• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

a1.com.mk attacked ??

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
bas pred malku slusav na vesti(na A1), deka nivniot website e napadnat, odnosno e izvrsen DDoS vrz nivniot server-toa go kazuva kompanijata kade sto e hostiran a1.com.mk... velat deka e napadnat od mnogu kompjuteri odednas i e vnesen nekoj virus....
a1.com.mk ke bide dostapen posle eden den, taka velat od a1...
ne bi sakal sega da odam na sajtot da proveram, bidejki mrazam virusi....
:isplashen:
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
На сајтот пишува за Denial of Service Attack, и тој човекот рече Denial of Service Attack а уствари се напаѓало од повеќе компјутери кои биле заразени од вируси, а тоа е Distributed Denial of Service Attack.
Иначе и www.exclusive.com.mk беше нападнат пред неколку дена, што е наменет за една емисија која се емитува на А1.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
На сајтот пишува за Denial of Service Attack, и тој човекот рече Denial of Service Attack а уствари се напаѓало од повеќе компјутери кои биле заразени од вируси, а тоа е Distributed Denial of Service Attack.
Иначе и www.exclusive.com.mk беше нападнат пред неколку дена, што е наменет за една емисија која се емитува на А1.


znam za exclusive
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
342
Smeshno mi padna toa shto na vestite rekoja deka na a1 sajtot bil postaven virus. Ne znam sto se slucuva no denovive makedonskite oficijalni sajtovi se se povekje pod pritisok. Neznam dali odredeni hakerski grupi sakaat da se proslavat.
Mnogu mi bese cuden posledniov napad poradi toa sto vo makedonija DDos atack ne e tolku golem, t.e. nema mnogu koi imaat svoj botnet.
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Од никаде. Има многу со ботнети, мислиш дека ќе се фалат ако имаат?
Иначе не мора да значи дека од Македонија некој напаѓа.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Нападот наводно бил од америка, така кажа член на тимот за интернет комуникација на А1 Тв. На веб страната може да се влезе нема ниту еден вирус. Но многу ме фрустрира што во последнава недела бевме сведоци на многу неовластени влегувања на туѓи веб страни. Мислам дека е крајно време нешто да се превземе во врска со ова
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Нападот наводно бил од америка, така кажа член на тимот за интернет комуникација на А1 Тв. На веб страната може да се влезе нема ниту еден вирус. Но многу ме фрустрира што во последнава недела бевме сведоци на многу неовластени влегувања на туѓи веб страни. Мислам дека е крајно време нешто да се превземе во врска со ова
Yep. :bravo: It's time to react quickly.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Нападот наводно бил од америка, така кажа член на тимот за интернет комуникација на А1 Тв. На веб страната може да се влезе нема ниту еден вирус. Но многу ме фрустрира што во последнава недела бевме сведоци на многу неовластени влегувања на туѓи веб страни. Мислам дека е крајно време нешто да се превземе во врска со ова
Создавање на CERT/CIRT тим и измени во некои делови од законот. Предлог кој беше доставен до министерот за информатика без ресор на самиот почеток на неговото делување, Јануари/Февруари 2007 година. LiquidWorm е сведок за тоа, дали нешто е превземено на тоа поле а еве измина една година скоро - дефинитивно не.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,048
516
delicon.mk
[Off topic]
Но многу ме фрустрира што во последнава недела бевме сведоци на многу неовластени влегувања на туѓи веб страни. Мислам дека е крајно време нешто да се превземе во врска со ова
Мислам дека конечно веб дизанерите и веб програмерите од 'МК' можат да видат и самите колку тие знаат да направат и испрограмираат една страна, а не само да ги 'дујат' цените. :muahaha:
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Нападот наводно бил од америка, така кажа член на тимот за интернет комуникација на А1 Тв. На веб страната може да се влезе нема ниту еден вирус. Но многу ме фрустрира што во последнава недела бевме сведоци на многу неовластени влегувања на туѓи веб страни. Мислам дека е крајно време нешто да се превземе во врска со ова
Тој истиот член очигледно не знаеше што е DoS, а што DDoS.
А не сфаќам како ќе видат кој ги контролирал сите тие компјутери, ако освен не му одат на некој дома со заразен компјутер и му речат дај да видам со кои IP адреси комуницираш.:))
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
DoS а особено DDoS нападите претставуваат голем проблем. Впрочем знаете дека и овој форум, како и многу други македонски страни биле жртви на напади од ваков тип - барем јас сум бил сведок на тоа како неколку луѓе со алатки кои можат бесплатно да се симнат од интернет, или како варез биле успешни во овие обиди.
А немојте да заборавите дека ја користеле само својата конекција ! Кога би користеле десет заразени компјутери, нападот пропорционално би бил десет пати посилен. На интернетот се забележани ботнети како на пример Strom кои сигурно имаат над терабајт во секунда bandwidth, a околу гигабајт во секунда би било доволно да паднете сервер како yahoo.
Да се запре DDoS напад е доста тешко... така на пример доколку напаѓачот го преплавува серверот со ICMP побарувања, тогаш логично е да се претпостави дека администраторот ќе се погрижи тие да не добијат одговор. Но напаѓачот тогаш може да премине на друга работа, на пример масовно симнување на одреден банер или некој друг елемент од сајтот... и така ќе се вртат работите во круг зошто тоа само привремено ќе го запре напаѓачот, додека не зададе друг напад и на крајот трошокот за одржување на страната ќе биде преголем и ќе биде затворена...
За жал мал број на луѓе покренуваат истрага кога ќе бидат нападнати, што веројатно е најдоброто нешто што можат да го направат. Ќе се види кои IP адреси испраќале побарувања до серверот, ќе се контактира нивниот интернет провајдер. Тој ќе ви даде информации за нивното место на живеење, и по анализата на нивните компјутери од некој по искусен, лесно ќе се најде ботот и неговиот сопственик...
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Што се однесува до „хакирање“ (дифејсовање) на македонски страни, 100% ги подржувам хакерите. Како што рече Delicon, време е македонските фирми да работат како што треба.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Колку за инфо, 7 дена сум под DDoS напад од 10 сервери од кои повеќето се интернет провајдери (телекоми претежно од Ј.Америка) и кои сеуште не се на црна листа и не прават ништо (барем досега) да ги сопрат нивните клиенти кои го прават тоа. Катастрофа...

Откако успеавме првично да се средиме, нападите ги насочија претежно кон украински сајтови.

Жалосно е што некои провајдери мислам дека намерно ги дозволуваат некои нелегални активности во смисла немаме појма, не сме виделе, а додека тие "видат" загубите може да бидат големи.

Жал ми е што не можам/смеам да ви дадам поконкретни информации.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
На интернетот се забележани ботнети како на пример Strom кои сигурно имаат над терабајт во секунда bandwidth, a околу гигабајт во секунда би било доволно да паднете сервер како yahoo.
Za Stormworm zboruvash? Nikogash nemale tolkav bandwidth

Neznam od kade ti e informacijata ama DDoS napad od 1T vo sekunda e praktichno NEVOZMOZHEN.
Najgolemi napadi shto praktichno se videni vo najgolemata kompanija za sprechuvanje na vakov vid napadi se do 20 Gigs. I da ima napad pogolem od toa paketite nikogash nema stignat do krajnata destinacija, odnsno kje bidat odstraneti od nosachite (carriers).

Ova kazhuva deka i informacijata deka so 1G BW yahoo kje padne e povtorno golema nevistina (da ne recham glupost). Mozhe za nekolku sekundi dodeka da se reroute-ira traffic-ot no toa e neznachitelno.

Да се запре DDoS напад е доста тешко... така на пример доколку напаѓачот го преплавува серверот со ICMP побарувања, тогаш логично е да се претпостави дека администраторот ќе се погрижи тие да не добијат одговор. Но напаѓачот тогаш може да премине на друга работа, на пример масовно симнување на одреден банер или некој друг елемент од сајтот... и така ќе се вртат работите во круг зошто тоа само привремено ќе го запре напаѓачот, додека не зададе друг напад и на крајот трошокот за одржување на страната ќе биде преголем и ќе биде затворена...
Ima firmi koi rabotat na sprechuvanje na vakov tip na napadi. Sekako nivnite uslugi se skapi i ponudite neprifatlivi za mali kompanii i biznisi koi najchesto mozhat da trpat i kje kjutat :)
Kolku za primer: staminus, prolexic, sprint/mci

Neznam A1 so koja amerikanska firma sorabotuvaat ama izgleda ne se bash uspeshni vo svojata rabota :D


Pozdrav! brzam, brzam... :)

Stefan
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ON.Net добиваше подароци од 2Gb и се разбира, паѓаше ко круша :LOL:
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Za Stormworm zboruvash? Nikogash nemale tolkav bandwidth
Хмм... 500 милиони компјутери, а можеби и повеќе ? Точно не би можеле да определиме колкав bandwidth е тоа, ама сигурно ќе го среди и Google и се што ќе му застане на патот....
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
500 милиони компјутери... Да кажеше 50, ќе си речев си филмуваш, ама има шанса.

Што мислиш колку компјутери има активни(во употреба) во моментов, колку од нив се вклучени во моментов, од тие вклучените колку се конектирани на интеренет, од тие конектираните колку се без анти-вирус/спајвер/мајвер и од нив што милсиш кој е просечен аплоуд рејт?
 

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
ima li nekoj mislenje koj bi mozel da napaga ja od moja strana mislam deka e tele tabel bidejki go raskinaa dogovorot A1 da emituva kaj niv i neso taka
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
ima li nekoj mislenje koj bi mozel da napaga ja od moja strana mislam deka e tele tabel bidejki go raskinaa dogovorot A1 da emituva kaj niv i neso taka
Неможеш вакви неосновани работи да тврдиш и да обвинуваш други од било какви причини. Без врска ти е постот.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
500 милиони компјутери... Да кажеше 50, ќе си речев си филмуваш, ама има шанса.

Што мислиш колку компјутери има активни(во употреба) во моментов, колку од нив се вклучени во моментов, од тие вклучените колку се конектирани на интеренет, од тие конектираните колку се без анти-вирус/спајвер/мајвер и од нив што милсиш кој е просечен аплоуд рејт?
Не е ни најмалку филм, овие податоци можеш да ги провериш во секој момент. Незнам зошто толку се зачуди кога пред некој месец имаше и на овој форум известување за неколкуте студенти кои беа затворени поради поседување на ботнет со околу 1 милион заразени компјутери. Меѓу нив беше и Digerati со кого лично се познавам...
Јас самиот сум имал неколку пати пристап до ботнет со големина од 300k, ќе се обидам да фатам неколку screen-shots во скоро време кога ќе се врати сопственикот, ако е дозволено според правилникот на форумот немам ништо против да постирам неколку и тука...

Storm worm ботнет-от секојдневно користи од 2 до 5 милиони заразени машини за спам, а тоа е само мал дел од неговиот потенцијал. За антивирус програмите зарем има потреба да коментирам ? Кога дојдов на форумов постирав една тема за scrambler-и/binder-и и други слични матријали кои ги продавав, и за кои се прашувавте за што служат... епа ако знаеш како се конфигурира ботнет, тогаш сигурно знаеш дека се користи приватно кодирана верија од бот-от, или пак тој се енкриптира...
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
@ Moscow_BoY

Еден совет, оргинално даден од Ајнштајн:
Einstein said, ‘If A equals success, then the formula is: A=X+Y+Z.
X is work.
Y is play.
Z is keep your mouth shut.”
Истакнување на муабети од типот со кого се знаеш "лично" (барем јас кога кажам знам лично некого, морам да го имам бар еднаш-два пати сретнато физички) е малку lame - извини на изразот знам дека ќе те навреди бидејќи ги пратам твоите постови но тоа е мое мислење.

Исто така истакнување на непроверени информации од тоа со колку гб дос напад ќе може да се бутне јаху, како и спомнување напади од 1 тб во секунда, ми е малку смешно.

Исто така, заради твое лично гајле, најдругарски совет ти давам, не истакнувај муабети од типот:
Јас самиот сум имал неколку пати пристап до ботнет со големина од 300k, ќе се обидам да фатам неколку screen-shots во скоро време кога ќе се врати сопственикот, ако е дозволено според правилникот на форумот немам ништо против да постирам неколку и тука...
Ако сопственикот ти дал пристап до тој ботнет, сигурно не ти кажал иди лај по форуми дека имаш пристап до нешто такво... обично вакви (нелегални!) работи не се спомнуваат и се држат приватни... фалењето е рѓа.

Се надевам нема да се навредиш од мојот пост, но ова се моите 2c.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно