• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

А1 Оптика

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,673
3,845
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@Oktar тоа е зашто нема Комбо, ако имаш Комбо пакет А1 е доста поефтино и плус имаш оптика 100/100, не знам него зошто му дале 100/10, тоа е некоја хибридна комбинација.
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
75
38
Друже, понудата од А1 е катастрофа, незнам зошто мислиш дека е добра и плус си се натегал и објаснувал со нив па и финти и цаки. Еве ти колку кошта истото од Телеком:
Погледнете го атачментот 97383

Одбираш 1800 денари и не те интресира ни буџети ни бонуси ни ништо пошто се е поскапо преку оператор. Патем, тој период пред нова година имаа и попуст и дупло интернет на мобилните, а да не заборавиме дека брзината кај телеком е 100/100 и 6ТБ лимит, за разлика од 100/10 и 1ТБ лимит.
Јас зедов М мобилен, Л интернет и М телевизија тој период за нешто ситно под 2200 денари. Ти моментално толку им плаќаш на А1 и плус уште на телекабел.
Тачно, пакетот преку А1 излегува 250ден поскапо за разлика од овој, со тоа што кај А1 добив 20500ден субвенции за уред, е сеа сите знаеме дека уредите во А1 се со поскапа цена за разлика од Телеком, али врти сучи верувам дека математиката ке излезе тука некаде.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,091
12,598
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@Oktar тоа е зашто нема Комбо, ако имаш Комбо пакет А1 е доста поефтино и плус имаш оптика 100/100, не знам него зошто му дале 100/10, тоа е некоја хибридна комбинација.
Гледав тогаш и комбо и поскапи беа од телеком. Јас бев на А1 уште од Близу, тогаш беа ок со услугите и поефтини беа, моменталнонудат само глупости, натирани адреси, непостоечки аплоад, мегабит, ко 903та да сме, 500 гига лимит до скоро, супортот ај ок е, ама цениве... телеком барем јавна адреса ти даваат и симетричен линк и на крај поефтини се. Go figure...
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
75
38
@Oktar тоа е зашто нема Комбо, ако имаш Комбо пакет А1 е доста поефтино и плус имаш оптика 100/100, не знам него зошто му дале 100/10, тоа е некоја хибридна комбинација.
не е 100/10 туку е 100/100, мислам дека не ни постои 100/10, грешка у пишување е тоа, пошо сум нуб
Мислењето е автоматски споено:

Гледав тогаш и комбо и поскапи беа од телеком. Јас бев на А1 уште од Близу, тогаш беа ок со услугите и поефтини беа, моменталнонудат само глупости, натирани адреси, непостоечки аплоад, мегабит, ко 903та да сме, 500 гига лимит до скоро, супортот ај ок е, ама цениве... телеком барем јавна адреса ти даваат и симетричен линк и на крај поефтини се. Go figure...

да бидам искрен мислам дека детално ги глеав комбинациите во месец октомври кога го продужував договорот и заедно со субвенциите за мобилниот ми излагаше како боље опција, али може и да грешам.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,673
3,845
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Гледав тогаш и комбо и поскапи беа од телеком. Јас бев на А1 уште од Близу, тогаш беа ок со услугите и поефтини беа, моменталнонудат само глупости, натирани адреси, непостоечки аплоад, мегабит, ко 903та да сме, 500 гига лимит до скоро, супортот ај ок е, ама цениве... телеком барем јавна адреса ти даваат и симетричен линк и на крај поефтини се. Go figure...
Сега ја направив истата Combo комбинација што ја имам во Magenta 1 и Magenta испаѓа некоја стотка повеќе. Е сега нели Телеком имаат 6TB лимит наспроти 1TB, имаат и СК и Арена, нетот е без натирана адреса.. Плус кај А1 ако немаш можност за оптика заглавен си со мизерни 5 Mbps upload. Значи подобра опција се во секој случај. Јас сум врзан со договори од постпејд линии и такви глупости, иначе ќе се префрлев.

Screenshot 2021-02-14 210759.jpg Screenshot 2021-02-14 210830.jpg
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
75
38
Сега ја направив истата Combo комбинација што ја имам во Magenta 1 и Magenta испаѓа некоја стотка повеќе. Е сега нели Телеком имаат 6TB лимит наспроти 1TB, имаат и СК и Арена, нетот е без натирана адреса.. Плус кај А1 ако немаш можност за оптика заглавен си со мизерни 5 Mbps upload. Значи подобра опција се во секој случај. Јас сум врзан со договори од постпејд линии и такви глупости, иначе ќе се префрлев.

Погледнете го атачментот 97406 Погледнете го атачментот 97407
Уххх, бенефициите од 15000 во А1 дефинитивно не вредат исто какоовие 14000 во Телеком, ја со 1 линија добив 20500ден, можеби само заради овој факт излегуваше како подобра опција
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,095
453
Каде може да се најде пакетот од оптика на A1? Барав на нивниот сајт, но неможев да најдам. Го имаат тргнато тој пакет или?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,371
2,214

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,673
3,845
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас колку што знам, кај што има оптика Телеком имаат и овие, бидејќи истата инфраструктура ја користат, или грешам?
 
18 септември 2020
21
13
Контактирајте преку А1 Live Shop, директно од таму ќе видат дали има оптичка покриеност конкретно за вашата локација. Доколку нема оптика, ќе ви понудат коаксиал, ВДСЛ или преку 4G 200GB за 699 денари, зависи каде се наоѓате.
А1 шири сопствена оптичка мрежа, а широкопојасна оптика нудат преку Телеком во Л пакетот.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
357
254
Знам летото ме контактираа агенти нивни ми нудеа обичен бакар ама ги баталив им реков или оптика или ништо. Кога ја прашав што како се очекува за покривање во Карпош 4 ми кажа дека до крајов на оваа почеток на следната се очекува Карпош и Центар да се покриени. Е сега колку е точно колку не, не знам и дали ако е, дали им се останати плановите не би знаел.

Единствено нешто што не разбирам е тоа што лично кај мене во маало е тоа што се ископаа и надземната мрежа ја префрлија под земја (иако уште им стои значи ова се им се нови кабли под земја) и тоа ова беше крај на 2019 почеток 2020 мислам. И сеа ќе ја менуваат со оптика. Wtf логика.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
579
375
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
20/1 good luck with those speeds. Го имам во викендица и хаотично е, осебно кога сум пролонгирам период таму, не се издржува прикачувањето.
Никогаш не ми е upload 1mbps како што го рекламираат, во просек ми е околу 17-20mbps .
Моментално Combo Box кај мене :
1.png :
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,371
2,214
Никогаш не ми е upload 1mbps како што го рекламираат, во просек ми е околу 17-20mbps .
Моментално Combo Box кај мене :
Погледнете го атачментот 98191:
Ме зезаш нешто?

Нема шанси, кај мене секогаш, ама буквално секогаш е рамно 19.99/0.99. Се изиритирав и се поврзав на локален оператор од селово.

Инаку, на иста позиција каде што ми стои модемот од А1, преку мобилен добивам ултра-брз 4Г.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
579
375
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Последна промена:

greenline

Intern
19 мај 2012
119
28
Super se A1, nego decki znae li nekoj kako se otvora port na HG8145V5 Huawei ONT routerot? Mislam deka probav na site mozni nacini, ama nisto.
 

greenline

Intern
19 мај 2012
119
28
Камо да ги знаев сите овие информации немаше да прашувам. Инаку користам тој средниот пакет optic M комбо мислам дека е. Од Маџари сум. Скопје.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
119
16
Jas bi rekol Bolje od Telekom Optika,normalno ako ima da stavi nekoj sto prasuva zosto Telekom imaat najdobra optika 100/100 Paketot na T home sho sum Momentalno 6TB Karposh 3 sum. пс- брзинава е со 6 уреди поврзани и 1 Стрим . Во Магента Пакет 900 ден е Оптикава толку ми искача. Capture.PNG
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LaLi

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,472
Мислења
845,155
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно