1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог 60К Конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од PeGi998, 22 ноември 2018.

 1. PeGi998

  PeGi998
  Intern

  6
  27
  3 oктомври 2018
  Машко
  Здраво,
  Ве молам дајте ми предлог за конфигурација до 60к.
  Најмногу размислувам околу тоа дали да земам 2600 или 2600Х. Дали да одам со 2600х со сток кулерот или да земам 2600 и некој афтер маркет кулер за кој искрено во МК нема некој избор.
  Исто така барам мислење за рамот за тоа дали да одам со 1 модул од 8 гб на 3200мхц или 2х4 на 2400мхц.
  Имам некој попуст во анхоч од отприлика 10% па би земал делови од таму ама ако има некоја подобар компонент на друго место слободно понудете.
  Еве што мислам јас
  Screenshot (14).png
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,649
  2,196
  14 Декември 2010
  Машко
  Земи обичен 2600 и со заштедата земи 16GB рам (2x8, пример овиe или слични ако мораш се од Анхоч, две плочки во dual channel обавезно, на 2666Mhz или побрзи), ова е побитно а кулер ќе земеш понатаму, за сток и мал оверклок тој што иде со 2600 ќе заврши работа.

  За другите делови:

  - SSD-то замени го со 860 Evo 250GB
  - напојувањето со CM MWE 650/GM550 од Сетек или некое Evga од Нексио во тој ранг
  - HDD со WD10EZEX
  - ако немаш против на старо, 1070 место мало богатство за 1060 6GB (или Asrock 580 8GB за 2-3к помалку)
   
  Последна промена: 22 ноември 2018
  На Mario.Bog, windows8, goce03 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  467
  212
  15 Декември 2013
  Машко
  Од деловиве што ги гледам на сликава, јас би идел со поевтината B450 плоча на Gigabyte, 4500 денари е мислам, процесор R5 2600 дефинитивно, 2X8GB рам обавезно, а за другите делови одлучи сам. :)
   
 4. Ninjaa

  Ninjaa
  Intern

  50
  25
  3 Декември 2017
  Машко
  Ако ти е за гејминг а најверојатно ти е, јас повеќе би одел со некој интел процесор дури и да ме коштало нешто плус :)
   
 5. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  467
  212
  15 Декември 2013
  Машко
  Мометално за парите со кои ке купиш i3 8100 4c4t quad core, се купува ryzen 5 1600x hexa core 6c12t или за 1000 денари плус се купува 2600 и двата процесори под бришат со i3-ката. :)
   
  На zipi123, Avid, JasSum и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. PeGi998

  PeGi998
  Intern

  6
  27
  3 oктомври 2018
  Машко
  Направена е конфигурација со делови на старо од член на форумот.
  На крај испадна Асрок Б450М Про4, Рајзен 2600 со сток кулер па понатаму ќе видиме, ГСкилл Снипер 16гб 2х8гб 3200мхц, Асус 1070ти 8гб, ЦМ Г750М 850W, ССД Самсунг 860 Ево 250гб, ВД Грин 2тб хард диск, куќиштето е истото од првата тема и како монитор го одбрав МСИ МАГ241Ц 144хц.
  Се на се искочи 72 илјади денари.
  Ви благодарам за мислењата.
   
  На incontempt, AndrejFerdzo, zipi123 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 7. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  791
  1,261
  20 Јануари 2015
  Машко
  Overall убаво избалансирана, конфигурација (малце оверкил напојување), за добра цена.
  Со здравје да си ја користиш.
   
  На PeGi998 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,421
  8,784
  23 Јануари 2008
  Манга
  750W е напојувањето, Cooler Master G750M. Инаку се согласувам, избалансирана конфигурација и добра цена :D
   
  На goce03 и Mario.Bog им се допаѓа ова.
 9. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  791
  1,261
  20 Јануари 2015
  Машко
  A oк, пошто ЦМ Г750М 850W го прочитав/протолкував како CM V 850 W.
   
 10. Ninjaa

  Ninjaa
  Intern

  50
  25
  3 Декември 2017
  Машко
  Јас ти го кажав моето мислење, али убедливо најдобриот совет што можам да ти го дадам е да се консултираш со двајца луге на кои им го цениш мислењето, односно:

  1. ГЕЈМЕР
  2. Човек што разбира ИТ
  - со нивните мислења и твојот заклучок заедно ке дојдеш до најдобро решение.

  Гејмерот ти е real пракса - ИТ персоната ти е теорија :)
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...