1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

7 Работи кои ја одбележаа 2015 година во web индустријата

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Fatal1ty_, 15 Декември 2015.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,840
  26,080
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  2015 година помина како година без многу значајни достигнувања и промени во веб индустријата.
  Најголем акцент се става на развојот на мобилните апликации додека веб развојот остана на тапка во место.

  Накратко листа со 7 работи кои според мене ја одбележаа 2015 година и со тоа зацртаа нови цели за наредната година.

  1. Усвојување на HTTP/2 стандард - (претходната верзија на протоколот е донесен во 1999 година).

  2. Масовна употреба на HTML5 - Оваа новост ја пензионираше застарената flash подршка која не е поддржана од повеќе современи прелистувачи.

  3. Појавувањето на WebAssembly - Според Водечки инженери ова е вистински почеток на еден нов свет, а со него ќе се овозможи брз пренос на веб со голема ефикасност.

  4. Конечно усвоен стандард ECMAScript 2015 - Поранешна ECMAScript 6.

  5. Брз развој на TypeScript - За ова говори фактот што TypeScript се рашири и на Angular development.

  6. Активно развивање Node.js ("javascript на сервер") - Моќ која започна целосно да ги поместува границите и стандардите во web development.

  7. Големите компании се борат за љубовта на програмерите со повеќе отворени технологии:
  Microsoft – слајдер JavaScript од Edge, Visual Studio Code.
  Apple – Swift.
  Google – Dart.
   
  На Necromancer, shifty, caki и уште 10 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...