1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

8000 членови - MY ASS!!!!

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од Def Leppard, 15 Август 2011.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Def Leppard

  Def Leppard
  Intern

  33
  5
  21 Мај 2011
  Да, бројката на регистрирани членови на форумот е нешто над 8000, но колку навистина се активни?
  Колкав е бројот на членови кои имаат само по неколку постови, воглавно во рубриката
  „ПРОДАВАМ/КУПУВАМ“ ?
  Колкав е бројот на членови кои веќе со месеци (да не речам и неколку години) не се појавиле на форумот?
  Кога сето ова би се собрало на купче, верувам дека бројот на активни членови не би бил поголем од 100-150. И уште барем толку кои се појавуваат повремено.
  Разгледувајќи го детално форумот, ме зинтригира темата со честитки за 8к членови, па решив да изгубам некој саат анализирајќи.
  Немам ништо против, 8к не е мала работа, но сепак, ајде да бидеме и малку реални, така?
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,550
  25,669
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  618
  171
  29 Септември 2010
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
 5. bogev4eboy

  bogev4eboy
  Intern

  271
  29
  30 Април 2011
  Машко
  да се напише нешто не е важно што е ... :ua: зошто се замарате со оваа тема ... :ermm:
   
 6. Def Leppard

  Def Leppard
  Intern

  33
  5
  21 Мај 2011
  Ќе одговорам со прашање - што е поентата со толави фанфари и славења за 8000 чланови. Што ви е вас поентата и што воопшто значи податокот дека на форумот има 8000 членови?
  Искрено, гледам релативно малку квалитетни дискусии тука. Кога веќе има 8000 членови, би требало форумов да „пука и сева“ од висококвалитетни дискусии, потковани со стручност и релевантни факи. За жал, освен во хардверскиот дел и делот за програмирање, во другите теми/секции ретко каде сретнуваме такво нешто.
  Ти, Фаталити, не го сваќај ова лично, читав доста твои постови и можам да ти кажам само GO AHEAD! :bravo:
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Ќе ти одговорев, и повеќе од тоа, ама ти прогледав низ прсти заради аватарот/никот :))
   
  1 person likes this.
 8. Def Leppard

  Def Leppard
  Intern

  33
  5
  21 Мај 2011
  Мило ми е што ги поштуваш Def Leppard, но слободно одговори, што и да мислиш...:baknezh:
   
 9. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  ...

  ej vidovte vcera...sudijata ne dade penal zosto ne dade...???


  ^^ vakov ti e muabetov :)
   
 10. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
 11. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Добро де, муабетот му е дека се слави достигнувањето на 8000 членови а бројот на активни членови е 8000 / 100.

  Ништо страшно. Нормално дека членовите се регистрираат да си најдат решение за некој си свој проблем и се враќаат само кога повторно ќе налетаат на нешто нерешливо. Фала богу има и такви што се активни постојано, па можеш да си размениш мислења околу разни тематики. Можеби не се многу но барем придонеле форумот да воглавно биде изграден од теми со квалитетни дискусии кои ќе се најдат некому кога-тогаш.

  Таман работа ако сите се активни, ќе треба по цел ден да се занимавам со спамери. :baknezh:

  Бројката 8000 не значи дека ние имаме 8000 активни луѓе, туку дека 8000 души се решиле да се обратат на овој форум кога им притребала помош или сакале да придонесат околу нешто конкретно. И тоа би требало да значи нешто, не?
   
 12. architect

  architect
  Unstoppable

  1,949
  2,332
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Да знаеше да анализираш немаше да ја отвориш темава ....

  Класичен пример за хејтер !!!
   
  1 person likes this.
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,350
  7,322
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 14. krema

  krema
  Professor

  10,127
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Def Leppard

  зошто не даде мислење за бројот на поставените теми и бројот на мислењата !?

  Теми: 21,298, Мислења: 248,840

  поздрав
   
  1 person likes this.
 15. Def Leppard

  Def Leppard
  Intern

  33
  5
  21 Мај 2011
  @ architect
  Ако чекам ти да ми објасниш како се анализира, оф леле мајко. А за ова хејтер....нека ти биде, подобро и хејтер отколку „плачитакво“. Такви приметив доста на форумов, а и ти не си исклучок.
  Не ми е поентата да хејтам и ширам негативна енергија, едноставно сметам дека има премалку квалитетни дискусии, а и тие се групирани околку две-три области. Прочепкав и постари теми, и понови, приметувам дека порано имало повеќе интересни и квалитетни дискусии, поткрепени со факти, за разлика од сега.
  Затоа и велам дека цифрата од 8000 очигледно не значи ама баш ништо. Една чистка на неактивните членови, или тие кои се зачленуваат само да би продале нешто би ги намалила таквите теми (кои како што приметив често завршуваат со вистински војни), со што би дошле до израз другите. Тоа секако би имало и какво-такво влијание во поглед на кревањето на квалитетот на форумот.
  Или грешам?
   
  1 person likes this.
 16. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  јас сум ти благодарен за твојата загриженост во врска со квалитетот на темите на форумов, но како ти придонесуваш со ваквата дискусија ?
   
 17. Def Leppard

  Def Leppard
  Intern

  33
  5
  21 Мај 2011
  Секако би придонел, кога би имало доволно интересни теми на кои би можел да дискутирам. Засега, постоеја неколку, но тоа што имав да го кажам веќе некој го изнел. Парафразирање на веќе постоечко мислење секако не води никаде, освен до натегање и евентуално расправија, а тоа не е поентата, така ли е? Повеќе теми со живи дискусии, повеќе простор за дискутирање и изнесување сопствен став/мислење/факт/што и да е...
   
 18. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  според ова ми “звучиш“ на интелигентен момак, зошто воопшто ја отвори темата ?

  P.S. уште поубаво прашање е зошто не побараш некој со администраторски привилегии да ја затвори ?
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,350
  7,322
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Аха, а ова е твоја замисла за квалитетна дискусија?
   
  1 person likes this.
 20. Def Leppard

  Def Leppard
  Intern

  33
  5
  21 Мај 2011
  @ARMac
  ОК, покажи ми ти конкретен пример за квалитетна дискусија...

  @ masterficx
  Tnx. Објаснив зошто ја почнав, мислам дека е јасно. И дека не е злонамерна, единствено некои немаат доволно капацитет да ја свата поентата.....
   
 21. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Ок, темава ниту тргна со некоја ниту оди кон некоја логична цел.

  @Def Leppard
  Ако сметаш дека нема доволно квалитетни дискусии, пробај да придонесеш со некоја твоја добра тема.

  Затворено.
   
  1 person likes this.
 22. theurednik

  theurednik
  Sensei Модератор

  499
  133
  23 Февруари 2009
  Машко
  Да додадам - Форумот е ЈАВЕН и го посетуваат бројни гости, дали барајќи совети или пребарувајќи дискусии.

  Без врска дали се активни или не, ги славиме сите 8к членови бидејќи со регистрирањето дадоа поддршка на форумот на IT.com.mk! :bravo:
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...