• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

А1 Македонија - VDSL

  • Ја почнал/а темата
  • #1
18 септември 2020
29
17
Здраво,
дали некој го користи ВДСЛ пакетот од А1? Ме интересира како оди процедурата, дали прво треба да се оди во Телеком да се подаде барање за менување на линија од АДСЛ на ВДСЛ или директно во А1 па таму да ви отворат налог и кај нив да потпишете договор за ВДСЛ па тие да ги бараат Телеком?
Кај мене се укажа можност за ВДСЛ, бидејќи појдов директно со салон на Телеком, од таму прво ми рекоа дека не требало да се кажува улица, туку или има во селото или нема, се јави агентот што работи таму на техничка служба и и кажа дека има ВДСЛ и ми кажа тогаш за некој ден да појдеме и да подадеме барање за ВДСЛ.
И уште колку е лимитот, бидејќи од А1 ми кажа дека 1ТВ некаде бил и дали ќе ја испорачуват таа брзина што е пишана во договорот.
Секое мислење е добродојдено!!!
 

Атачменти

snowkit

Intern
21 август 2015
17
8
Здраво,
дали некој го користи ВДСЛ пакетот од А1? Ме интересира како оди процедурата, дали прво треба да се оди во Телеком да се подаде барање за менување на линија од АДСЛ на ВДСЛ или директно во А1 па таму да ви отворат налог и кај нив да потпишете договор за ВДСЛ па тие да ги бараат Телеком?
Кај мене се укажа можност за ВДСЛ, бидејќи појдов директно со салон на Телеком, од таму прво ми рекоа дека не требало да се кажува улица, туку или има во селото или нема, се јави агентот што работи таму на техничка служба и и кажа дека има ВДСЛ и ми кажа тогаш за некој ден да појдеме и да подадеме барање за ВДСЛ.
И уште колку е лимитот, бидејќи од А1 ми кажа дека 1ТВ некаде бил и дали ќе ја испорачуват таа брзина што е пишана во договорот.
Секое мислење е добродојдено!!!
За вдсл преку Телеком сообраќајот е неограничен и важи следното правило
 

Атачменти

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
36
61
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Здраво,
дали некој го користи ВДСЛ пакетот од А1? Ме интересира како оди процедурата, дали прво треба да се оди во Телеком да се подаде барање за менување на линија од АДСЛ на ВДСЛ или директно во А1 па таму да ви отворат налог и кај нив да потпишете договор за ВДСЛ па тие да ги бараат Телеком?
Кај мене се укажа можност за ВДСЛ, бидејќи појдов директно со салон на Телеком, од таму прво ми рекоа дека не требало да се кажува улица, туку или има во селото или нема, се јави агентот што работи таму на техничка служба и и кажа дека има ВДСЛ и ми кажа тогаш за некој ден да појдеме и да подадеме барање за ВДСЛ.
И уште колку е лимитот, бидејќи од А1 ми кажа дека 1ТВ некаде бил и дали ќе ја испорачуват таа брзина што е пишана во договорот.
Секое мислење е добродојдено!!!

На 500gb прават пресек, намалуваат 70% од брзината, на 750gb повторно итн... На пример јас имам 100/5 но после потрошени 500gb имам 30/2...
 

Coach

Intern
6 декември 2020
27
26
Skopje
Нема промена на линија од ADSL на VDSL и обратно. Парицата е таа која што е. Можеби треба да промениш CPE (доколку не поддржува VDSL). Ама ти не се замараш со налози итн. Си идеш кај твојот провајдер (во случајов А1) и они си бркаат работа. Кога ќе е спремно те викаат да потпишеш договор
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Нема промена на линија од ADSL на VDSL и обратно. Парицата е таа која што е. Можеби треба да промениш CPE (доколку не поддржува VDSL). Ама ти не се замараш со налози итн. Си идеш кај твојот провајдер (во случајов А1) и они си бркаат работа. Кога ќе е спремно те викаат да потпишеш договор
Дали е исто и ако си на друг оператор, на пример си на Телеком за 1000ка на 30/5, ти завршува договорот и да се префрлиш на А1 за 800 денари на 50/10? Претпоставувам е поголема процедурата.
 

Coach

Intern
6 декември 2020
27
26
Skopje
Дали е исто и ако си на друг оператор, на пример си на Телеком за 1000ка на 30/5, ти завршува договорот и да се префрлиш на А1 за 800 денари на 50/10? Претпоставувам е поголема процедурата.
Прво треба да си ги завршиш сите формалности кон Телеком а потоа си одиш во А1 и си потпишуваш договор како нов кориниск. Повторно сите процедури (за превземање линија) се на нив
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,397
4,890
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Дали е исто и ако си на друг оператор, на пример си на Телеком за 1000ка на 30/5, ти завршува договорот и да се префрлиш на А1 за 800 денари на 50/10? Претпоставувам е поголема процедурата.
Ако од телеком ти кажат дека на таа линија максимум можеш да добиеш 30/5, тоа е тоа, џабе ти перат ум од А1 дека ке добиеш 50/10.
 

Coach

Intern
6 декември 2020
27
26
Skopje
Логирај се на рутерот и побарај во status Attainable Rate(Up/Down). Toa e максимумот што може да го добиеш како брзина на таа парица.
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
36
61
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Човекот прашува за ВДСЛ не за Досцис.
И дополнително доле ако дочиташ прашува и за лимитот, што според А1 бил ист за сите понуди без можност за промена. За разлика од сите други оператори кои нудат по 5TB, на А1 интернетот после 1ТБ е ист како да го нема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,745
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно