1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A full Ubuntu desktop, on your docked Android phone

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Fatal1ty_, 17 Март 2012.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  vukasin, D3N1EL и на krema им се допаѓа ова.
 2. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Кога ќе може на Android да се игра Battlefield 3 барем на low, ќе им кажам чаоС на компјутерите
   
  На vukasin и windows8 им се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ќе останат само за игри компјутерите...
   
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  чисто информативно, каде и за колку може да се најде тоа на кое е поставен телефонот на сликата?

  btw интересно е ова
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,635
  7,705
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Чудно никој до сега не прокоментира дека Cradle-ињата за било кој андроид телефон се уствари USB кабел прицврстен на лежиште за да стои телефонот. Друигиот крај е секогаш машко USB така да компјутер каков таков ќе мора да имате. Нема сигурно маус тастатура и монитор да влагаат во Cradle-то.

  Иначе вакво нешто се правеше и на WM 5/6 порано со image на Windows XP ама не ми текнува како беше. Иначе да топ е идеата. Кога ќе идеш негде на јавно место ќе си го подигнеш сопствениот ОС, ама без Host Desktop нема да може.
   
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да.Исто како пуњачи што неможеш еден да користиш за сите телефони.Имам дома Cradle за галакси на него може само тој телефон да поврзе.
   
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 9. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  аха, фала мн на брзиот одговор :)
   
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  не е само USB, има и HDMI овој

  конкретно Ubuntu за Android е претставен со Motorola Atrix телефонот
   
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,635
  7,705
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ок ама како работи? Се подига како виртуелна машина од оперативниот систем на компјутерот или?

  Што се однесува до полначите, нели се повеќето HTC и Motorola на микро USB. Koнкретно мојот Droid има микро усб, како и HTC Desire на другар ми. И нормално работат полначите од еден на друг, како и каблите micro USB > USB.
   
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  Целосно како работи не е објавено. Но Android има Linux кернел, ubuntu-то е веројатно инсталирано во посебен директориум во кој се прави chroot и од таму се старта сѐ потребно за да работи Ubuntu, вклучувајќи го и X11 сервер на секундарниот video out (hdmi).

  Затоа еден од requirements е телефонот да има независен video out
   
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  Дали некој успеал да ја добие оваа опција?
   
  На vukasin му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  240
  77
  14 Април 2010
  Машко
  Нема да може секој поединечно ова да си го сними, ке мора да си купиш телефон со Ubuntu for Android, бидејќи првенствено ќе биде наменето за производителите.
   
 15. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  665
  24 oктомври 2011
  Машко
  Јас направив слично на ова чудо.
  на Аурората (таблетот што го имав) го поврзав преку хдми со 42инчниот во дневна, а на усб портовите поврзав маус и тастатура.

  одма ги детектираше и работеше сјајно. дури и Modern Combat 3 се играше одлично :)

  можеби не беше на убунту, ама беше на андроид 4ка.
   
 16. Dec0d3

  Dec0d3
  Intern

  9
  1
  25 Јули 2012
  Машко
  Programer, Linux/Unix, PenTest.
  Хм.. Десктоп копјутерите никогаш нема да излезат од користење..
   
 17. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  798
  212
  24 ноември 2008
  Си утнал тема, али мисљам дека може да ти се опрости.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Dec0d3

  Dec0d3
  Intern

  9
  1
  25 Јули 2012
  Машко
  Programer, Linux/Unix, PenTest.
  Хм за ова беше моето мислење ако може да знам за што сум утнал тема? :)
   
 19. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Ова ако е сјајно ја се викам Стојко.

  Пишете android ubuntu chroot и остајте ја политикава нова. Јас имам ubuntu 10.04 на HTC Desire без никаков е*ан dock или давање пари на ddcom
   
 20. Dec0d3

  Dec0d3
  Intern

  9
  1
  25 Јули 2012
  Машко
  Programer, Linux/Unix, PenTest.
  Па многу нормално зашто да плаќаме за нешто што и самомто себеси го викаат отворен код.. Јес да според лиценците може и слободен код да се продава но мора да е отворен кодот сепак.. идеата на линукс е
   

Сподели

Вчитување...