• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

А1 Оптика

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
102
141
Задоволен сум од услугута, иако можеа по детално да ми објаснат од напред како ќе оди процесот, на крајот немаше проблеми, брзо реагираат секогаш кога звонам. Интернет стабилен, ама рутерот се рестартира на 12 сата и тоа не најдов како да исклучам. За пинг незнам, зависи до серверот, не сум приметил неприроден пинг некаде.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.956
15.218
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Интернет стабилен, ама рутерот се рестартира на 12 сата и тоа не најдов како да исклучам.
Како тоа се рестартира на 12 саати? Ако се рестартира тогаш тоа е проблем кој треба да го пријавиш и да го сменат рутерот, а ако ти се ресетира ПППоЕ конекцијата на 24 саати и ти менува ајпи адреса тогаш то е expected behaviour и не е нешто што можеш да го исклучиш туку можеш да си платиш за услугата "Статичка ИП адреса" и да го избегнеш ефектот на динамичката ИП адреса.

Барем кај телеком (и А1 се ралативно ок со ова, само кај нив малку потешко се наоѓаат документите затоа што 5 пати мењаат име, се спојуваат или ги купуваат) сите ствари се убаво документирани и може да се најдат, незнам зошто толку хејт, Телеком е бизнис како и сите останати, работат за профит и за пари, исто како и сите ние тука. Ако немаат оптика во Стајковци тоа е затоа шти и Бентли нема салон за коли во Добреноец. Некој таму прави анализа каде има најголем профит и тоа го спроведуваат. Дека е идеално не е, ама па здравјетно е најбито бе луѓе, здравје пред се, се друго е небитно.
 

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
102
141
Епа веројатно менува на 12 сати, можда може да се стави на 24 саати ама незнам како.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.956
15.218
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.956
15.218
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Процедурално, за А1 се збори :)
Well... fuck... сега сватиф дека се изначитав доста во темата за т-хоме оптика а ова тука било тотали анрилејтед бат самхау рилејтед :|

giphy-9.gif


На темата, @JellyfitzDMT, чим е А1 може да е на 12 часа, ама можеш да го контролираш тоа, т.е. ресетирај го рутерот во некој термин кога најмалце користиш нет и на 12 саати ке се менува адресата, на пример во 08 сабајле па во 20 вечер па во 08 сабајле, па во 20 вечер...
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
508
409
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Дали некој знае освен во скопје каде во други градови има A1 оптика?
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
382
233
Дали некој знае освен во скопје каде во други градови има A1 оптика?
Има и во Струга ако прашуваш за кај тебе. Пред две години кога копаа на нашата улица пуштаа и А1 и Телеком оптика. Е сега само неколку улици има, не секаде.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
508
409
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Има и во Струга ако прашуваш за кај тебе. Пред две години кога копаа на нашата улица пуштаа и А1 и Телеком оптика. Е сега само неколку улици има, не секаде.
па слушнав муабет за а1 оптика струга ама не ми се веруваше затоа прашав, телеком неколку улици има со оптика а не пак а1 ама добро е што се почнало :) Краен случај кој сака оптика струга да се пресели кај кулине :p
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
382
233
па слушнав муабет за а1 оптика струга ама не ми се веруваше затоа прашав, телеком неколку улици има со оптика а не пак а1 ама добро е што се почнало :) Краен случај кој сака оптика струга да се пресели кај кулине :p
Има и кон пазариштето и делот околу Браќа Миладиновци новото школо и кај централата од телеком некои делови.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
508
409
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Добро е што мрдна работава со оптикава Струга, заглавена е преку 10 год или повеќе, јас близу пошта сум ама ни О од оптика :))
btw барам алтернативи за интернет (сега на адсл 10мб сум)
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
382
233
Добро е што мрдна работава со оптикава Струга, заглавена е преку 10 год или повеќе, јас близу пошта сум ама ни О од оптика :))
btw барам алтернативи за интернет (сега на адсл 10мб сум)
Па само неколку улици се и тука заглави работата. Не гледам да се работи на друго место. Јас би ти рекол да ги пробаш и кејбл кал, се фалат дека имаат и тие оптика.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
508
409
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Па само неколку улици се и тука заглави работата. Не гледам да се работи на друго место. Јас би ти рекол да ги пробаш и кејбл кал, се фалат дека имаат и тие оптика.
То чисто сумљам, не фала, подалеку од кабловцине, избегав од нив уште пред 11 години и плус цените не им се баш нај нај и бтњ заглавена е работата со оптиката предолго време и не се гледа дека нешто ке мрдне во скоро или идно време. Струга живееме во камено доба со брзини од 10-20мб и поретко над 50мб кој има среќа да добие оптика
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.750
30.830
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Некој TLDR за премин на Телеком или да седам на А1? Сакам да идам на 100/100 или 300/300 ако има опција.

Pros and cons?
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
335
375
Дали имате проблем со пад на брзина и зголемен пинг во вечерни часови?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.956
15.218
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

bube_bodom

Intern
24 јануари 2009
143
8
New Fox
Јас имам веќе недела дена од 18ч пад на брзина на данлоад и загуба на пакети. (Мичурин)
Исто и ја во Ново Лисиче. Некогаш паѓат и до 3Mbps. Имаат некој проблем со оптиката моментално. Ме интересират дали во Аеродром имаат проблем и тие што се на телеком оптика?!

1670882051758.png
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
335
375
Исто и ја во Ново Лисиче. Некогаш паѓат и до 3Mbps. Имаат некој проблем со оптиката моментално. Ме интересират дали во Аеродром имаат проблем и тие што се на телеком оптика?!

Погледнете го атачментот 120146
Пробај вклучи VPN тоа време кога брзината е падната и види дали ке има разлика во брзина.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.208
1.394
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Кај мене ВАН-от од модем и јавната ајпи од whatsmyip се различни. ВАНот на техниколорот почнува со 100.64 а јавната 92.53...
Ако добро разбирам, таму кај што има дупли нат никако не може да се среди да иам пристап од надвор?

Пробав со сетирање на статично ајпи на уредот, и после DMZ на тоа ајпи во техниколорот ама исти машки полов орган е резултатот...

Anyone?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.956
15.218
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
571
437
Кај мене ВАН-от од модем и јавната ајпи од whatsmyip се различни. ВАНот на техниколорот почнува со 100.64 а јавната 92.53...
Ако добро разбирам, таму кај што има дупли нат никако не може да се среди да иам пристап од надвор?

Пробав со сетирање на статично ајпи на уредот, и после DMZ на тоа ајпи во техниколорот ама исти машки полов орган е резултатот...

Anyone?
Само да бараш да ти доделат јавна. Пробај, ме интересира што ќе кажат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.590
Мислења
926.674
Членови
33.196
Огласи
1.301
Најнов член
tamildhol
На врв Дно