1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

75hZ IPS панел или 144Hz VA панел

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Goran995, 13 Јануари 2020 во 09:40.

 1. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Имам дилема што никако да ја решам сам со себе.
  Станува збор за идна конфигурација Ryzen 5 3600, RX580 4GB...

  Бев загреан за AOC 24G2U (144Hz IPS панел) и оваа тема немаше ни да постои. Беше достапен многу кратко време на visionstudio.gr по цена од 220 евра, но го тргнаа. Во Македонија го нема никаде. Сетек го нема, Нексио го нема, во Зоте не сум ни прашал.
  Во VisionStudio сега го имаат во понуда AOC 24G2U5 (75Hz IPS панел) по висока цена (186 евра пред повраток на данок) што сепак не ми одговара.

  Читајќи се повеќе за VA панелите како во AOC C24G1 (11499 во Сетек) - мислам дека ќе ми претставува проблем ghosting-от во брзи игри, како и нејасниот текст во секојдневна работа.
  Од друга страна, во Сетек го имаат AOC 24V2Q (7899 денари, 75Hz IPS панел).

  Генерален usage на компјутерот би бил мешано - гејминг (претежно) и работа. Дали да ризикувам со VA панел (што не знам дали ќе ми се допаѓа после неколку дена користење) или да одам на "сигурно", но со сите недостатоци што ги носи 75Hz.

  Help!

  edit - Ако може админ да го смени првото Hz во насловот на темата (грешка Shift :) )
   
 2. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  IPS и Fast Pace игрици не пасира. Барем не сеуште. (за 144 зборувам)

  И нема да имаш таков Ghosting како што ти си замислуваш. Ghosting се јавува на одредена боја, а најчесто во игрите нема да видиш таков проблем. На бела најмногу шара.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  TN не ни размислувам (како најбрзи, нели). Сепак и боите ми се битни во одреден дел од работата...
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  753
  805
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Лично користам MAG241C, 144hz,1ms, VA и до него IPS од лаптопот.
  И тоа колку е само подобар VA панелот, со длабока ЦРНА и предобри бои во широк спектар. Баш ВА е гејмерски панел, нема никаков гостинг, побрзо од 1мс и 144хз амин за парите и незнам каков нејасен текст? СКРОЗ ист е текстот, резолуцијата таа е, гледам вака и си викам како може некогаш читање на интернет да те заебе.
  by the way, Тргнав да купам Dell IPS Ultrasharp и завршив со MSI и дефинитивно е предобар. Не би ти препорачал AOC кога сакаш гејминг, многу подобар дизајн има МСИ за 1000ка повеќе. 12500 го земав мојов монитор.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  160
  181
  24 Јануари 2010
  Машко
  Конкретно за тој модел,доволно е ова видео да го изгледаш,одлично ревју од момакот.За нејасниот текст немам приметено никаква разлика од останатите 1080п 24" модели ( го имам истиот модел).

  AOC C24G1 Review | PC Monitors
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Не би се сложил дека ВА е баш гејмерски панел и дека нема гостинг, имаат најголем G2G од сите три. Тоа 1мс што го рекламираат е скроз неточно.
  И каква врска има дизајнот со гејминг? Буквално ИСТ панел имаат и MSI-то и AOC-от.

  [​IMG]

  [​IMG]

  A за текстот. Така се распоредени субпикселите во ВА панелите и нема бегање од тоа. Не си забележал до сега.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последна промена: 13 Јануари 2020 во 11:10
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Го имам читано истото ревју и баш и тука се збори за тоа со текстот.

   
  На mrkela2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  160
  181
  24 Јануари 2010
  Машко
  Most users won’t find this problematic or necessarily even notice that text looks different on this model compared to models of a similar pixel density and no subpixel-related text display issues. Other users would notice this and could potentially find it bothersome, however.

  Како и да е, тоа што го нуди монитор е доволно за просечен корисник во тој ценовен ранг,за повеќе можеби треба да одиш со IPS варијанта на штета на рефреш рејт.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На Goran995 и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 9. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  753
  805
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Пак ќе ти кажам, многу читање на интернет не е баш арно. Појди види си, како гејмер што игра премногу ФПС/ХЗ захтевна игра, компетитив, одличен е панелот.
  Исто windows има нешто наречено ClearType што го средува тоа што си го прикажал со панелот.
  И како може да искажеш дека не е гејмерски, ако си го немал? Еве јас гејмер ти викам Невистини тоа што читаш, супер стиции би нарекол се.
  Не се ваљда глупи дечките од МСИ за гејмерски монитори да користат ВА ако нечини.. :)
   
  Последна промена: 13 Јануари 2020 во 11:17
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  249
  341
  3 Јануари 2019
  Машко
  ClearType = anti-aliasing, не верувам дека може да се реши проблемот што го посочи OP.

  Инаку, види колку ќе ти излезе со TAX-FREE 1440P 144hz IPS монитор. Мислам дека тоа би ти било најдобра варијанта. Но, малку повеќе над буџетот.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Абе другар, не значи дека ако немаш нешто - не си информиран за истото. Те молам немој со овие докторски финти за читањето на интернет и тражењето што ни е кога сме болни. Баш за хардвер сите читаме на интернет пред да го купиме.
  Никој не рече дека ВА не чини, ти посочувам дека од сите три технологии е најмалку определен за гејмери, туку е како некоја златна средина од контраст, бои и response time. Ниту ВА панелите се 1мс (реални), ниту немаат проблем со ghosting.
  Со ClearType ништо не можеш да решиш од тоа што го посочив.

  Немам јас ништо против MSI-то или АOC-от, баш напротив, во план ми се доколку не успеам да најдам 144Hz IPS во тој ценовен ранг. Зборам за
  MSI MAG241CR (не C/CV верзијата, овие немаат подесување по висина) или AOC C24G1. Пример, MSI-то нема вертикална ориентација и swivel.
   
 12. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Се убив од барање во visionstudio.gr, немаат баш affordable опција...
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,529
  1,738
  25 Март 2013
  Машко
  Мислам дека нема да згрешиш што и да одбереш. Ако мора да биде IPS види ги и овие ASUS VG249Q и ASUS VG259Q. Од пред 2-3 месеца се во продажба и не знам колку се добри(провери review-a), но ги задоволуваат сите критериуми-IPS,144hz, 1ms response...
  На тие цени додади 30 евра за останати трошоци
   
  На Goran995 и TheMarshal им се допаѓа ова.
 14. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  ,,Интересно" има пишано на Редит за VG259Q

  To those looking at ASUS VG259 or Acer VG240Y : Monitors
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,059
  23 Јануари 2008
  Манга
  За gayming оди на 144Hz
   
  dejan_str, GGTT1 и на Goran995 им се допаѓа ова.
 16. champagnepepe

  champagnepepe
  Intern

  11
  18
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  240hz BenQ за Futureproofing вреди за секој денар. Поскап е, двојно, но вреди.
  Повеќето 144hz панели имаат проблем со ghosting.
  Не би инвестирал 200 евра во 144 херци монитор. Кога ќе видиш колку е почиста со lightboost (antighosting) на 120 херци, ќе сакаш нешто подобро од 144hz. Ама со lightboost ќе почне да ти смета input-delay-от на маусот и тастатурата (на 120hz) и ќе бидеш во избор меѓу input delay increase на 120 и motion ghosting на 144 херци.

  240Hz all the way.
  Оние што велат дека не е осетна разликата меѓу 144 и 240, грешат. Верувај дека е осетна (посебно ако си играл игрици повеќе од 5 години) и тоа многу.
  75 не доаѓа во обѕир.
   
  Последна промена: 13 Јануари 2020 во 15:43
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Се нема буџет за монитор од 450+ евра. Ако беше за futureproofing ќе земев RTX2080, а не RX580.

  Компромиси.
   
  На Rukfash, fuzzjaw, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,529
  1,738
  25 Март 2013
  Машко
  Не знам што да ти кажам. Или земи некој од овие кај нас или ако можеш почекај ќе почнат да искачаат IPS со 144hz од другите брендови, ама тоа може да бидат месеци во прашање
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  249
  341
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ај ако не да го чека новиот 360 херцен мониотр на ASUS. :cool:

  Абе никој не вика дека нема осетна разлика. Но, не секогаш е забележителна.

  На пример во игри што се slow-paced, помалку е приметна разлика. Но кога зборуваме за racing симулатори сосема друга е приказната.

  Пример во Project Cars 2, на 60 фрејма ми личи дека гледам slideshow, а на 144 изгледа феноменално. Додека во Watch Dogs, се приметува ралзика, но не е ни блиску приметна како на racing игри.

  Е сега, доколку си компетитивен гејмер во ред е да идеш на 240 фрејма. Но, ако се работи за casual, мислам дека нема потреба.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Kiko93fukru

  Kiko93fukru
  Intern

  24
  38
  4 Септември 2013
  Машко
  Дали се исплати да се купи овој монитор Benq XL2430 или нешто поефтино како овој ASUS 24 Wide VG248QZ
   
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,093
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Јас имам mag 241cr баш како што сакаш ако сакаш ке ти го продадам 2к поевтино од анхоч пошто само 2 месеци е користен.од анхоч купен со гаранција и све остало. За гејминг е супер монитор
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  132
  97
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,672
  26,284
  4 Септември 2008
  VA би препорачал само на непријатели :D
   
 24. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Мал hijack на темава: мислење за Samsung Space 27" ? Она што ми е битно: 27", 1440p, 144Hz, цена не повеке од 22к, да нема гејмерски дизајн.
   
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,093
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Денеска поголемиот дел ид 144херцните монитори се, va панели со 1мс , црната боја е перфекција кај va панелите. Денес ва панел не е исто како порано, можеш да гледаш ривјуа доста се популарни за гејминг. Е сега ти што си перфектционист тоа е друга работа :) . За просечен гејмер се солиден извор. Мси има анти блур опција кога ке активираш 1мс и осетно е брз.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...