Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

9700K vs 9900K

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
Ми треба предлог за апгрејд на процесор и генерално инфо за следниов сетап... Моментално имам 9600К со Z390 Gaming X матична, и од скоро е направен апгрејд на 3090ка.
Знам дека i5-кава не може многу да оди со 3090, па се размислувам за апгрејд или на 9700К или 9900К, доколку би добил нешто плус. Секако планирам и оверклок да направам, затоа би одел со К варијанта.
Моментално играм на 2К резолуција, но во блиска иднина планирам да земам нов 4К монитор. Да го додадам и тоа во равенката :).

БТЊ, која цена одат погоре процесориве? Чисто да имам на ум кога би барал.

Тенкс.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.147
3.019
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Продај комплет cpu/mb и зимај 12/13та генерација.
Или мењај табор и земи Амд 7600х.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.964
10.455
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XTX 24GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
На 4К не е битно што платформа имаш, не менува многу. Убаво е да се надгради нормално но не е пресудно. Ако целиш на 4к 60 не е проблем, ако целиш над 60 фпс тогаш веќе и 3090 е лимитирачки фактор т.е треба нешто од поновите генерации 4080, 7900хтх или 4090.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
И меморијата да ја надградиш со меморија која има побрзи тајминзи (помали) а не само "мегахерци"

Испуштање на фрејмови, stuttering, чести успорувања па забрзувања.. се е резултат на лошо одбрана меморија.
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1.089
1.665
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
9900k + 3090 + 4k = just fine
Колку време планираш да ја тераш платформава на која си Z390
RAM? количина и брзина
Напајање?
За што ке го користиш oсвен гејмање
Какаво ладење имаш
Најбитно колку пари за горење имаш
Што е до мене ако ти е само за играње комотно ке може да ја тераш платформава до следната генерација на конзоли
View: https://www.youtube.com/watch?v=ySrnQ8ei7hg
 
Последна промена:

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
На 4К не е битно што платформа имаш, не менува многу. Убаво е да се надгради нормално но не е пресудно. Ако целиш на 4к 60 не е проблем, ако целиш над 60 фпс тогаш веќе и 3090 е лимитирачки фактор т.е треба нешто од поновите генерации 4080, 7900хтх или 4090.
Повеќе ми беше за во моментов на 2К. Инаку и на 4к мислам дека би останал на 60Hz.
И меморијата да ја надградиш со меморија која има побрзи тајминзи (помали) а не само "мегахерци"

Испуштање на фрејмови, stuttering, чести успорувања па забрзувања.. се е резултат на лошо одбрана меморија.
Немам нешто јак рам, 32GB на 3200MHz т.е:
1687012600685.png 1687012640826.png
9900k + 3090 + 4k = just fine
Колку време планираш да ја тераш платформава на која си Z390
RAM? количина и брзина
Напајање?
За што ке го користиш oсвен гејмање
Какаво ладење имаш
Најбитно колку пари за горење имаш
Што е до мене ако ти е само за играње комотно ке може да ја тераш платформава до следната генерација на конзоли
View: https://www.youtube.com/watch?v=ySrnQ8ei7hg
Целта ми беше апгрејд на графичката, и како најтесно грло, да направам апгрејд и на процесорот. Затоа прашав околу тие два процесори како најбрзи за оваа платформа.
Практично да ги донесам што поблиску процесорот и графичката задржувајќи ја оваа платформа. Да не излезе се живо и диво да сменам :). Бидејќи сеуште не сум видел потреба за целосна промена.

Не знам ни искрено дали ќе најдам на старо ниту пак што цена би оделе наведениве процесори. Ако сеуште држат висока цена или пак не се исплатливи да се купуваат, тогаш би размислил за да сменам комплет и процесор и матична од понова генерација.
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1.089
1.665
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
Повеќе ми беше за во моментов на 2К. Инаку и на 4к мислам дека би останал на 60Hz.

Немам нешто јак рам, 32GB на 3200MHz т.е:
Погледнете го атачментот 127230Погледнете го атачментот 127231

Целта ми беше апгрејд на графичката, и како најтесно грло, да направам апгрејд и на процесорот. Затоа прашав околу тие два процесори како најбрзи за оваа платформа.
Практично да ги донесам што поблиску процесорот и графичката задржувајќи ја оваа платформа. Да не излезе се живо и диво да сменам :). Бидејќи сеуште не сум видел потреба за целосна промена.

Не знам ни искрено дали ќе најдам на старо ниту пак што цена би оделе наведениве процесори. Ако сеуште држат висока цена или пак не се исплатливи да се купуваат, тогаш би размислил за да сменам комплет и процесор и матична од понова генерација.
Наместо да даваш пари за 4к монитор , зошто не пробаш со DSR и upscale на 4к (доколку имаш поасален 2К монитор)
Точно дека квалитетот нема да биде ист ако 4K native ама е поевтино (sorry ја сум преголем фан на price/performance :)
Напојувањето дали ти е доволно јако?
Какво ладење имаш за процесорот?
Во врска со меморијата и брзината, на висока резолуција нема да ти мења скоро ич , само на ниска ке приметиш 1080р , башка моеж и да си го клокнеш

Исто зависи до тебе дали имаш пари за горење , бидејки ако имаш шитни све и нова платформа е најубаво
Ама ако си кнап со кеш би ти препорачал само 9900к на 5ghz и мирна глаа
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1.089
1.665
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
кулерот е топ легендарен dual tower
ама напајањево е тиња за графичка како 3090ка
Се над GTX xx60, RTX xx60 бара одлично напојување

Ако оверклокирате тогаш одлично напојување е must.
Остана уште куќиште и кулери да смениме :ROFLMAO:. j/k

Се сложувам, ќе дојде и тоа на ред. Сега за сега не ми е до толку нож до коска, секако графичкава не се ни оптеретува толку на 2К резолуција.

Сепак мислам дека ќе одам само со нов процесор за оваа платформа. Барем уште некоја година да држи, па потоа би сменил се комплет(cpu, mb, ram).
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
Остана уште куќиште и кулери да смениме :ROFLMAO:. j/k

Се сложувам, ќе дојде и тоа на ред. Сега за сега не ми е до толку нож до коска, секако графичкава не се ни оптеретува толку на 2К резолуција.

Сепак мислам дека ќе одам само со нов процесор за оваа платформа. Барем уште некоја година да држи, па потоа би сменил се комплет(cpu, mb, ram).
Вака сеа..

Немам намера на никој да му изигравам класен раководител или да паметувам премногу. Овие совети што ги давам се ваљда заради годините кои ги имам и (или) од искуство.

Престанете да бркате фрејмови во секунда. Еднаш откако ќе добиете 60+ или 120 + fps во било која игра* тогаш се преминува на искуство со истите тие фрејмови.
Нека не ве заведуваат Versus видеата на YoutTube. Никаде нема да стигнете или пак ќе завршите со многу потрошени пари и на крајот незадоволни затоа што некој „гиди којси“ има 5 фрејма повеќе со иста или слична конфигурација.

Она што ти/ви треба е frame time а фрејм тајм не се постигнува со добра воља туку со подесувања надвор од играта и, погаѓате, со внимателно одбрана меморија со ниски, супер ниски, тајминзи.
Не случајно одредена меморија е дупло или тро-дупло покспа од иста таква при исти мегахерци со исти XMP профили.


* јас играм симулатори кај кои стабилни 30 фрејма (ама навистина стабилни, цементирани) е добар успех а 60 и се над тоа е феноменален успех.
FSX, MSFS 2020 и DCS World се симулатори кои и 13gen Intel ќе го фрлат на колена. Ако ништо друго во поглед на ладење.


Ниедна конфигурација нема да ви помогне ако играта користи едно јадро. Точка!

Графичка со многу рам, компјутер со многу (брз) рам + напојување кое на прво место е квалитетно и стабилно а на второ (и уште поважно) место е колку чист напон дава.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.797
17.370
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
9700k со мемории 3600mhz cl16 е единствен исплатлив апгрејд ако воопшто успееш да најдеш 9700k за нормална цена.

Сепак и јас би шитнал mb+cpu+ram и би одел на b660+i5 13400f+ddr5-6000
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно