1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

75hZ IPS панел или 144Hz VA панел

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Goran995, 13 Јануари 2020.

 1. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,374
  2,445
  9 Февруари 2011
  144Hz но без freesync gsync? У чему је поанта ја ти стари не кужим уопче.

  Плус нема усб хаб.

  Иначе, прекрасен минималистички дизајн.

  VA имав пред 15-16 години и во тоа време беше panel lottery, дали ќе добиеш ips/va. Ја добив va и тоа од au optronics.
  На крај ич не искочи лош. Го калибрирав (т.е. дојде еден од една печатница и заврши работа со калибратор - во тоа време коштаа ко бубрег) и ме служеше одлично.
  Во денешно време, сигурно се многу подобрени.

  Прочитај некое ревју, види по нет дали му се појавиле мани и ако не ти смета тоа шо нема усб хаб и sync нема шо да се мислиш.
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,423
  1,109
  2 Јануари 2012
  Машко
  Како може да нема freesync ако е над 60 hz?
   
 3. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  150
  142
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,359
  11,538
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Just for the record, Windows нема никаков проблем со BGR уште од времето на Vista, ако не и XP.

  ClearType Registry Settings

  (PixelStructure=dword:2)
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  763
  834
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @Metuzalem
  Користам два монитори еден до друг ИПС и ВА и текстот е скроз ист, ама интернет вика не е така, па сигурно грешам јас.

  @Goran995
  Исто, 27инчен а 1080п кој сакаш панел одбери го ке има лош тескт, 24инчи со 1080 е веќе лимитот, и тоа е слабо. Јас лично ако зимам 27ца дефинитивно со QHD+, слаба резолуција ми е 1080п
   
 6. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  150
  142
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Очигледно Windows има проблем со BGR пошто секое, буквално секое ревју на монитори со VA панели го пишува истото.
   
 7. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  763
  834
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @Goran995 Појди во анхоч на излог ти се сите спореди ги еден до друг за текстот и види сам, и јас го читав истото и појдов да земам Dell IPS и завршив со VA пошто бев изненаден од колку добро изгледа во живо. Јас ке се заебев, вака како што размислуваш ти, исто и јас бев. Додека невидов со мои очи, да не згрешиш ми е целово зборење. Сам провери си во живо.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,359
  11,538
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @Tomislav96 Не знам, може имаат иста ориентација (RGB), има и програми што не почитуваат системски рендеринг и имат свој (Firefox, Chrome)...

  @Goran995 Може не знаат да наместат.

  Clear Type Tuner би требало да кажува што прави, а не само „која слика ти изгледа најубава“ пошто тоа е субјективно.
   
 9. champagnepepe

  champagnepepe
  Intern

  11
  18
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  VG248QZ имаат проблеми (има поплаки на реддит). VG248QE e еден од првите 144хз панели со добар квалитет.
   
  На Kiko93fukru му/ѝ се допаѓа ова.
 10. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  *Software update required for products manufactured before September 2019 to use AMD Radeon FreeSync™. Check the user manual for further information.

  УСБ хаб не ми е баш потребен, ова со sync малку ми крши филм.. некоја препорака за сличен монитор а да ги исполнува барањата? ( не смее да има гејмерски изглед! )
   
 11. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  150
  142
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Препорака да си отвориш друга тема :)
   

Сподели

Вчитување...