• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

А што ако не е маркетинг? :-)

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
А што e ако не е маркетинг? :)

Postovite se od temata: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=1036
(prochitajte ja prvin celata tema za da se vklopite vo diskusijata)

Prvichniot post:
Он.нет прави "р'шум" со нови понуди! [ексклузивно]
Очекуван беше контра удар од провајдерот кој веќе подолго време му „пакости“ на Телеком! Осеќам дека тие што веќе потпишаа договор со Мт.нет ќе се покајат затоа што не почекале уште 2-3 дена за да ги видат новите ADSL понуди од Он.нет! Почна да се "шушка" за понудите на темата за WiFi и WADSL, но еве што викаат рекламите во дневните весници.

Даклем,

(tuka stoeshe prvichno flaerot)

Значи, без трошоци за модем, без трошоци за приклучоци!

Potoa:
Гледам дека го избришале модераторите. Не ми е јасно зошто, баш добро беше опишано скоро се... Еве го уште еднаш. Ваљда не се „до толку“ да го окарактеризираат ова како некоја реклама.

A shto e ako ne e marketing? :)

Da pochneme od pochetok, definicija na marketing:
- nachini za sozdavanje na komunikacija za proizvod ili usluga pri koja kje se informiraat i ohrabrat primachite na komunikacijata da go kupat i koristat proizvodot ili uslugata.

Za povekje razni definicii za marketing, Google.

Tvojot gest e informiranje na postoechki i novi potencijalni korisnici za "primamlivi" i novi ponudi od On.net, napaganje na konkurencijata so ochajni obidi da se javi "kaenje" kaj korisnicite na MTnet, a seto toa so koristenje na flaer namenet za target grupa korisnici na Internet... (a kade podobro da se najde takva grupa otkolku na makedonski on-line IT forum) :))

Mislam deka ednash ti napomenav na MSN neshto vo vrska so On.net dokolku se sekjavash... Me zamoli da ne ja kazhuvam informacijata na sekogo i eve go pochituvam toa... no spored taa informacija mislam deka znaesh zoshto mislam deka ova e edna "besplatna" (TANSTAAFL) reklama.. :)

Dali mislish deka ima razlika (razmisluvaj malku marketing sega) pomegju tvojot prvichen post i prviot post vo koj se opishaa novite ponudi na MTnet: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=984&page=2 ?

- Da odgovaram na prashanjeto - ima. Zoshto?
Pa zatoa shto ne beshe iskoristeno logoto na MTnet, grafichki flaer koj e namenet za target grupa, mal font za vkupna cena so DDV, telefonski broevi i lokacii na lokalni kancelarii na On.net....

A da, da ne navleguvam vo diskusija za koristenite zborovi kako: "ochekuvan", "kontra udar", "provajderot koj vekje podolgo vreme mu "pakosti" na Telekom" i slichni, pritoa koristenje izvichnici... a pogledni go i samiot naslov na temata, "Он.нет прави "р'шум" со нови понуди! [ексклузивно]" dosta primamlivo... Sekoja chest za inovativnosta i obidot za viral marketing propraten so guerilla marketing:)

Epa lugje, eve mnogu dobra diskusija za e-marketingot vo Makedonija... a i za razni marketing tehniki. :)))
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Zaboraviv ova da go napomenam:

Poslednata tvoja aktivnost na forumot pred ovaa tema e na 11 Juni, 07.

Posle malku podolg period, prvata zapochnata tema ti e reklamata za On.net novite ponudi. :)

A da, da ne go zaboravam i slednovo koe go imash postirano vo temata "Konkurencijata se budi":

Видете ја темата над оваа, не туку чекајте :))))

P.S. Se nadevam nema da predizvikam loshi chuvstva kaj tebe so ovaa analiza na tvoite marketing (spored moe mislenje) strategii, i deka kje se odnesuvash korektno i kje diskutirame na ovaa tema kako normalni lugje i kje zakluchime koj e vo pravo. ;-)
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
Нормално дека си во право D, само требаше да го удостоиш "рекламирачот" барем со една информација во едитираниот текст дека: "сликата е избришана затоа што е окарактеризирана како реклама", или барем да ме почастеше со една приватна порака.

Малце чудно е кога ќе ти едитираат пост, а не си добил објаснување зошто. Од членска гледна страна. Иако и јас го правам истото таму кај што администрирам (да не спомнувам каде, да не ме избришеш :))

Се согласувам дека и насловот не е соодветен, така да би можел да го промениш во: "Он.нет со нови ADSL понуди". ;)

Поздрав.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ај да не ја претворам темава во драма.. Го разбирам Acid до некаде, вработен е во Он Нет и си ги рекламира своите.
Иначе, таму кај што администрира цели теми ми бришеа без предупредување и oбјаснување. Откако се побунив ме банираа, ама нема везе ;)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Да се навратам на темата.

Во секој случај се работи за лош маркетинг.. Кога корисникот ќе ги спореди понудите ќе види дека Он Нет не понудил ништо повеќе, дури пакетите се поскапи, што ќе помисли? - Дека некој го лаже на здрав памет.. Општо познато е дека Он нет е многу понестабилен од МТНет.
За АДСЛ пакетите не се знае какви ќе бидат, за тоа треба да се докаже првин :)
Друга работа, не нудат пакети на неопределено време, МТ Нет сепак ги направија достапни и пакетите на неопределено време, 200 денари е разликата.

Не гледам никаква предност на OnNet во моментов, освен тој 1 денар месечно. Сепак и тоа го гледам како очаен обид за задржување на муштериите.. Исфрустрираните екс МТНет корисници сепак ќе одберат ОнНет, веројатно додека не сватат дека и тој провајдер не е многу различен од тој што го води монополот :)
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
секој си ги рекламира своите.

D, ќе додадам нешто за да го искритикувам според мене многу лошиот маркетинг на оннет.

На македонските форуми имаат многу лош stealth маркетинг. Видов дека на кајгана форумот се регистрираа некој јузери кои го промовираат оннет со новите понуди за 1 ден откако тие понуди беа промовирани. И одговараа на прашањанта на корисниците со образложениа како јас од таму и таму знам...bullshit...тие се чисто вработени во оннет in my humble opinion

Тој плакататот им е ужасен. Како прво нема upload брзини. Како второ цените со ДДВ не се коректно поставени со што се предизвикува забуна кај корисникот.

Инаку, незнам дали е ова точно меѓутоа видов на еден друг форум, и оннет и мтнет се дел од две различни фирми од две различни земји кои заедно припаѓаат на Дојче Телеком. Не сум сигурен дали е ова точно ама ако има некој информации..нека напише.
 

drown

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Инаку, незнам дали е ова точно меѓутоа видов на еден друг форум, и оннет и мтнет се дел од две различни фирми од две различни земји кои заедно припаѓаат на Дојче Телеком. Не сум сигурен дали е ова точно ама ако има некој информации..нека напише.

True. Hence the term "ќерка фирма" :rolleyes:
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Овој е сварно интересен податок.
Не сум знаел.
А ми изгледаа како најголеми непријатели.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Овој е сварно интересен податок.
Не сум знаел.
А ми изгледаа како најголеми непријатели.

Хахах, dude, get real :)

Спореди им ги понудите од денешна гледна точка па наназад.
Вистински провајдер во случајов би укинал секаков лимит и би ставил поширок спектар на брзини и цени што одговараат на секој тип корисници.

А овие сега прават 'ршум со исти цени, исти брзини, при тоа користејќи ги истите кабли. LOL Абе ај... :ua:
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
@andrijeski

Абе во право си.
Ама ако гледаш така, ништо поарни не се ни кабелскиве оператори, еден ќе зголеми, и оп сите понудуваа нешто повеќе.
Генерално така е во секој бизнис, како расте конкуренцијата, и како главниот противник повлекува потези, за да останеш во игра треба да го следиш.

Зарем не беше така и со Мобима, кога беше сам и имаше монопол , не дереше, од ко дојде Коспофон, почна да не сака и да се грижи за нас, па почна те вакви те онакви пакети.

Еве сега со доаќањето на vip многу ќе се размрдаат работите. Тој почнува за неколку недели, разгледај ги понудите на мобимак и космофон и ќе видиш почнаа и добри телефони за ефтини парии да даваат. Спореди само како беше до пред 3 год.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно