• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

А1 Оптика

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
59
38
Ај ке се јавам кај комшија попосле, мада не мислам дека би била истата бидејки во техниколорот имаш опција release, па renew и така добивам нова wan ип адреса.

Како што кажа moongose, дупло натирање само со уште еден рутер некаде кај нив и ние крајните корисници, оваа wan адреса да ја добиваме од тој рутер, а потоа према интернет да се иде со друга ип адреса каде што имаш PAT, каде одреден број на wan адреси во техниколорот им се додава плус порта.

Ама па од друга страна на гугл нема да ја дава wan адресата што ми е во техниколорот како јавна, туку таа другата од тој трет рутер нели ?

Иначе со 16ка префикс, расположливи ип адреси за крајни корисници се 65 534.
Знали 65 илјади техниколори, односно домакинства може со тој опсег што го доделуваат.
Сметај просечно по 4 члена во едно домакинство, тоа се 260 000 граѓани.
Сепак премалку, изгледа сепак вршат двојно натирање понатаму со други рутери.


А на телеком каква е wan адресата, со каков префикс ?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
Ај ке се јавам кај комшија попосле, мада не мислам дека би била истата бидејки во техниколорот имаш опција release, па renew и така добивам нова wan ип адреса.

Како што кажа moongose, дупло натирање само со уште еден рутер некаде кај нив и ние крајните корисници, оваа wan адреса да ја добиваме од тој рутер, а потоа према интернет да се иде со друга ип адреса каде што имаш PAT, каде одреден број на wan адреси во техниколорот им се додава плус порта.

Ама па од друга страна на гугл нема да ја дава wan адресата што ми е во техниколорот како јавна, туку таа другата од тој трет рутер нели ?

Иначе со 16ка префикс, расположливи ип адреси за крајни корисници се 65 534.
Знали 65 илјади техниколори, односно домакинства може со тој опсег што го доделуваат.
Сметај просечно по 4 члена во едно домакинство, тоа се 260 000 граѓани.
Сепак премалку, изгледа сепак вршат двојно натирање понатаму со други рутери.


А на телеком каква е wan адресата, со каков префикс ?
Значи не си дупло натиран. Многумина се. На Телеком се стандардни јавни адреси од многу пулови.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас сум натиран и имам проблеми во игри, торенти и слично. Kaj oптиката нема NAT?
 
4 март 2017
2
1
Нема никакво влијание на стабилноста ниту на bandwith-тот.
Ја користам оптиката на А1 од фебруар месец и до сеа немало никаков проблем.
Едина заебанција е што на секои 12 саати хјуавеј-ов што го ставиа т-мобиле си прави рестарт и конекцијата се ресетира,нешто што трае не поише од 10тина секунди ама страшно фрустрира.
Јас го натемпирав да се ресетира ноќеска во 2,па после во 14 часот кога сме на работа.
Другото е се тип-топ,ако се занемари влечкањето на кабел по внатрешни скали зашто живеам во дуплекс стан,зборам од естетска гледна точка.
И кај мене исто се дешава. Како да го темпирам да се ресетира во време кое јас сакам?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
999
2,506
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
И кај мене исто се дешава. Како да го темпирам да се ресетира во време кое јас сакам?
Рестартирај го на пример во 2 саат.Наредно ќе се ресетира сам после 12 саати,односно во 14 часот.
Така натемпирај си.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
59
38
Во тој случај не си натиран. Кај мене кога беше техниколорот во нат, овие адреси беа различни.
Значи не си дупло натиран. Многумина се. На Телеком се стандардни јавни адреси од многу пулови.

Sent from Телефон using Tapatalk
И на speedtest.net, ми ја дава ип адресата онаа од WAN на техниколорот.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
162
33
има некој да прати спеедтест од оптикава на а1 дали стварно вреди и колку е лимитот или оптичките пакети некој што ги знае нека ги прати.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,030
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ValentinMK
Значи оптиката на а1 е следна : ако во твојата зграда има нивни оптички кабел е друг муабет , а ако не иде преку телеком THE END.
Ако си се сретнал со телеком рутер хуавеи истиот ќе го добиеш пак. THE END.

Брзина нормално дека ќе имаш ако си уклучен директно на кабел , а на вифи незнам а1 дали гарантираат нешто
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
162
33
фала на одговорот знам Демо усер работам во Телекабел него ме интересираше само стабилноста на нивтната мреза оптичка без Телеком
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,030
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@ValentinMK е тоа само некојн што знае дека користи нивна оптичка мрежа и се разбира дека користи нивна оптичка мрежа, е тогаш би добил точен одговор.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,932
Прочитав 7 страни и не контам.
Има оптика за приватни или нема?
Добра е или не е?
 

Jovan123

Intern
6 декември 2012
17
17

Еве тест од сеа, закачен на вифи заедно со уште 10+ уреди. Регуларен пакет оптика 50/50.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK

Еве тест од сеа, закачен на вифи заедно со уште 10+ уреди. Регуларен пакет оптика 50/50.
Пред час и нешто, во Карпош 4 падна нетот на неколку минути - примети дали на оптика се деси испадот?

Ова општо ме интересира, последнава година на кабелска (DOCSIS) често имаат испади, некогаш и повеќечасовни.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
172
72
Прочитав 7 страни и не контам.
Има оптика за приватни или нема?
Добра е или не е?
Со инфраструктура од А1 (нивна оптика, нивно олт) имаш во: Ченто, Маџари, Сингелиќ (дел), Хиподром, Триангла, дел од Сарај, Штип, Тетово.
Wholesale пакети (оптиката од Телеком само што ти ја продава А1) имаш секаде каде што има оптика Телеком, пакетот го склучуваш со А1, а услугата до тебе стига преку инфраструктура на Телеком, дури и нивни екипи (аутсорс компании што работат за нив) доаѓаат да ти прават приклучок и ја одржуваат мрежата. Не ги следам баш најдобро цените во моментов, али може и поефтино да ти дојде отколку да го земеш пакетот директно од Телеком.

Тие што јас ги познавам да користат нивна оптика се задоволни, сепак зависи на кое место се наоѓаш и дали има некаков друг проблем (лош сплајс и сл.), од премногу корисници на една порта нема шанса да имаш мака бидејќи им се добро оптимизирани.
Јас имам оптика од Телеком, генерално се добри иако последниве 2 месеци имав неколку испади (загушена им беше мрежата и имав прекин од неколку часови).
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова е поконфузно од телеком со адсл на времето :D :D :D

1623349544410.png

И сега што е големопродажна оптика?


1623349672316.png

А што е А1 оптика.

Наведен е трансфер од 1 ТБ во „големопродажна оптика“, а А1 оптика никаде не се спомнува. Само кабелска.


1623349774012.png
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
Ова е поконфузно од телеком со адсл на времето :D :D :D

Погледнете го атачментот 101672

И сега што е големопродажна оптика?


Погледнете го атачментот 101673

А што е А1 оптика.

Наведен е трансфер од 1 ТБ во „големопродажна оптика“, а А1 оптика никаде не се спомнува. Само кабелска.


Погледнете го атачментот 101674
1ТБ првата страна најдоле. Срамота и пресмешно.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Чораф :D

Малце е да.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно