тоа на страна, јасно е и дека на 5мбс гушењето ќе биде многу поизразено и почесто отколку на 50, ама за тие пари тоа е тоа.


На А1 главен адут на пазаров, им е цената. Мене комбинацијава интернет/телевизија/фиксен телефон, од Телеком би ме коштала дупло повеќе (така барем беше, не сум проверувал сегашни понови понуди). За толкава разлика во пари, можам да живеам со потесен upload bandwidth.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,343
8,367
Скопје
Ама генерално
Веројатно
преку бакар
Јас лично мислам
а верувам и на мнозинството
така барем беше, не сум проверувал
Не е лошо помалку да нагаѓаш и повеќе да проверуваш во иднина, пред да постираш, МИСЛАМ.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,987
4,219
SK
Не е лошо помалку да нагаѓаш и повеќе да проверуваш во иднина, пред да постираш, МИСЛАМ.
МИСЛАМ дека ти нешто си buthurt. Нагаѓам секако, дефинитивно немам амбиција да проверувам.What a legend! Хахаха ме насмее, сполај ти Авиде
Да кловнови воглавно се за смеење, немаат многу други намени. ;)
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,202
4,401
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Повторно снема интернет скоро два часа (реон Расадник). Ова им е четврти пат месецов. Не знам што се случува, но почнува да ми оде на нерви. За цела година немав толку прекини колку последниов месец.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,458
3,153
Дали некој од после полноќ има проблеми со фиксниот интернет?
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
240
81
Дали некој од после полноќ има проблеми со фиксниот интернет?
Јас имам од кај 18 до кај 22ч.
Постојано се жалам, брзина на аплоуд 0.3мбпс.
Испод минималната загарантирана.
Мислењето е автоматски споено:

Повторно снема интернет скоро два часа (реон Расадник). Ова им е четврти пат месецов. Не знам што се случува, но почнува да ми оде на нерви. За цела година немав толку прекини колку последниов месец.
И јас сум Кисела вода, јас имав ама поарно да немав интернет
Мислењето е автоматски споено:

Периодов целосно ќе исклучуваат аналогна по реони, се надевам ќе се ослободи фрекфенциониот опсег во кој спаѓа аналогната кој и онака е useless веќе.

Се надевам со додавање на тие фрекфениции за аплоуд сообраќај дека колку толку можеби ќе зголемат аплоуд, но повеќе од 10 Mbps по корисник не верувам. Мада и да не зголемат, се повеќе и повеќе корисници гледам се жалат на истото со аплоудот, плаќаат за 3-5 но во периоди не добиваат ни 1 Mbps. Се надевам побрзо ќе иде процесот, бидејќи веќе со 1 е смрт, и ќе се добиваат константни 3-5 кај сите.

Неколку слики да ставиш да се праќаат цела конекција се гуши, други пакети не ни поминуваат. Ама иди објасни им го ова, кога пробав ме прашаа а воглавно за што го користите интернетот. :cautious:

90% како што кажа и ти, не сфаќаат и не ги занима, ама останатите 10% кои за жал можеби и немаат алтернатива оптика во нивен реон ќе си трпат. И тоа е тоа, како и за се друго кај нас. :)
Кај мене се дешава тоа.
Плаќам бакар, 100/5 ама на периоди во денот аплоуд едвај крева 0.3 (испод декларираната минимална).
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,193
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
18 февруари 2016
25
30
Јас користам интернет од А1, пакетот од 700 денари, 50 мегабити брзина. Наскоро ми истекува договорот. Се двоумам дали да го продолжам. Дали имате некој предлог, дали сте користеле интернет од повеќе провајдери па да дадете споредбено мислење?

Испратено од POCO F2 Pro преку IT.mk форум апликација
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
324
236
Јас користам интернет од А1, пакетот од 700 денари, 50 мегабити брзина. Наскоро ми истекува договорот. Се двоумам дали да го продолжам. Дали имате некој предлог, дали сте користеле интернет од повеќе провајдери па да дадете споредбено мислење?

Испратено од POCO F2 Pro преку IT.mk форум апликација
Телеком (ако е оптика само) >>> A1

Сепак, зависи од биџетот секако и од потребите ако ти е за ФБ такви ствари немаш потреба, ако имаш поголеми потреби оптика.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
663
362
Јас користам интернет од А1, пакетот од 700 денари, 50 мегабити брзина. Наскоро ми истекува договорот. Се двоумам дали да го продолжам. Дали имате некој предлог, дали сте користеле интернет од повеќе провајдери па да дадете споредбено мислење?

Испратено од POCO F2 Pro преку IT.mk форум апликација

Немој адсл или вдсл да прифаќаш ако нема оптика не мењај :D
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@TexasUS а да си останеш на оптика A1 и да си ќариш некој Andriod TV за евтина пара.... Мислам ако си Комбо...
Мислењето е автоматски споено:

се извинувам за избрзан муабет... Phillips ите што беа по 300 денари аш ошле
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,653
Мислења
829,715
Членови
28,654
Најнов член
Dangev
На врв Дно