• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

А1 Оптика

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Дали знае Некој зошто Оптичките пакети ги нема на А1 страната или уште не се воведени секаде? зошро другарче прашал дека немаат уопште Оптички пакети, што е лага.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,745
3,930
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дали знае Некој зошто Оптичките пакети ги нема на А1 страната или уште не се воведени секаде? зошро другарче прашал дека немаат уопште Оптички пакети, што е лага.
Затоа што се погани лажговци. На крај на април имам право да обновам Комбо, ако не ми дадат оптик пакет ќе ги отерам у пм.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,134
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дали знае Некој зошто Оптичките пакети ги нема на А1 страната или уште не се воведени секаде? зошро другарче прашал дека немаат уопште Оптички пакети, што е лага.
Друже, иако ја ризикувам својата безбедност и безбедноста на своите најблиски, сепак ќе пишам тука... сигурно и администрација ке го избрише постов, од фронтенд, од бекенд, од база и од бекап, ќе се заташка, ама here we go...

A1, како што е и нивното мото, прва буква прв број се зликовачко здружение под палката на Ротшилд и Сорош (многумина грешат и мислат дека е Сорос, ама тоа е скроз друга фамилија, ок дечки се они). Сигурен сум дека не си ни приметил дека кај нив на страната најдоле го имаат нивното мото: Semper etiam ubique superiores, што во превод значи секогаш и секаде први. Доказ во прилог (види фото):
Screenshot 2021-04-04 at 21.43.05.png

Здружението потекнува уште од времето на кралот Артур и одтогаш е и мотото, ама денес е прилагодено во Прва буква, прв број, демек да не делува толку застрашувачки, да биде поблиску до народот, да биде хип, а сепак да си останат на своето.

Оригиналниот назив на зликовачкото здружение е The Stonecutters. Затоа што првично започнале како збир на каменорезци кои се собирале во среда навечер да пијат пиво и да играат пинг-понг и малку да избегаат од жените дома. True story bro, мајке ми... Ова е логото иначе:
Screenshot 2021-04-04 at 21.43.55.png
Потоа тие луѓе се поврзуваат меѓу себе со своите бизнис интереси и се концентрираат на обмана и залажување на народот и секако нивно искористување, а за сето тоа има и еден куп хинтови, на пример, фиктивниот сопственик, Карлос Слим... види фото, дали ти делува Slim, овој човек? Очигледна е пораката, ама кој разбира...

Е сега, доста беше историја, малку околу суровата реалност, што значи ова за нас. Ако си приметил, сите пакети на А1 се со висок даунлоад, а со многу никаков, мизерен аплоад. Зошто е тоа така. Затоа што сакаат ти да го примаш цело време, да те трујат со фингирани информации, а ти да неможеш да испратиш ништо. Интернетот од А1 е замислен како one-way street.

Полека се одмотува клопчето и доаѓаме до оптичките пакети... оптиката по природа е симетричен сообраќај, колку аплоад толку даунлоад, што значи тоа, тоа значи дека се коси со нивната идеологија и затоа тие пакети не се достапни за обичните смртници, треба да си член на нивното елитно друштво за да добиеш таква привилегија, тие што имаат оптика од А1 се всушност токму оние кои го креираат јавно мислење и глобалната политика, а како, со нивниот аплоад, они можат да испратат куп информации, додека ти на ДОКСИС можеш само да примаш и да примаш... сега јасно ти е зошто операторите лажат? Они работат под многу специфични инструкции, а ти и твојот другар сте западнале во нивната мрежа...

There, I said it!
Хејтерите ке речат дека е ова теорија на заговор, ама браќа, Буда нека ни е напомош!
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,383
3,716
Скопје
Дали знае Некој зошто Оптичките пакети ги нема на А1 страната или уште не се воведени секаде? зошро другарче прашал дека немаат уопште Оптички пакети, што е лага.
Во Хрватска башка ги водат, тука кај нас топтан со све. Од некоја причина... Optički internet | A1 Hrvatska
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,362
4,514
Чисто како прашање дали некој е запознаен... При играње навечер, секоја вечер после 00 часот не кикнува сите што сме на А1. Знае ли некој која е причината, менуваат ли адреси ли што ли праваат...
Ах, сум утнал тема немам оптика јас... :)
 

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
22
6
Чисто како прашање дали некој е запознаен... При играње навечер, секоја вечер после 00 часот не кикнува сите што сме на А1. Знае ли некој која е причината, менуваат ли адреси ли што ли праваат...
Ах, сум утнал тема немам оптика јас... :)
Се ресетира тоа време.. и на Телеком има одредено време да се ресетира секој ден, нормално е
 

blackelf

Gaining Experience
14 декември 2013
611
499
Чисто како прашање дали некој е запознаен... При играње навечер, секоја вечер после 00 часот не кикнува сите што сме на А1. Знае ли некој која е причината, менуваат ли адреси ли што ли праваат...
Ах, сум утнал тема немам оптика јас... :)
Решението е едно и едноставно: Не играјте тоа време. :D
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,383
3,716
Скопје
Се ресетира тоа време.. и на Телеком има одредено време да се ресетира секој ден, нормално е
Телеком нема фиксно време. Ако сега го ресетираш, утре ќе се ресетира во истото време. Така што пред да почнеш да играш, ресетирај го рутерот и нема гајле
 

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
22
6
Телеком нема фиксно време. Ако сега го ресетираш, утре ќе се ресетира во истото време. Така што пред да почнеш да играш, ресетирај го рутерот и нема гајле
Да да муабетот ми е се ресетира еднаш дневно ако не го ресетираш самиот
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Има многу боље решение од тоа за Телеком знам дека работи а за А1 не знам, за да не се рестарт конекцијата на пример секад различно. Ако го рестартирате рутерот во 4 сабајле да речеме тој секад ке се рестартира во 4=саат сабајле и ке си ка обнови новата ип, нормално ако не снема струја, ако снема струја коа снемало од тогаш ке ја обновува ип адресата.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,745
3,930
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Затоа што се погани лажговци. На крај на април имам право да обновам Комбо, ако не ми дадат оптик пакет ќе ги отерам у пм.
Апдејт, не ми дадоа оптик пакет со образложение дека на мојата улица нема покриеност со оптика.
Телеком во двор ми закопаа оптички кабли пред повеќе години. Нели они ја користат оптичката мрежа на Телеком?
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Некаде мислам дека ја користат мрежата заедно, но мислам дека градат своја оптичка мрежа. Имаше еден член така имаше одговорено. Поточно
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
999
943
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Апдејт, не ми дадоа оптик пакет со образложение дека на мојата улица нема покриеност со оптика.
Телеком во двор ми закопаа оптички кабли пред повеќе години. Нели они ја користат оптичката мрежа на Телеком?
Одкопај ги најди ја тубата која ти е оставена од телеком дали е црвена портокалова зелена бела сликај иди во телеком и готово ќе средат се дур таа туба не ја најдеш ништо нема да направиш.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,745
3,930
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Одкопај ги најди ја тубата која ти е оставена од телеком дали е црвена портокалова зелена бела сликај иди во телеком и готово ќе средат се дур таа туба не ја најдеш ништо нема да направиш.
Портокалова е тубата, а што да направам во Телеком? Јас мислев А1 дека може таа туба да ја искористат и да ми стават оптика.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
999
943
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Портокалова е тубата, а што да направам во Телеком? Јас мислев А1 дека може таа туба да ја искористат и да ми стават оптика.
Значи во телеком мислам дека не треба да идеш ако знаеш кај ти е тубата треба да ја одкопаш да се гледа.
Иди си во А1 прашај ги дали сигурно можат да ја искористат оптиката на телеком и ако ти кажат дека можат кажи им дека те одбиле и да пуштат налог повторно за проверка бидејќи ти само ќе ја одкопаш тубата и ќе им кажеш следниот пат каде се наоѓа за да не те одбиваат.
Тој налог стига во телеком и техничар од телеком ќе ти се јави и ќе гледаш ти да бидеш достапен на мобилниот за да на техничарот му кажеш каде е тубата за да ја види со очи.
Потоа телеком си праќа фирма приватна која ако треба ја продолжува тубата копа низ твојот двор до кај што треба да стави дозна и си пушта инсталација и ти остава хуавеи рутер само.
Целава збрка е настаната дека ти мислиш дека А1 ќе пушта кабел оптички , но а1 не пушта ништо си иде друга фирма која работи за телеком си дува оптички кабел си тестира поврзува се и ти прави инсталација и ти остава хуавеи рутер само.
Воедно ќе напоменам мора да си достапен на број мобилен кога ќе ти се јават од телеком техничари за проверка да направат дали има оптика или не да им објасниш каде е тубата во кој кош и дали постои.Тие техничари не копаат дупки и немаат МАПА кај е таа туба затоа треба ако ти знаеш да ја одкопаш и да се гледа барем малце за видат дека има туба , а потоа сетоа тоа се другото без проблем ќе се среди.
Малце дугачко али секој ден се бафтам со ова :) преку глава ми е.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
999
943
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Ќе пишам еден пост за сите тука општо кажанo : Ако знаете во дворот кај имате туба од телеком гледајте да биде видлива одкопајте ја и ставете нешто околу неа некоја кеса темна да не ја фаќа сонце бидејќи на сонце испукува , а на влага вода и подземја нема гајле.
Воедно ако знаете исто така ако има од подебелите црева во кои може да се пика туба можно е во нив да има туба, а да не ја видите да е во натре свиткана или скратена.Тие цевки не се за џабе оставани кога копале.Воедно има луге инает тераат кинат ги сечат со бонсеци и водат инает дека тоа бил нивни ИМОТ и дека тоа не требало тука да се остава епа тие луге нема да имаат оптика никогаш .
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,745
3,930
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Значи во телеком мислам дека не треба да идеш ако знаеш кај ти е тубата треба да ја одкопаш да се гледа.
Иди си во А1 прашај ги дали сигурно можат да ја искористат оптиката на телеком и ако ти кажат дека можат кажи им дека те одбиле и да пуштат налог повторно за проверка бидејќи ти само ќе ја одкопаш тубата и ќе им кажеш следниот пат каде се наоѓа за да не те одбиваат.
Тој налог стига во телеком и техничар од телеком ќе ти се јави и ќе гледаш ти да бидеш достапен на мобилниот за да на техничарот му кажеш каде е тубата за да ја види со очи.
Потоа телеком си праќа фирма приватна која ако треба ја продолжува тубата копа низ твојот двор до кај што треба да стави дозна и си пушта инсталација и ти остава хуавеи рутер само.
Целава збрка е настаната дека ти мислиш дека А1 ќе пушта кабел оптички , но а1 не пушта ништо си иде друга фирма која работи за телеком си дува оптички кабел си тестира поврзува се и ти прави инсталација и ти остава хуавеи рутер само.
Воедно ќе напоменам мора да си достапен на број мобилен кога ќе ти се јават од телеком техничари за проверка да направат дали има оптика или не да им објасниш каде е тубата во кој кош и дали постои.Тие техничари не копаат дупки и немаат МАПА кај е таа туба затоа треба ако ти знаеш да ја одкопаш и да се гледа барем малце за видат дека има туба , а потоа сетоа тоа се другото без проблем ќе се среди.
Малце дугачко али секој ден се бафтам со ова :) преку глава ми е.
Па фала многу брат, не е дугачко баш вакво објаснување ми требаше. Таа што проверуваше дали имам можност за оптика беше некој продажен агент и ме тераше да обновам договор, јас и реков ако нема оптика не обновувам и она демек провери и ми вика за жал на вашата улица немаме сеуште оптика. А јас имам туба од Телеком со години, после некое време сам ја закопав пошто ми штрчеше ама точно знам каде е. Ќе одам во А1 и ќе пишам што сум направил.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,718
Мислења
849,335
Членови
29,441
Најнов член
hristijand1
На врв Дно